Može li se tužiti za ‘difamaciju’ ako su iznesene činjenične tvrdnje za koje se kasnije pokaže da su pogrešne, no nisu objavljene zlonamjerno? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Može li se tužiti za ‘difamaciju’ ako su iznesene činjenične tvrdnje za koje se kasnije pokaže da su pogrešne, no nisu objavljene zlonamjerno?

Može li se tužiti za ‘difamaciju’ ako su iznesene činjenične tvrdnje za koje se kasnije pokaže da su pogrešne, no nisu objavljene zlonamjerno?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
1

12.01.2025

Je li novinar oslobođen ako dokaže da je postupao u dobroj vjeri?

Odgovor 16.01.2025
datum odgovora: 16.01.2025

Prema kaznenom zakonodavstvu i praksi Europskog suda za ljudska prava, novinar može izbjeći osudu za klevetu ako je istupao s razumljivom novinarskom pažnjom, provjerio izvore te postupio u dobroj vjeri. Kaznena odgovornost postoji ako je novinar svjestan neistinitosti ili izrazito nepažljiv. Kod privatne tužbe za klevetu ili uvredu, sud ocjenjuje je li novinar imao legitiman interes i je li postupak bio profesionalan. Ako nije bilo zle namjere i odmah je objavljeno ispravak, sudovi često odlučuju protiv izricanja sankcije.

Похожие вопросы

Koji je pravni okvir za internetske medije u Hrvatskoj?

Nema odgovora
17.01.2025
S obzirom na sve veći utjecaj digitalnih platformi, pitam se kako se postojeće zakonodavstvo u Hrvatskoj primjenjuje na internetske medije. Postoji li specifična regulacija za online portale, blogove ili društvene mreže koje objavljuju vijesti i sadržaj sličan tradicionalnim medijima?
0
0
1
Prikaži sve