Kako se dijeli dug nastao za vrijeme braka kod razvoda supružnika? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Kako se dijeli dug nastao za vrijeme braka kod razvoda supružnika?

Kako se dijeli dug nastao za vrijeme braka kod razvoda supružnika?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
46

19.12.2024

Za vrijeme braka suprug i ja smo podigli zajednički kredit kako bismo adaptirali stan. Sada smo u fazi razvoda i pitam se kako će se podijeliti taj dug. On tvrdi da je sav dug moj jer je glavni ugovaratelj kredita, a ja smatram da bismo dug trebali ravnomjerno snositi. Zanima me kako se to zakonski regulira i na što trebam paziti.

Odgovor 20.12.2024
datum odgovora: 20.12.2024

Bračna stečevina obuhvaća i imovinu i obveze (dugove) nastale za vrijeme braka. Ako je kredit podignut radi zajedničkih potreba obitelji (npr. adaptacija zajedničkog stana), sud će ga najčešće smatrati zajedničkim dugom, bez obzira tko je glavni potpisnik. U postupku razvoda ili naknadnom postupku diobe bračne stečevine sud utvrđuje obvezu svakog supružnika da plati dio kredita. Ako netko odbija plaćati, možete tražiti pravni put (ovrhu) za naplatu njegova dijela. Ključno je pribaviti dokumentaciju o namjeni kredita i dokazima o plaćanju kako biste pokazali da se radilo o zajedničkim troškovima za obitelj.

Slična pitanja

Što ako se roditelj osvećuje preko djeteta i krši sudsku odluku?

Nema odgovora
17.01.2025
Moja bivša supružnica koristi svaku priliku da mi oteža odnose s djetetom i ne poštuje naše dogovorene termine, iako postoji sudska odluka. Čini mi se da dijete postaje sredstvo njezine osvete, a ono zbog toga pati. Želim znati kako to zakonski spriječiti, zaštititi dijete i sebe od daljnjih manipulacija.
Čitaj dalje
0
0
67

Dijete se ne želi vratiti u Hrvatsku

1 odgovor
12.07.2025
Poštovani, prije dvije godine vratili smo se iz inozemstva (Njemačka) u Hrvatsku. Naša kći, koja je tad imala 14,5 godina, krenula je u prvi razred srednje škole. Prilikom posjeta rodbini u Njemačkoj javila se centru za socijalnu skrb i prijavila navodno nasilje u obitelji. Centar ju je zadržao a sud u Njemačkoj u prvostupanjskom postupku donio privremenu mjeru kojom su nam oduzeli skrbništvo nad djetetom. Privremena mjera je važeća dok sud u Hrvatskoj ne donese konačnu odluku. Na sudu u Hrvatskoj smo podnijeli prijedlog kojim bi se izuzelo stanovanje djeteta i provelo vještačenje, kako djeteta tako i nas roditelja. Centar za socijalnu skrb je podnio isto takav prijedlog i predmet je objedinjen. Na sudu je obavljeno saslušanje nas roditelja kao i saslušanje naše kćeri putem videolinka. Na tom saslušanju naša kći je rekla da se nipošto ne želi vratiti u Hrvatsku. Izričito napominjemo da bilo kakvog nasilja u obitelji nije bilo. Naša kći se već prije obraćala centru za socijalnu skrb namjeravajući provesti svoj plan ostanka u Njemačkoj, ali je vraćena doma jer za to nije bilo nikakve osnove. Stoga je ovaj put prijavila navodno nasilje kako bi je ovaj put ipak zadržali. Inače sve to provodi po uputama muške osobe s kojom je u kontaktu. Socijalna služba iz Njemačke vrši intenzivan pritisak na sud tvrdeći da bi se njenim povratkom u Hrvatsku ugrozilo njeno zdravstveno stanje. Posebna skrbnica koju joj je dodijeljena odlukom suda je također podlegla tom pritisku. Mi roditelji želimo da se u suradnji sa centrom za socijalnu skrb provede vještačenje a dijete privremeno smjesti u odgovarajuću ustanovu socijalne skrbi. Naša kći nema prijavljeno boravište u Njemačkoj, već mjesecima ne ide u školu. Prekinut je tretman kod ortodonta. Molim Vas za savjet što i kako učiniti. Lp
Čitaj dalje
0
0
31

Je li dijete obvezno susretati se s roditeljem koji ga ne želi viđati?

Nema odgovora
05.12.2024
Nakon razvoda, sud je odredio da dijete ima pravo i obvezu susretati se s drugim roditeljem. Međutim, taj roditelj uopće ne pokazuje interes za viđanje djeteta, ne dolazi na dogovorene susrete i uglavnom izbjegava kontakt. Brine me utjecaj takve situacije na dijete, koje se osjeća odbijeno i tužno, a istovremeno ne znam trebam li ga i dalje poticati na susrete koji se možda neće ni dogoditi.
Čitaj dalje
0
0
30

Lišenje roditeljske skrbi

1 odgovor
27.02.2025
Poštovani ako otac dijete nije viđao više od 3godine i ne placa niti se brine ni u kojem pogledu o dijetetu dali postoji mogucnost da ga se lisi roditeljske skrbi, imala sam jedan sud međutim su odbili
1
0
3079

Može li se dijete izjasniti o roditelju kod koga želi živjeti na sudu?

Nema odgovora
07.12.2024
Nakon razvoda roditelja, dijete mi je reklo da bi radije živjelo s jednim roditeljem nego s drugim. Međutim, nisam sigurna kako se njegova želja uzima u obzir na sudu, pogotovo jer je još maloljetno. Zanima me ima li dijete pravo reći na sudu s kime želi živjeti i koliko to sud uopće uvažava u donošenju odluke o roditeljskoj skrbi.
Čitaj dalje
0
0
53

Kako pokrenuti spor o ukidanju posvojenja zbog zanemarivanja djeteta?

Nema odgovora
06.11.2024
Postoje ozbiljne indicije da je posvojitelj zanemario dijete koje je posvojio prije godinu dana. Ne ispunjava mu osnovne potrebe, a postoje i sumnje na emocionalno zlostavljanje. Zanima me tko može pokrenuti postupak raskida posvojenja, koji su kriteriji i koliko je to pravno izvedivo s obzirom na to da je posvojenje obično trajno.
Čitaj dalje
0
0
14

ALIMENTACIJA

1 odgovor
23.01.2025
oštovani, da li mi možete odgovoriti ; otac je plaćao alimentaciju za dijete do navršenih 18 godina ( tj.još godinu dana jer se dijete nije zaposlilo, studirao je ) prekinuo je studij i otac je prestao plaćati alimentaciju. Sad ponovo studira željeni fakultet ( izvanredno ) ali ne radi. Treba li otac plaćati alimentaciju? Dijete živi u obitelji sa još jednim bratom koji je punoljetan i majkom koja radi na ugovor o djelu, dakle nije stalno zaposlena. U slučaju da treba ( što in svakako odbija ) može li majka tužiti oca za ne plaćanje alimentacije ili mora dijete samo podnesti tužbu obzirom da je punoljetan 22 godine ima.
Čitaj dalje
0
0
4277
Prikaži sve