Dijete se ne želi vratiti u Hrvatsku - Odvjetnici-hr.com

Dijete se ne želi vratiti u Hrvatsku

1 odgovor

Ivica Zovko

0
0
4

12.07.2025

Poštovani, prije dvije godine vratili smo se iz inozemstva (Njemačka) u Hrvatsku. Naša kći, koja je tad imala 14,5 godina, krenula je u prvi razred srednje škole. Prilikom posjeta rodbini u Njemačkoj javila se centru za socijalnu skrb i prijavila navodno nasilje u obitelji. Centar ju je zadržao a sud u Njemačkoj u prvostupanjskom postupku donio privremenu mjeru kojom su nam oduzeli skrbništvo nad djetetom. Privremena mjera je važeća dok sud u Hrvatskoj ne donese konačnu odluku. Na sudu u Hrvatskoj smo podnijeli prijedlog kojim bi se izuzelo stanovanje djeteta i provelo vještačenje, kako djeteta tako i nas roditelja. Centar za socijalnu skrb je podnio isto takav prijedlog i predmet je objedinjen. Na sudu je obavljeno saslušanje nas roditelja kao i saslušanje naše kćeri putem videolinka. Na tom saslušanju naša kći je rekla da se nipošto ne želi vratiti u Hrvatsku. Izričito napominjemo da bilo kakvog nasilja u obitelji nije bilo. Naša kći se već prije obraćala centru za socijalnu skrb namjeravajući provesti svoj plan ostanka u Njemačkoj, ali je vraćena doma jer za to nije bilo nikakve osnove. Stoga je ovaj put prijavila navodno nasilje kako bi je ovaj put ipak zadržali. Inače sve to provodi po uputama muške osobe s kojom je u kontaktu. Socijalna služba iz Njemačke vrši intenzivan pritisak na sud tvrdeći da bi se njenim povratkom u Hrvatsku ugrozilo njeno zdravstveno stanje. Posebna skrbnica koju joj je dodijeljena odlukom suda je također podlegla tom pritisku.
Mi roditelji želimo da se u suradnji sa centrom za socijalnu skrb provede vještačenje a dijete privremeno smjesti u odgovarajuću ustanovu socijalne skrbi.
Naša kći nema prijavljeno boravište u Njemačkoj, već mjesecima ne ide u školu. Prekinut je tretman kod ortodonta.
Molim Vas za savjet što i kako učiniti.
Lp

Odgovor 12.07.2025
datum odgovora: 12.07.2025

Poštovani,

s obzirom na izuzetnu kompleksnost slučaja koji uključuje međunarodni element, lažne tvrdnje o obiteljskom nasilju, privremeno oduzimanje skrbništva, postupak u tijeku u RH i zaštitu interesa maloljetnog djeteta, ispod dajem pravnu analizu i konkretne preporuke, iz perspektive iskusnog obiteljskog odvjetnika u Hrvatskoj, s naglaskom na vašu pravnu zaštitu kao roditelja.

1. Nadležnost suda – Hrvatska ili Njemačka?
Prema Uredbi Bruxelles II bis (br. 2201/2003) i novoj Uredbi Bruxelles II ter (br. 2019/1111), koja se primjenjuje od 1.8.2022., nadležnost u pitanjima roditeljske skrbi i skrbništva pripada:

sudovima države u kojoj dijete ima uobičajeno boravište, osim ako su ispunjeni uvjeti za prenošenje nadležnosti.

Situacija:
Vaša kći nema prijavljeno boravište u Njemačkoj, niti je tamo redovno upisana u školu.

Nema temelja za tvrdnju da je stekla uobičajeno boravište u Njemačkoj (potrebno trajanje, integracija u društvo, školu, liječničku skrb itd.).

To znači da sud u Hrvatskoj ostaje nadležan za donošenje konačne odluke o roditeljskoj skrbi.

2. Navodno nasilje – obrana od neutemeljenih optužbi
Vaša kći je prijavila nasilje kako bi ostala u Njemačkoj, i to nakon prethodnog pokušaja koji je bio odbijen. To može biti indikator manipulacije i instrumentalizacije institucija.

Ako nasilje nije potvrđeno, ključno je da:

u postupku u Hrvatskoj inzistirate na psihološkom i socijalnom vještačenju djeteta i oba roditelja (što ste već tražili – to je ispravno),

dostavite dokaze o kontaktima djeteta s trećim osobama koje vrše utjecaj (posebno ako je punoljetna muška osoba),

tražite izvješće njemačke socijalne službe, uključujući naznake da dijete ne ide u školu, da nema zdravstvenu zaštitu, te da je boravište nelegalno ili privremeno.

3. Zdravstveni razlozi – lažni ili stvarni?
Njemačka socijalna služba vrši pritisak pozivajući se na zdravstveno stanje djeteta. Važno je:

tražiti službenu medicinsku dokumentaciju iz Njemačke,

predložiti da neutralni sudski vještak psihijatar/psiholog iz RH napravi objektivnu procjenu.

Ako se ispostavi da ne postoje ozbiljne zdravstvene zapreke za povratak – njihov argument gubi snagu.

4. Vaši koraci u RH – preporuke:
1. Ustrajte na vještačenju – psiholog, socijalni radnik i po potrebi psihijatar (za sve strane, posebno dijete).
2. Tražite privremeno smještanje djeteta (u RH) u ustanovu socijalne skrbi, do okončanja spora – ako ne postoji povjerenje za povratak u obiteljsku kuću.
3. Priložite pisani prijedlog:
ističući da je prijava nasilja instrumentalizirana,

da je dijete bez škole, bez boravišta, bez liječenja, pod vanjskim utjecajem,

i da RH sud ima isključivu nadležnost jer dijete nema uobičajeno boravište u Njemačkoj.

4. Uključite odvjetnika sa iskustvom u međunarodnim obiteljskim sporovima.
5. Posebna skrbnica i njemačka socijalna služba
Ako posebna skrbnica podliježe pritiscima i ne zastupa interese djeteta objektivno, možete:

zatražiti njezino izuzeće zbog pristranosti (čl. 11. Obiteljskog zakona RH),

tražiti neovisnog sudskog vještaka, kako bi se stav posebne skrbnice ne smatrao isključivo mjerodavnim.

Zaključak – Što konkretno učiniti:
Ustrajte na vještačenju roditelja i djeteta.
Tražite odluku o privremenom smještaju u RH (ustanovu).
Pripremite detaljan podnesak o:

nedostatku boravišta i školovanja u Njemačkoj,

prijetnjama i manipulacijama od strane trećih osoba,

instrumentalizaciji prijave nasilja.
Ustrajte da sud u Hrvatskoj donese konačnu odluku (ne priznajte trajnost privremene mjere iz Njemačke).
Razmislite o kaznenoj prijavi protiv treće osobe ako se dokaže utjecaj na dijete u svrhu odvlačenja iz obiteljskog okruženja.

Ako želite, možemo sastaviti pravni podnesak sudu u RH s argumentacijom u vašu korist ili pomoći vam pri sastavljanju prijave Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

S poštovanjem,
Odvjetnički tim – odvjetnici-hr.com
Stručnjaci za međunarodno obiteljsko pravo i zaštitu roditeljskih prava

Slična pitanja

Kako podijeliti bračnu imovinu ako smo stekli stan i auto?

Nema odgovora
04.11.2024
Tijekom našeg braka zajedničkim radom i kreditnim zaduženjem uspjeli smo kupiti stan u Zagrebu i automobil. Sada planiramo razvod, ali nismo sigurni kako točno i po kojim pravilima dijelimo bračnu imovinu. Zanima me što se sve smatra bračnom stečevinom, kakva su naša prava na svaki predmet i kako izbjeći dugotrajne sudske sporove oko podjele.
Čitaj dalje
0
0
65

Može li sud spriječiti odvoz djeteta u inozemstvo bez suglasnosti?

Nema odgovora
15.11.2024
Bojim se da bi moj bivši partner mogao bez moje dozvole odvesti naše dijete u inozemstvo, gdje ima obitelj i prijatelje. Nemam kontrolu nad djetetovim putnim dokumentima i ne želim da dijete bude odvedeno bez dogovora. Zanima me mogu li na sudu zatražiti neku mjeru kojom bih se zaštitila od eventualnog nezakonitog odvođenja.
Čitaj dalje
0
0
28

Mogu li kao baka tražiti skrbništvo ako je majka napustila dijete?

Nema odgovora
31.10.2024
Moja kćerka je ostavila svoje dijete kod mene i otišla nepoznato gdje, bez ikakve financijske pomoći ili kontakta. Dijete je već nekoliko mjeseci u mojoj skrbi, a želim formalno pravno biti zaštićena i imati ovlasti brinuti se o njemu. Zanima me mogu li pokrenuti postupak za dobivanje skrbništva i što sve trebam znati o toj proceduri.
Čitaj dalje
0
0
36

Na koji način mogu urediti osobne odnose bake i djeda s unukom?

Nema odgovora
28.12.2024
Iako moji roditelji obožavaju svog unuka, nakon razvoda između mene i bivšeg supružnika nastale su poteškoće u organizaciji njihovih susreta. Često dolazi do nesporazuma oko termina i mjesta gdje se mogu viđati. Želim saznati postoji li zakonska mogućnost da se bake i djedu odredi određeno vrijeme i način viđanja s unukom, kako bi se izbjegli sukobi i osiguralo djetetu kontakt s proširenom obitelji.
Čitaj dalje
0
0
42

Kako izbjeći dugotrajno suđenje i riješiti obiteljski spor dogovorom?

Nema odgovora
26.11.2024
Imam konflikt s bivšim supružnikom u vezi s podjelom bračne imovine i uzdržavanjem djece, ali želim izbjeći dug i skup sudski proces. Čula sam za mogućnost obiteljske medijacije ili drugih načina mirnog rješenja spora. Zanima me kako to funkcionira, je li potrebno imati odvjetnika i hoće li sud prihvatiti takav dogovor.
Čitaj dalje
0
0
43

Što ako drugi roditelj ne poštuje dogovoreni raspored susreta djeteta?

Nema odgovora
14.11.2024
Nedavno smo potpisali sudsku nagodbu o rasporedu susreta i druženja s našim djetetom. Međutim, drugi roditelj često kasni, otkazuje susrete u zadnji tren ili se uopće ne pojavi. Dijete zbog toga pati i osjeća se zbunjeno. Zanima me što mogu poduzeti da se dogovoreni raspored poštuje te kakve su sankcije za roditelja koji krši dogovor.
Čitaj dalje
0
0
34

Kako zaštititi dijete ako drugi roditelj zlorabi alkohol i drogu?

Nema odgovora
15.12.2024
Bojim se za sigurnost našeg maloljetnog djeteta jer bivši partner učestalo konzumira alkohol i drogu, a dijete često boravi kod njega prema sudskoj odluci o podjeli skrbi. Već sam primijetila da dijete dolazi uznemireno i s lošim psihofizičkim stanjem nakon boravka kod oca. Želim znati kako pravno reagirati kako bih zaštitila dijete i postoji li mogućnost promjene sudske odluke o skrbništvu.
Čitaj dalje
0
0
30

Kako se utvrđuje alimentacija ako roditelj zarađuje neregistrirano?

Nema odgovora
31.12.2024
Moj bivši partner nema službeno prijavljene prihode, ali znam da radi 'na crno' i ima neprovjerljive izvore zarade. Kad sam tražila alimentaciju, tvrdio je da nema nikakva primanja i sud je odredio minimalan iznos. Kako se može dokazati da on zapravo ima veće mogućnosti za plaćanje alimentacije i je li sud u takvim slučajevima dužan provoditi dublju istragu?
Čitaj dalje
0
0
52

Koliko traje razvodni postupak kad se supružnik protivi rastavi?

Nema odgovora
11.12.2024
Želim se razvesti jer naš brak više ne funkcionira, ali moj supružnik ne želi pristati na sporazum. Odlučna sam pokrenuti parnični postupak, no zabrinjava me koliko bi on mogao trajati i koliko ću morati dokazivati razloge za razvod. Zanima me što mogu očekivati tijekom sudskog procesa kad druga strana izričito odbija rastavu.
Čitaj dalje
0
0
59
Prikaži sve