Mogu li imati “više” prava od brata? - Odvjetnici-hr.com

Mogu li imati “više” prava od brata?

1 odgovor

TENA HORVAT

0
0
0

12.07.2025

Situacija je sljedeća: bratu i meni preminula je majka i nije ostavila oporuku. Imala je alzheimer i nije bila u stanju. Cijelo to vrijeme dok je bila bolesna sam ja skrbila za nju, i financijski i u bilokojem drugom smislu, a za svo to vrijeme je moj brat u zatvoru (vec 10ak godina). Ostavinska rasprava je vec bila i ja sam dobila kucu, no moj brat se na to zalio. Ima li on bez obzira na sve pravo na polovicu kuce ili je ovdje nuzni dio manji (npr zemljiste koje je dobio)? Koliko se puta on moze žaliti na rješenje, ili presudu (buduci da cekamo rjesenje od suda)?

Odgovor 12.07.2025
datum odgovora: 12.07.2025

Poštovana,

U vašem slučaju primjenjuju se odredbe Zakona o nasljeđivanju Republike Hrvatske, a u nastavku dajem jasne i konkretne odgovore na vaša pitanja:

1. Ima li brat pravo na polovicu kuće bez obzira što je bio u zatvoru i nije skrbio za majku?
Da, ima pravo na svoj zakonski nasljedni dio, osim ako nije nedostojan za nasljeđivanje (npr. da je zlostavljao roditelja ili ga pokušao ubiti – što mora biti dokazano i pravomoćno utvrđeno).
U vašem slučaju, činjenica da je bio u zatvoru i nije sudjelovao u skrbi – ne oduzima mu pravo nasljeđivanja prema zakonu.

Prema zakonu:

Ako nema oporuke, braća i sestre nasljeđuju u jednakim dijelovima.

Dakle, brat i vi ste nasljednici 1. nasljednog reda – i u pravilu imate pravo svaki na ½ nasljedstva, bez obzira na vaš doprinos skrbi.

2. Postoji li mogućnost da vi imate “više” prava jer ste skrbili i financirali majku?
Djelomično – da, i to putem:

Priznanja doprinosa u uvećanju nasljedne mase – članak 73. Zakona o nasljeđivanju:
Ako ste dokazivo ulagali vlastita sredstva u imovinu (npr. adaptacije, održavanje kuće itd.), imate pravo tražiti uvećanje vašeg dijela ili isplatu naknade iz nasljedne mase. No, to se ne događa automatski – morate u roku 3 mjeseca od ostavinske rasprave podnijeti tužbu za uvećanje svog dijela (tzv. petitio hereditatis ili priznanje doprinosa).

Sud može uzeti u obzir posebne okolnosti – ali samo ako to tražite u posebnom postupku.
3. Koliko puta brat može ulagati žalbu?
U ostavinskom postupku:

Može jednom uložiti žalbu na rješenje javnog bilježnika (koji postupa kao sud u ostavini).

Nakon što sud odluči o žalbi, daljnje pravne lijekove nema, osim u iznimnim slučajevima (npr. zahtjev za obnovu postupka zbog teške povrede zakona – što je vrlo rijetko i mora biti posebno dopušteno).

4. Što možete učiniti sada?
Ako je ostavinsko rješenje u vašu korist, pričekajte odluku suda o njegovoj žalbi.

Ako imate dokaze o znatnim ulaganjima u kuću ili o skrbi koja je išla iznad uobičajenog, preporučujem da pripremite:

Izvatke iz banke,

Svjedoke,

Račune ili druge dokaze.

Tada se možete obratiti sudu s tužbom radi uvećanja vašeg nasljednog dijela, ali morate poštovati rok – 3 mjeseca od pravomoćnosti ostavinske odluke.

Zaključak
Brat ima pravo na ½ zakonskog nasljedstva ako nije proglašen nedostojnim.

Možete tražiti povećanje vašeg nasljednog dijela putem posebne tužbe, ali samo ako imate dokaze.

Žalba se može podnijeti samo jednom – i sada čekate odluku suda.

U međuvremenu preporučujem savjet s odvjetnikom za konkretno podnošenje zahtjeva radi povećanja nasljednog dijela.

Ako vam je potreban адвокат за наследне парнице, можете га пронаћи на:
Odvjetnici-hr.com – каталог провјерених адвоката у Хрватској.

Slična pitanja

Zabrana

1 odgovor
11.05.2025
Kuću i okućnicu dijelimo ja i sestra pola ,pola .Nije određeno koji dio je njen koji moj.Kuća je prizemlje i sprat.Sestra živi u cijeloj kući koju je i obnavljala j.Obečano poslije naše smrti da ostaje mom sinu.Sad se predomislila i želi isplatu.Janne pristajem ni na isplatu ,ni prodaju.Ne želi ni razgovarati ,prekinula komunikaciju.Pošto nije ni rečeno a ni napisano mogu li tražiti zabranu daljeg ulaganja i njenog prepisa na njenu kćer zbog toga što ne znam što je čije .Ako da kome se obratiti da se zabrana napiše ,ne želim tužiti jer sam u mirovini i financije su ograničene.Ja posjedujem svoju kuću u kojoj živim već 25 godina.
Čitaj dalje
0
0
1000

Nasljeđe

1 odgovor
20.06.2025
Pozdrav.Suprug je iznenada preminuo.Otkrili smo da postoji dug koji je preuzela agencija.Osim racuna suprug nije imao nista na sebi.Obiteljsku mirovinu smo podnijeli zahtjev jer su djeca maloljetna.Ostavinsku cekamo.Zanima me ako prihvatim nasljedstvo tj. taj račun prihvaćam i dug.Na računu nema puno sredstava koja bi pokrila taj dug.Ako prihvatim nasljeđe a samohrana sam majka dvoje djece,nemam odkud to platit,dali Ce i moju djecu teretiti za taj dug kad postanu punoljetna.Hvala
Čitaj dalje
0
0
340

Zaštita prava moje djece

1 odgovor
03.06.2025
Muž i ja smo u braku, on ima dvoje djece iz prvog braka, skupa imamo još dvoje djece. Mene zanima ako kupim stan na svoje ime i ja plaćam kredit, nakon moje i muževe smrti kako spriječiti da djeca iz njegovog prvog braka potražuju udio? Obzirom da sam ga ja kupila i otplatila želim da ide mojoj djeci i općenito sva naša zajednička stečevina da ide našoj djeci. Muž se slaže s time. Koje korake poduzeti? Još nemamo zajedničke stečevine
Čitaj dalje
1
0
679

Kako se definira pojam nasljednog prava u Hrvatskoj?

Nema odgovora
29.11.2024
Čuo sam da nasljedno pravo obuhvaća zakonska i testamentarna pravila o prijenosu imovine nakon smrti, ali želio bih preciznije znati što sve podrazumijeva i koji propisi to uređuju.
0
0
9
Prikaži sve