Odbijanje cijepljenja

Odbijanje cijepljenja

1 odgovor

Ivana

0
0
556

24.03.2025

Poštovani,

majka sam dvojice sinova. Stariji uredno cijepljen po kalendaru cijepljenja. Mlađi primio samo cjepiva u rodilištu i cjepiva sa 2 i 4 mjeseca života. Nakon toga smo svaki mjesec nekoliko puta kod pedijatra (bronhitisi, laringitisi, bronhiolitis, upale… Antibiotici, pumpice, kortikosteroidi…).
Nakon zadnjeg cjepiva starijeg sina, imao je određene nuspojave koje liječnici ne žele povezati sa cjepivom, a uvjerena sam da jesu. Isto tako, istraživanjem, počela sam sumnjati da je i mlađi sin imao zdravstvene probleme uzrokovane cjepivom. Odlučili smo dalje odbiti ili \’odgoditi\’. Što u tom slučaju? Što ako nam stigne kazna zbog \’zanemarivanja\’ djeteta? Koje su naše mogućnosti?

Hvala!

Odgovor 24.03.2025
datum odgovora: 24.03.2025

Poštovana,

U Republici Hrvatskoj cijepljenje djece je obavezno prema Pravilniku o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse te o osobama koje se moraju podvrgnuti toj obvezi (Narodne novine, br. 103/13, 144/21). Roditelji su dužni osigurati da dijete bude cijepljeno prema Kalendaru obveznog cijepljenja koji propisuje Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ).

Pravne posljedice odbijanja cijepljenja
Prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (Narodne novine, br. 79/07, 113/08, 43/09, 130/17, 114/18), roditelji koji odbiju cijepiti dijete mogu se suočiti s:

Prekršajnom prijavom – prema članku 77. istog zakona, može se izreći novčana kazna od 2000 do 5000 kuna.

Postupkom Centra za socijalnu skrb – odbijanje cijepljenja može se tumačiti kao zanemarivanje djetetovog zdravlja, što može dovesti do intervencije socijalnih službi.

Mogućnosti roditelja
Podnošenje zahtjeva za medicinsko izuzeće

Ako sumnjate da je dijete imalo nuspojave, možete tražiti stručno mišljenje pedijatra ili imunologa. Ako liječnik utvrdi kontraindikacije, može izdati potvrdu o privremenom ili trajnom izuzeću od cijepljenja.

Pravo na informirani pristanak

Prema Zakonu o zaštiti prava pacijenata (Narodne novine, br. 169/04, 37/08), imate pravo na informirani pristanak ili odbijanje medicinskog zahvata. No, budući da je cijepljenje obavezno, takvo odbijanje može rezultirati sankcijama.

Prigovor na kaznu

Ako primite novčanu kaznu, imate pravo podnijeti prigovor u roku od 8 dana od zaprimanja rješenja. U tom slučaju, sud odlučuje o opravdanosti odbijanja cijepljenja.

Zaključak
Ako ste zabrinuti zbog nuspojava, najbolje je konzultirati se sa stručnjacima i tražiti medicinsku dokumentaciju koja bi mogla opravdati odgodu ili izuzeće. Pravna borba protiv obveznog cijepljenja u Hrvatskoj može biti složena i zahtijeva jake medicinske argumente.

Za daljnje pravne savjete i zastupanje u postupku, preporučujem konzultaciju s odvjetnikom specijaliziranim za medicinsko pravo.

Похожие вопросы

kako tražiti izuzeće od daljnjeg cjepljenja

1 odgovor
03.04.2025
Poštovani, dijete mi je očigledno odreagiralo na sva cjepiva. U rodilištu, tzv. Vitamin K je ubrizgan bebi bez moje prisutnosti i obavijesti, dok je bilo odvedeno na kupanje i kad je dijete vraćeno s kupanja razvilo je poremećeno disanje, to sam prijavila sestri koja je pozvala pedijatricu, koja je tada više puta pregledala dijete i uvjeravala me i uvjerila da je to normalno u neke novorođenčadi. Na otpusnom pismu nisu to napisali niti sam se ja biila žalila jer me pedijatrica uvjerila da je to kod neke djece normalno. Iako mi je bilo čudno, nažalost, prihvatila sam to bez pobune. Druga cjepiva su prošla uz otekline na nogama koje su trajale 7-10 dana i nakon kojih su se zadržale kvrge na mjestima uboda veličine oraha i lješnjaka što je trajalo po par mjeseci. Pedijatrica se čudila tome, rekla da mažemo i masiramo kremom za ozljede i ponovno nije upisano u cjepnu knjižicu. Na žalost, nisam znala da mogu sama prijaviti nus pojave. Nedugo sam na Halmedovim stranicama iskopala da se radilo o nuspojavama. Na žalost sad sam u situaciji da je izgleda jedini dokaz moja riječ. I tek sad shvaćam koliko sam bila glupa. Također, uvijek sam pitala za nuspojave i nikad mi ni od strane pedijatara ni od strane školskog liječnika nisu rečene sve nuspojave, rečeno je samo da je moguće crvenilo, oteklina, povišena temperatura. U rodilištu sam tek na otpusnom pismo pročitala da je dano cjepivo K Vitamin, a kad sam se žalila na poremrćeno disanje pedijatrica mi nije spomenula da je to moguća nuspojava te injekcije . Kako mi je najpametnije sada zaštiti moje dijete koje ima 5 godina, cijepljeno do sada, ali s ovim spoznajama imam strah nastaviti s cijepljenjem i osjećam se prevarenom od liječnika koji mi nisu dali ni pune niti točne informacije i još mi to nije upisano u cjepnu knjižicu, iako su reakcije bile odmah i očite. Ima li išta što mogu učiniti da zatražim izuzeće od daljnjeg cjepljenja i da li se je moguće sada naknadno žaliti na to što me nisu informirali o nuspojavama cjepiva i što me nisu zvali da budem prisutna prilikom davanja K vitamina u bolnici, jer takva je praksa, nije se dogodilo samo meni. Da sam znala da je to drugi dan u rodilištu ubrizgano djetetu, možda me pedijatrica ne bi uspjela uvjeriti da je poremećaj disanja u neke novorođenčadi normalan, jer je prvi dan dijete disalo normalno, a u Italiji, gdje sam rodila prvo dvoje djece taj vitamin se daje kapljicama na usta. Nisam imala pojma da se ovdje to ubrizgava u rodilištu, a po sastavu nije samo vitamin i poremećaj disanja je nažalost jedna od nuspojava. Hvala.
Читать далее
0
0
189
Prikaži sve