Kako ide postupak ‘odricanja od nasljedstva’? - Odvjetnici-hr.com

Kako ide postupak ‘odricanja od nasljedstva’?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
17

26.12.2024

Koje su posljedice za nekoga tko se odrekne nasljedstva?

Odgovor 27.12.2024
datum odgovora: 27.12.2024

Nasljednik se može odreći nasljedstva izjavom pred javnim bilježnikom (koji vodi ostavinu) ili sudom. To mora učiniti prije nego što se prihvati nasljedstva ili učini nešto što znači raspolaganje imovinom. Odricanjem gubi sva prava i obveze, uključujući dugove i imovinu, kao da nikad nije bio nasljednik. Odricanje je neopozivo. Ako se jedna osoba odrekne, prelazi pravo na sljedeće u tom nasljednom redu. Ne može se odricati samo djelomično – ili se prihvati cijelo nasljedstvo (s pravima i dugovima) ili ga se potpuno odbije.

Slična pitanja

Pravo potomaka na nasljedstvo

1 odgovor
16.06.2025
Ostavinski postupak iza jedne osobe u Hrvatskoj zaključen je 1972. godine. Tada je njena kćerka (moja svekrva) prihvatila nasljedstvo i ustupila ga svom bratu (nije se odrekla već prihvatila i ustupila) koji se nasljedstva prihvatio u cijelosti. Moj pokojni suprug, sin te kćerke, bio je živ u trenutku smrti ostaviteljice, ali nije bio pozvan u ostavinski postupak, niti je u njemu učestvovao. Djeca (naša djeca) su rođena nakon 1972. godine. Nedavno je sud pokrenuo dopunu ostavinskog postupka zbog naknadno pronađene imovine (zemljišta), i sada je mene, kao udovicu pokojnog sina kćerke ostaviteljice, pozvao da se izjasnim. Tek sada sam saznala da je još 1972. godine nasljedstvo podijeljeno i da je moja svekrva ustupila svoj dio bratu. Imamo li ja i djeca mog pokojnog supruga (koja su unuci ostaviteljice) pravo tražiti nasljedni ili nužni dio iz ostavine iz 1972. koje je prihvatila i ustupila bratu? Postoji li osnova za obnovu ostavinskog postupka ili neko drugo pravno sredstvo, ako moj pokojni suprug nije bio uključen u prvobitni postupak niti znao za njega? Unaprijed hvala.
Čitaj dalje
1
0
354

Redosljed plaćanja obveza iza ostavitelja

1 odgovor
14.04.2025
Poštovani, Ostavitelj je bio korisnik naknade za smještaj kod centra za socijalnu skrb pa centar od nasljednika potražuje za navedenu naknadu. Ostavitelj također ima dugovanja po nekoliko ovrha. Ako se nasljednik prihvati nasljedstva on odgovara za dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine. Imam dva pitanja: 1. Kako se određuje kojim će redoslijedom vraćati dugove tj. tko ima prednost( ovrhe ili centar)? Ako imovine ima vrijednost cca 10.000 eura, a dugovanje ukupno je 20.000 eura kako i kome ne platiti sav dug? 2. Nasljednik je naslijedio kuću i nekoliko oranica. Da li za sve mora raditi procienu vrijednosti ili samo za kuću? Hvala unaprijed!
Čitaj dalje
1
0
828
Prikaži sve