Ako potpišem ugovor za mobilnu uslugu na 24 mjeseca, a odustanem ranije, smiju li mi naplatiti penale?
Odgovor
07.01.2025
datum odgovora: 07.01.2025
Da, dozvoljeno je dogovoriti naknadu ili penale za prijevremeni raskid ugovora, osobito ako je davatelj usluge subvencionirao uređaj ili dao popuste. Sud će to dopustiti ako naknada nije nerazumno visoka ili nepoštena prema potrošaču. Potrošač može osporiti klauzulu ako je prekomjerna ili suprotna propisima o zaštiti potrošača.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Poštovani,
Podnio sam tužbu protiv D.O.O. iz Pule zbog neizvršenja obveza iz ugovora o izvođenju građevinskih radova na mojoj nekretnini (Koprivnica).
Protustranka je izradila dva ugovora s istim datumom, brojem i strankama, ali s različitim iznosima i IBAN-ima za uplatu. Tek kasnije sam posumnjao da je to možda bio pokušaj izbjegavanja poreza: manji ugovor (1.200 EUR) sadrži podatke tvrtke, a drugi (13.000+ EUR) podatke privatnog računa direktora. Većina novca uplaćena je upravo direktno njemu kao fizičkoj osobi.
Sud u Koprivnici se proglasio mjesno nenadležnim, iako su radovi izvršeni i nastala je šteta upravo na tom području. Dodijeljena odvjetnica nije u žalbi pozvala na članak 52. Zakona o parničnom postupku (ZPP), niti je žalbu uputila nadležnom sudu (ŽS Varaždin). Uputila je na Sud u Koprivnici.
Molim pravni savjet u vezi sa sljedećim:
Može li se ugovore tretirati kao jedinstven pravni posao?
Postoji li osnova za uključivanje direktora kao fizičke osobe u postupak, budući da je većina novca završila na njegovom osobnom računu?
Postoji li mogućnost kvalifikacije radnji kao prijevare (kazneno djelo)?
Je li sud u Koprivnici ipak mjesno nadležan, pozivom na članak 52. ZPP-a?
Hvala unaprijed na mišljenju i smjernicama.