Širić Stjepan - Odvjetnici-hr.com
Natrag
Širić Stjepan

Širić Stjepan

Ocjena:
Recenzija:
0 recenzija
0
0
29
  • Odvjetnik
  • Vinkovačka cesta 14 31000 Osijek

Informacije o stručnjaku

Recenzije

Pitanja i odgovori

Moja teta je otišla u Argentinu 1960-tih , tamo se udala i rodila kćer i sina. Kćer ima uz argentinsko i hrvatsko državljanstvo, sin samo argentinsko. Teta je u Hrvatskoj naslijedila od brata dio kuće i voćnjaka, pravo ukopa na Mirogoju i dva tekuća računa. Vrlo brzo nakon brata umrla je i ona. Ostavinska rasprava je zakazana u Općinskom sudu u Zagrebu.
Kćer je prihvatila nasljedstvo, ali se sada dvoumi, a sin ne zna dali prihvatiti nasljedstvo ili ga se odreći ili se jednostavno ne izjasniti. Oboje se boje troškova i poreza . Koja solucija bi bila najbolja za njih oboje.

Idi na odgovor

Pravo potomaka na nasljedstvo 1 odgovor

1 odgovor
0
0
35
16.06.2025

Ostavinski postupak iza jedne osobe u Hrvatskoj zaključen je 1972. godine. Tada je njena kćerka (moja svekrva) prihvatila nasljedstvo i ustupila ga svom bratu (nije se odrekla već prihvatila i ustupila) koji se nasljedstva prihvatio u cijelosti.

Moj pokojni suprug, sin te kćerke, bio je živ u trenutku smrti ostaviteljice, ali nije bio pozvan u ostavinski postupak, niti je u njemu učestvovao.

Djeca (naša djeca) su rođena nakon 1972. godine.

Nedavno je sud pokrenuo dopunu ostavinskog postupka zbog naknadno pronađene imovine (zemljišta), i sada je mene, kao udovicu pokojnog sina kćerke ostaviteljice, pozvao da se izjasnim.

Tek sada sam saznala da je još 1972. godine nasljedstvo podijeljeno i da je moja svekrva ustupila svoj dio bratu.

Imamo li ja i djeca mog pokojnog supruga (koja su unuci ostaviteljice) pravo tražiti nasljedni ili nužni dio iz ostavine iz 1972. koje je prihvatila i ustupila bratu?
Postoji li osnova za obnovu ostavinskog postupka ili neko drugo pravno sredstvo, ako moj pokojni suprug nije bio uključen u prvobitni postupak niti znao za njega?

Unaprijed hvala.

Idi na odgovor

Redosljed plaćanja obveza iza ostavitelja 1 odgovor

1 odgovor
1
0
686
14.04.2025

Poštovani,
Ostavitelj je bio korisnik naknade za smještaj kod centra za socijalnu skrb pa centar od nasljednika potražuje za navedenu naknadu. Ostavitelj također ima dugovanja po nekoliko ovrha. Ako se nasljednik prihvati nasljedstva on odgovara za dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine. Imam dva pitanja:
1. Kako se određuje kojim će redoslijedom vraćati dugove tj. tko ima prednost( ovrhe ili centar)? Ako imovine ima vrijednost cca 10.000 eura, a dugovanje ukupno je 20.000 eura kako i kome ne platiti sav dug?
2. Nasljednik je naslijedio kuću i nekoliko oranica. Da li za sve mora raditi procienu vrijednosti ili samo za kuću?

Hvala unaprijed!

Idi na odgovor

U kontekstu građevinskih radova koje su za mene morali izvesti određeni izvođači, a s kojima sam sklopio ugovor bez ikakvih odredbi o GDPR-u ni moje izričite privole za obradu osobnih podataka — jesu li ti izvođači imali pravo, bez mog znanja i pristanka, dostaviti moje osobne podatke svom odvjetniku koji je neovisna pravna osoba, a ne njihov zaposlenik, posebno uzimajući u obzir da je između mene i tih izvođača došlo do sudskog spora (parnicni postupak u tjeku)?

Idi na odgovor

Privatni novac na radnom stolu 1 odgovor

1 odgovor
0
0
779
19.04.2025

Poštovani, imala sam carinski nadzor u kojemu je prebrojana blagajna u kojoj je na 81 euro bio nenamjerni višak od 1.90centi. Za sve do jednu obavljenu uslugu taj dan, bio je izdan račun.
Međutim na mom radnom stolu, metar od blagajne bio je moj privatni novac koji je koristen to jutro za razmjenu novčanica te isti nisam vratila u novčanik. Carinici su mi i to naveli kao višak u blagajni koji po trenutnom zapisniku iznosi preko 90 eura i ispada kao rad na crno što apsolutno nije istina. Što mi je činiti? Od srca zahvaljujem na svakom savjetu.

Idi na odgovor

Vidjanje maloljetnog dijeteta 1 odgovor

1 odgovor
0
0
906
19.04.2025

Postovani molila bih vas odgovor na pitanje u vezi vidjanja djeteta ,naime razvedena sam 9g ,bivsi suprug zivi u njemackoj ,imamo zajednicko dijete od 12g koje zivi sa mnom u zadru nadalje bivsi suprug i bivsa svekrva mi nikako nedaju mira ,lazno su me prijavili za nasilje nad djetetom ,dijete izjevljuje da natjerano od strane bivse svekrve da mora ici na policiju i prijavit mamu ,mada zna da nasilja nije bilo ,bisa svekrva mi godina salje prijetnje smrcu i prijetnje oduzimanjem djeteta ,sto je vec i 2 puta provela u djelo ,sto je po meni otmica jer nje nema u planu obiteljske skrbi ,najzabrinjavajuca cinjenica je ta da sam nekidan saznala da moj bivsi suprug i njegova majka imaju incezuozan odnos ,sto mi je bivsi suprug i priznao telefonskim razgovorom a i sama sam svjedocila neprimjerenom ponasanju nijih dvoje ,ono sto meni zabrinjava u ovoj stravicnoj situaciji je to sto su moj bivsi suprug i njegova majka za njihov incezuozan odnos rekli djetetu sto imam evidentirano u porukama ,i sad molim vas da mi pimognete dali ja mogu trazit zabranu boravka djeteta kod bake kad mu otac dodje iz njemacke posto to nikako niie sigurna okolina za dijete ,muci me odvodjenje jeteta u njemacku sa takvim ocem ,hvala unaprijed

Idi na odgovor

Viđanje dijeteta 1 odgovor

1 odgovor
1
0
1975
25.03.2025

Poštovani,
Molim vas odgovor vezano za situaciju kada otac traži da dijete od dvije godine prenoći kod njega cijeli vikend.
Dijete živi s majkom od rođenja, a otac viđa dijete prema dogovorenom planu.
Da li otac može ostvariti putem suda da tako malo dijete putuje 300km do 600km obzirom da ne živimo u istom gradu da bi dijete prenoćilo dvije noći izvan svoga doma?
Napominjem curica ima dvije godine.
Molim vas da mi odgovorite kakva je sudska praksa u takvim slučajevima ?
Zahvaljujem

Idi na odgovor

Zabrana 1 odgovor

1 odgovor
0
0
685
11.05.2025

Kuću i okućnicu dijelimo ja i sestra pola ,pola .Nije određeno koji dio je njen koji moj.Kuća je prizemlje i sprat.Sestra živi u cijeloj kući koju je i obnavljala j.Obečano poslije naše smrti da ostaje mom sinu.Sad se predomislila i želi isplatu.Janne pristajem ni na isplatu ,ni prodaju.Ne želi ni razgovarati ,prekinula komunikaciju.Pošto nije ni rečeno a ni napisano mogu li tražiti zabranu daljeg ulaganja i njenog prepisa na njenu kćer zbog toga što ne znam što je čije .Ako da kome se obratiti da se zabrana napiše ,ne želim tužiti jer sam u mirovini i financije su ograničene.Ja posjedujem svoju kuću u kojoj živim već 25 godina.

Idi na odgovor

Drugi odvjetnici u Osijek

"Odvjetničko društvo Grubeša i partneri"

Odvjetničko društvo Grubeša i partneri

Iskustvo:
31 godina
Ocjena:
Recenzija:
0 recenzija
  • Odvjetnik
  • Osijek

Law Firm Grubeša and Partners covers all areas of law, with a primary focus on Commercial Law, Civil Law, Family Law, Labor Law, Mediation, Arbitratio...

"ODVJETNIK Stjepan Misbrener"

ODVJETNIK Stjepan Misbrener

Iskustvo:
31 godina
Ocjena:
Recenzija:
0 recenzija
  • Odvjetnik
  • Osijek

Još od 1994. godine ured svojim klijentima pruža odvjetničke usluge na najvišoj profesionalnoj razini pretežno na području građanskog i trgovačkog pra...