Odbijanje cijepljenja

Odbijanje cijepljenja

1 odgovor

Ivana

0
0
375

24.03.2025

Poštovani,

majka sam dvojice sinova. Stariji uredno cijepljen po kalendaru cijepljenja. Mlađi primio samo cjepiva u rodilištu i cjepiva sa 2 i 4 mjeseca života. Nakon toga smo svaki mjesec nekoliko puta kod pedijatra (bronhitisi, laringitisi, bronhiolitis, upale… Antibiotici, pumpice, kortikosteroidi…).
Nakon zadnjeg cjepiva starijeg sina, imao je određene nuspojave koje liječnici ne žele povezati sa cjepivom, a uvjerena sam da jesu. Isto tako, istraživanjem, počela sam sumnjati da je i mlađi sin imao zdravstvene probleme uzrokovane cjepivom. Odlučili smo dalje odbiti ili \’odgoditi\’. Što u tom slučaju? Što ako nam stigne kazna zbog \’zanemarivanja\’ djeteta? Koje su naše mogućnosti?

Hvala!

Odgovor 24.03.2025
datum odgovora: 24.03.2025

Poštovana,

U Republici Hrvatskoj cijepljenje djece je obavezno prema Pravilniku o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse te o osobama koje se moraju podvrgnuti toj obvezi (Narodne novine, br. 103/13, 144/21). Roditelji su dužni osigurati da dijete bude cijepljeno prema Kalendaru obveznog cijepljenja koji propisuje Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ).

Pravne posljedice odbijanja cijepljenja
Prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (Narodne novine, br. 79/07, 113/08, 43/09, 130/17, 114/18), roditelji koji odbiju cijepiti dijete mogu se suočiti s:

Prekršajnom prijavom – prema članku 77. istog zakona, može se izreći novčana kazna od 2000 do 5000 kuna.

Postupkom Centra za socijalnu skrb – odbijanje cijepljenja može se tumačiti kao zanemarivanje djetetovog zdravlja, što može dovesti do intervencije socijalnih službi.

Mogućnosti roditelja
Podnošenje zahtjeva za medicinsko izuzeće

Ako sumnjate da je dijete imalo nuspojave, možete tražiti stručno mišljenje pedijatra ili imunologa. Ako liječnik utvrdi kontraindikacije, može izdati potvrdu o privremenom ili trajnom izuzeću od cijepljenja.

Pravo na informirani pristanak

Prema Zakonu o zaštiti prava pacijenata (Narodne novine, br. 169/04, 37/08), imate pravo na informirani pristanak ili odbijanje medicinskog zahvata. No, budući da je cijepljenje obavezno, takvo odbijanje može rezultirati sankcijama.

Prigovor na kaznu

Ako primite novčanu kaznu, imate pravo podnijeti prigovor u roku od 8 dana od zaprimanja rješenja. U tom slučaju, sud odlučuje o opravdanosti odbijanja cijepljenja.

Zaključak
Ako ste zabrinuti zbog nuspojava, najbolje je konzultirati se sa stručnjacima i tražiti medicinsku dokumentaciju koja bi mogla opravdati odgodu ili izuzeće. Pravna borba protiv obveznog cijepljenja u Hrvatskoj može biti složena i zahtijeva jake medicinske argumente.

Za daljnje pravne savjete i zastupanje u postupku, preporučujem konzultaciju s odvjetnikom specijaliziranim za medicinsko pravo.

Похожие вопросы

Prikaži sve