Kako se rješava spor kada dva liječnika imaju različito stručno mišljenje o pacijentovoj terapiji? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Kako se rješava spor kada dva liječnika imaju različito stručno mišljenje o pacijentovoj terapiji?

Kako se rješava spor kada dva liječnika imaju različito stručno mišljenje o pacijentovoj terapiji?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
18

19.01.2025

Može li pacijent zahtijevati ‘treće’ mišljenje pred sudom?

Odgovor 24.01.2025
datum odgovora: 24.01.2025

Unutar same ustanove obično se održi konzilij, tj. viša instanca liječnika ili medicinsko-eticki odbor koji raspravi slučaj. Pacijent može zatražiti drugo mišljenje izvan ustanove. Ako je i dalje sporno, pacijent se može obratiti sudu radi zaštite svojih prava, no sud neće sam odlučivati o medicinskoj metodi - provest će vještačenje. To vještačenje daje treće stručno mišljenje. Sud potom ocjenjuje je li došlo do liječničke pogreške ili ne. Dakle, pacijent ne 'naređuje' treće mišljenje pred sudom, ali sud se svakako oslanja na ovlaštene vještake.

Slična pitanja

Koje su glavne grane medicinskog prava?

Nema odgovora
09.11.2024
Pitam se koji sve pravni aspekti spadaju u tzv. medicinsko pravo. Čuo sam da se odnosi na regulaciju zdravstvenih ustanova, odgovornost liječnika, prava pacijenata, biomedicinska istraživanja, a možda i etičke standarde. Možete li navesti glavne dijelove tog područja?
0
0
5

kako tražiti izuzeće od daljnjeg cjepljenja

1 odgovor
03.04.2025
Poštovani, dijete mi je očigledno odreagiralo na sva cjepiva. U rodilištu, tzv. Vitamin K je ubrizgan bebi bez moje prisutnosti i obavijesti, dok je bilo odvedeno na kupanje i kad je dijete vraćeno s kupanja razvilo je poremećeno disanje, to sam prijavila sestri koja je pozvala pedijatricu, koja je tada više puta pregledala dijete i uvjeravala me i uvjerila da je to normalno u neke novorođenčadi. Na otpusnom pismu nisu to napisali niti sam se ja biila žalila jer me pedijatrica uvjerila da je to kod neke djece normalno. Iako mi je bilo čudno, nažalost, prihvatila sam to bez pobune. Druga cjepiva su prošla uz otekline na nogama koje su trajale 7-10 dana i nakon kojih su se zadržale kvrge na mjestima uboda veličine oraha i lješnjaka što je trajalo po par mjeseci. Pedijatrica se čudila tome, rekla da mažemo i masiramo kremom za ozljede i ponovno nije upisano u cjepnu knjižicu. Na žalost, nisam znala da mogu sama prijaviti nus pojave. Nedugo sam na Halmedovim stranicama iskopala da se radilo o nuspojavama. Na žalost sad sam u situaciji da je izgleda jedini dokaz moja riječ. I tek sad shvaćam koliko sam bila glupa. Također, uvijek sam pitala za nuspojave i nikad mi ni od strane pedijatara ni od strane školskog liječnika nisu rečene sve nuspojave, rečeno je samo da je moguće crvenilo, oteklina, povišena temperatura. U rodilištu sam tek na otpusnom pismo pročitala da je dano cjepivo K Vitamin, a kad sam se žalila na poremrćeno disanje pedijatrica mi nije spomenula da je to moguća nuspojava te injekcije . Kako mi je najpametnije sada zaštiti moje dijete koje ima 5 godina, cijepljeno do sada, ali s ovim spoznajama imam strah nastaviti s cijepljenjem i osjećam se prevarenom od liječnika koji mi nisu dali ni pune niti točne informacije i još mi to nije upisano u cjepnu knjižicu, iako su reakcije bile odmah i očite. Ima li išta što mogu učiniti da zatražim izuzeće od daljnjeg cjepljenja i da li se je moguće sada naknadno žaliti na to što me nisu informirali o nuspojavama cjepiva i što me nisu zvali da budem prisutna prilikom davanja K vitamina u bolnici, jer takva je praksa, nije se dogodilo samo meni. Da sam znala da je to drugi dan u rodilištu ubrizgano djetetu, možda me pedijatrica ne bi uspjela uvjeriti da je poremećaj disanja u neke novorođenčadi normalan, jer je prvi dan dijete disalo normalno, a u Italiji, gdje sam rodila prvo dvoje djece taj vitamin se daje kapljicama na usta. Nisam imala pojma da se ovdje to ubrizgava u rodilištu, a po sastavu nije samo vitamin i poremećaj disanja je nažalost jedna od nuspojava. Hvala.
Čitaj dalje
0
0
1424
Prikaži sve