Mogu li se žaliti na presudu o alimentaciji ako smatram da je preniska? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Mogu li se žaliti na presudu o alimentaciji ako smatram da je preniska?

Mogu li se žaliti na presudu o alimentaciji ako smatram da je preniska?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
33

19.01.2025

Sud je donio presudu o alimentaciji za moje dijete, no smatram da je iznos prenizak i ne pokriva stvarne potrebe djeteta. U postupku sam predočila sve troškove i financijske dokaze, ali čini mi se da sud nije uzeo u obzir neke važne stavke. Zanima me imam li pravo na žalbu te kako točno teče taj postupak, odnosno na koje više instance se mogu obratiti.

Odgovor 22.01.2025
datum odgovora: 22.01.2025

Možete se žaliti na prvostupanjsku presudu u zakonskom roku (najčešće 15 dana od primitka). Žalba se predaje sudu koji je donio presudu, a on je upućuje nadležnom drugostupanjskom sudu. U žalbi morate navesti razloge (npr. sud nije uzeo u obzir stvarne potrebe djeteta ili veće prihode drugog roditelja). Možete priložiti dodatnu dokumentaciju o troškovima djeteta. Drugostupanjski sud može preinačiti presudu ili vratiti predmet na ponovno suđenje. Ako i nakon toga smatrate da su vaša prava povrijeđena, postoje izvanredni pravni lijekovi, ali oni se odobravaju u vrlo specifičnim situacijama. Najbolje je savjetovati se s odvjetnikom koji će vam pomoći sastaviti kvalitetnu žalbu.

Похожие вопросы

Je li dijete obvezno susretati se s roditeljem koji ga ne želi viđati?

Nema odgovora
05.12.2024
Nakon razvoda, sud je odredio da dijete ima pravo i obvezu susretati se s drugim roditeljem. Međutim, taj roditelj uopće ne pokazuje interes za viđanje djeteta, ne dolazi na dogovorene susrete i uglavnom izbjegava kontakt. Brine me utjecaj takve situacije na dijete, koje se osjeća odbijeno i tužno, a istovremeno ne znam trebam li ga i dalje poticati na susrete koji se možda neće ni dogoditi.
Читать далее
0
0
10

Mogu li djetetu promijeniti prezime bez pristanka drugog roditelja?

Nema odgovora
14.12.2024
Nakon razvoda, dijete je zadržalo prezime mog bivšeg supružnika. Ja smatram da bi bilo praktičnije i bolje da dijete ima moje prezime, budući da više živimo zajedno i ne održavamo bliske odnose s bivšim supružnikom. On to ne želi dopustiti. Zanima me mogu li svejedno zakonski promijeniti prezime djeteta bez njegova pristanka.
Читать далее
0
0
22

Može li se dokazati izvanbračna zajednica bez službenog registriranja odnosa?

Nema odgovora
03.12.2024
Partner i ja živjeli smo pet godina zajedno, dijelili troškove i zajednički se odnosili kao bračni par, ali nikada nismo formalno registrirali nikakvu izvanbračnu zajednicu. Sada se rastajemo i ja želim ostvariti prava na dio zajedničke imovine, ali on kaže da nismo bili u nikakvoj službenoj vezi. Zanima me mogu li ipak dokazati izvanbračnu zajednicu i tražiti bračnu stečevinu.
Читать далее
0
0
20

Može li dijete s 16 odlučiti kod kojeg roditelja će živjeti?

Nema odgovora
15.01.2025
Moj sin je navršio 16 godina i želi živjeti s ocem, iako sam ja do sada imala primarno skrbništvo. Kaže da mu ne smeta promjena sredine ni udaljenost škole. Zanima me može li on to jednostrano odlučiti ili sud i dalje mora potvrditi takvu promjenu?
0
0
30

Mogu li kao očuh tražiti skrbništvo nad posinkom nakon razvoda?

Nema odgovora
10.12.2024
Oženio sam se s partnericom koja je imala sina iz prethodne veze. Tijekom braka sam aktivno sudjelovao u njegovu odgoju i sada osjećam da imamo snažnu emocionalnu vezu. No, brak nam se raspada i razvod je neizbježan. Želio bih znati mogu li zatražiti skrbništvo nad posinkom ili barem pravo na susrete, iako nisam njegov biološki otac. Postoje li zakonske mogućnosti za to?
Читать далее
0
0
17
Prikaži sve