Zabrana - Odvjetnici-hr.com

Zabrana

1 odgovor

Dijana Dragić

0
0
19

11.05.2025

Kuću i okućnicu dijelimo ja i sestra pola ,pola .Nije određeno koji dio je njen koji moj.Kuća je prizemlje i sprat.Sestra živi u cijeloj kući koju je i obnavljala j.Obečano poslije naše smrti da ostaje mom sinu.Sad se predomislila i želi isplatu.Janne pristajem ni na isplatu ,ni prodaju.Ne želi ni razgovarati ,prekinula komunikaciju.Pošto nije ni rečeno a ni napisano mogu li tražiti zabranu daljeg ulaganja i njenog prepisa na njenu kćer zbog toga što ne znam što je čije .Ako da kome se obratiti da se zabrana napiše ,ne želim tužiti jer sam u mirovini i financije su ograničene.Ja posjedujem svoju kuću u kojoj živim već 25 godina.

Odgovor 11.05.2025
datum odgovora: 11.05.2025

Poštovani,

Razumijem Vašu zabrinutost i situaciju u kojoj se nalazite, iako nije bilo službenog dogovora niti pisanog dokumenta koji bi točno određivao tko posjeduje koji dio kuće i okućnice, postoje pravne mogućnosti kako biste zaštitili svoja prava.

1. Prava na zajedničko vlasništvo i podjela imovine
Ako Vi i sestra dijelite imovinu bez precizno utvrđenog pravnog vlasništva nad dijelovima nekretnine, tada ste u zajedničkom vlasništvu nekretnine i svaki od vas ima pravo na uživanje dijela nekretnine. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (NN 91/96) omogućuje da se zajednički vlasnici usmjere na sporazumno razvrstavanje vlasništva. Ako dođe do nesuglasica u vezi s time koji je dio čiji, uvijek je moguće pokrenuti pravni postupak radi razvrha imovine i određivanja udjela, čak i bez pisanog ugovora.

2. Zabrana daljnjih ulaganja i prijenos imovine
Ako sestra ne želi razgovarati i planira prodati imovinu ili prenijeti svoj dio na treću osobu, a Vi želite spriječiti takve radnje dok se ne razjasni podjela, postoji mogućnost podnošenja privremene mjere na Općinski sud. Na temelju Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, možete podnijeti prijedlog za zabranu daljnjih ulaganja ili prijenosa prava dok ne bude razvrstana podjela imovine. Sud može odlučiti o ovom zahtjevu ako postoje opravdani razlozi da bi to spriječilo štetu za Vaša prava. Takve mjere obično uključuju zabranu prodaje, pokretanja građevinskih radova ili bilo kakvih radnji koje bi mogle promijeniti status imovine.

3. Kako podnijeti prijedlog za zabranu?
Iako ste u mirovini i financijski ograničeni, možete se obratiti besplatnoj pravnoj pomoći koju pružaju javne institucije ili udruge koje pomažu u pravima osoba s niskim prihodima. Također, možete podnijeti zahtjev za privremene mjere na Općinski sud, što obuhvaća zabranu daljnjih ulaganja, prenosa imovine ili drugih radnji koje bi mogle ugroziti Vaša prava. Preporučujem da se posavjetujete s odvjetnikom, a ukoliko to niste u mogućnosti zbog financijskih razloga, možete zatražiti besplatnu pravnu pomoć od nadležnih institucija.

4. Zaključak
Budući da nije bilo službenog dogovora niti pisanog dokumenta, trebate poduzeti pravne korake kako biste zaštitili svoja prava na imovinu. Podnošenje prijedloga za privremenu mjeru u postupku kod suda može biti jedan od načina kako spriječiti daljnje radnje vezane uz imovinu. Preporučujem da se posavjetujete s odvjetnikom koji može pomoći u zaštiti Vaših interesa i osigurati da se imovina podijeli na pravičan način.

Napomena: Ovaj odgovor daje samo opće informacije i preporučuje se konzultacija s odvjetnikom za detaljan pravni savjet. Ukoliko ste u financijskoj teškoći, možete se obratiti za besplatnu pravnu pomoć.

Похожие вопросы

Prikaži sve