datum odgovora: 14.04.2025
Poštovani,
Odgovori na Vaša pitanja temelje se na važećem zakonodavstvu Republike Hrvatske, posebno na odredbama Zakona o nasljeđivanju i Ovršnog zakona.
Redoslijed namirenja dugova:
Kada nasljednik prihvati nasljedstvo, odgovara za dugove ostavitelja do visine vrijednosti naslijeđene imovine, sukladno članku 139. Zakona o nasljeđivanju. Ako ukupni dugovi iznose 20.000 eura, a vrijednost naslijeđene imovine je 10.000 eura, nasljednik odgovara samo do tih 10.000 eura.
Što se tiče redoslijeda naplate, nema izričite zakonske odredbe koja bi davala prednost potraživanju Centra za socijalnu skrb pred ovrhama temeljenim na pravomoćnim rješenjima. U praksi, vjerovnici se namiruju razmjerno ili prema redoslijedu u kojem su pokrenuli postupke naplate. Ako se provodi ostavinski postupak s popisom i procjenom imovine, moguće je zatražiti da se dugovi namiruju putem tzv. ograničene odgovornosti kroz institut beneficium inventarii (pravo na ograničenu odgovornost do vrijednosti ostavine).
Procjena vrijednosti imovine:
U slučaju kada nasljednik želi dokazati da ne odgovara za dugove iznad vrijednosti naslijeđenog, nužno je imati procjenu vrijednosti cjelokupne imovine — dakle, ne samo kuće, već i oranica. To je važno kako bi se moglo točno utvrditi do kojeg iznosa nasljednik može odgovarati.
Zaključno, iako Vam je ova informacija okvirno korisna, preporučujem da se radi točnog i potpunog savjetovanja obratite odvjetniku koji će moći uvidom u dokumentaciju i konkretne okolnosti dati pravno utemeljen i precizan savjet.