Kako se uređuje eksplantacija i transplantacija organa u Hrvatskoj? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Kako se uređuje eksplantacija i transplantacija organa u Hrvatskoj?

Kako se uređuje eksplantacija i transplantacija organa u Hrvatskoj?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
3

29.11.2024

Koje su osnove za darivanje organa nakon smrti i mogu li obitelj to spriječiti?

Odgovor 02.12.2024
datum odgovora: 02.12.2024

Transplantacija organa uređena je Zakonom o presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja. Kod umrlih darivatelja vrijedi pretpostavljeni pristanak: svaka osoba je potencijalni darivatelj ako se za života nije izričito usprotivila u evidenciji Ministarstva zdravstva. Ako nema pisane suglasnosti ni upisa u registar protivljenja, organi se mogu uzeti za presađivanje. Obitelj može izraziti neslaganje, ali zakonski to nije obvezujuće ako pokojnik nije sam ranije odbio. Kod živih darivatelja zahtijeva se izričit, dobrovoljni pristanak i ne smije biti nikakve financijske naknade.

Slična pitanja

Inkluzivni dodatak

1 odgovor
15.07.2025
Poštovani, mama je predala zahtjev za inkluzivni dodatak prije više od godinu dana,točnije 12.5.2024. ,zbog melanoma oka zbog čega joj je odstranjena oko. U međuvremenu joj se stanje drastično pogoršalo, melanom je metastazirao na jetru i dobila je i kožni melanom. Žalila se nadležnom ministarstvu 18. 5. 2025., ali od njih nije dobila nikakav odgovor. Stoga sam ja, 7.7.2025. započela mailom prepisku s kabinetom ministra Piletića u kojoj sam objasnila cijelu situaciju. Oni su moje mailove samo prosljeđivati Hrvatskom zavodu za socijalni rad u ZG, a ovi Područnom uredu u Sl. Brodu. Rezultat svih napora je samo da je mama danas dobila zastarjeli nalaz komisije za vještačenje (odgovara njenom stanju od prije godinu dana), a rješenja nema. Vidim da strašno odugovlačenje i to nas jako iscrpljuje. Danas sam se žalila i Vladi RH, ali vjerujem da neće biti koristi. Da li da ih tužimo? Što nam savjetujete?
Čitaj dalje
0
0
35

Odbijanje cijepljenja

1 odgovor
24.03.2025
Poštovani, majka sam dvojice sinova. Stariji uredno cijepljen po kalendaru cijepljenja. Mlađi primio samo cjepiva u rodilištu i cjepiva sa 2 i 4 mjeseca života. Nakon toga smo svaki mjesec nekoliko puta kod pedijatra (bronhitisi, laringitisi, bronhiolitis, upale... Antibiotici, pumpice, kortikosteroidi...). Nakon zadnjeg cjepiva starijeg sina, imao je određene nuspojave koje liječnici ne žele povezati sa cjepivom, a uvjerena sam da jesu. Isto tako, istraživanjem, počela sam sumnjati da je i mlađi sin imao zdravstvene probleme uzrokovane cjepivom. Odlučili smo dalje odbiti ili \'odgoditi\'. Što u tom slučaju? Što ako nam stigne kazna zbog \'zanemarivanja\' djeteta? Koje su naše mogućnosti? Hvala!
Čitaj dalje
1
0
2143
Prikaži sve