Kada oporuka vrijedi samo ako je sastavljena pred svjedocima ili ovjerena kod bilježnika? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Kada oporuka vrijedi samo ako je sastavljena pred svjedocima ili ovjerena kod bilježnika?

Kada oporuka vrijedi samo ako je sastavljena pred svjedocima ili ovjerena kod bilježnika?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
19

01.11.2024

Je li vlastoručna oporuka bez svjedoka jednako valjana?

Odgovor 06.11.2024
datum odgovora: 06.11.2024

Postoji više oblika oporuka u hrvatskom pravu. Vlastoručna oporuka (holograf) pisana rukom i potpisana od ostavitelja, bez svjedoka, valjana je ako je jasno datirana i potpisana. Ako se radi o oporuci na računalu ili pisaćem stroju, treba biti potpisana pred dva svjedoka ili pred javnim bilježnikom, ili ovjerena. Oporuka pred svjedocima (alografska) zahtijeva da je potpisana pred dvojicom svjedoka, a oni je također potpisuju potvrđujući da su prisustvovali oporučiteljevu potpisu ili priznanju potpisa. Svaka vrsta ima svoje formalne uvjete.

Slična pitanja

Zabrana

1 odgovor
11.05.2025
Kuću i okućnicu dijelimo ja i sestra pola ,pola .Nije određeno koji dio je njen koji moj.Kuća je prizemlje i sprat.Sestra živi u cijeloj kući koju je i obnavljala j.Obečano poslije naše smrti da ostaje mom sinu.Sad se predomislila i želi isplatu.Janne pristajem ni na isplatu ,ni prodaju.Ne želi ni razgovarati ,prekinula komunikaciju.Pošto nije ni rečeno a ni napisano mogu li tražiti zabranu daljeg ulaganja i njenog prepisa na njenu kćer zbog toga što ne znam što je čije .Ako da kome se obratiti da se zabrana napiše ,ne želim tužiti jer sam u mirovini i financije su ograničene.Ja posjedujem svoju kuću u kojoj živim već 25 godina.
Čitaj dalje
0
0
1065

Zaštita prava moje djece

1 odgovor
03.06.2025
Muž i ja smo u braku, on ima dvoje djece iz prvog braka, skupa imamo još dvoje djece. Mene zanima ako kupim stan na svoje ime i ja plaćam kredit, nakon moje i muževe smrti kako spriječiti da djeca iz njegovog prvog braka potražuju udio? Obzirom da sam ga ja kupila i otplatila želim da ide mojoj djeci i općenito sva naša zajednička stečevina da ide našoj djeci. Muž se slaže s time. Koje korake poduzeti? Još nemamo zajedničke stečevine
Čitaj dalje
1
0
736

Nasljeđe

1 odgovor
20.06.2025
Pozdrav.Suprug je iznenada preminuo.Otkrili smo da postoji dug koji je preuzela agencija.Osim racuna suprug nije imao nista na sebi.Obiteljsku mirovinu smo podnijeli zahtjev jer su djeca maloljetna.Ostavinsku cekamo.Zanima me ako prihvatim nasljedstvo tj. taj račun prihvaćam i dug.Na računu nema puno sredstava koja bi pokrila taj dug.Ako prihvatim nasljeđe a samohrana sam majka dvoje djece,nemam odkud to platit,dali Ce i moju djecu teretiti za taj dug kad postanu punoljetna.Hvala
Čitaj dalje
0
0
419

Pravo potomaka na nasljedstvo

1 odgovor
16.06.2025
Ostavinski postupak iza jedne osobe u Hrvatskoj zaključen je 1972. godine. Tada je njena kćerka (moja svekrva) prihvatila nasljedstvo i ustupila ga svom bratu (nije se odrekla već prihvatila i ustupila) koji se nasljedstva prihvatio u cijelosti. Moj pokojni suprug, sin te kćerke, bio je živ u trenutku smrti ostaviteljice, ali nije bio pozvan u ostavinski postupak, niti je u njemu učestvovao. Djeca (naša djeca) su rođena nakon 1972. godine. Nedavno je sud pokrenuo dopunu ostavinskog postupka zbog naknadno pronađene imovine (zemljišta), i sada je mene, kao udovicu pokojnog sina kćerke ostaviteljice, pozvao da se izjasnim. Tek sada sam saznala da je još 1972. godine nasljedstvo podijeljeno i da je moja svekrva ustupila svoj dio bratu. Imamo li ja i djeca mog pokojnog supruga (koja su unuci ostaviteljice) pravo tražiti nasljedni ili nužni dio iz ostavine iz 1972. koje je prihvatila i ustupila bratu? Postoji li osnova za obnovu ostavinskog postupka ili neko drugo pravno sredstvo, ako moj pokojni suprug nije bio uključen u prvobitni postupak niti znao za njega? Unaprijed hvala.
Čitaj dalje
1
0
363
Prikaži sve