Je li potrebno ići na obavezno savjetovanje prije sporazumnog razvoda? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Je li potrebno ići na obavezno savjetovanje prije sporazumnog razvoda?

Je li potrebno ići na obavezno savjetovanje prije sporazumnog razvoda?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
33

16.11.2024

Planiram sporazumni razvod sa supružnikom, a imamo dvoje maloljetne djece. Čula sam da postoji obaveza savjetovanja ili medijacije prije razvoda, ali nisam sigurna odnosi li se to i na slučajeve kad se supružnici u svemu slažu. Zanima me moram li se ipak javiti u centar za socijalnu skrb i što će se dogoditi ako ne ispunimo tu obvezu.

Odgovor 19.11.2024
datum odgovora: 19.11.2024

Prema Obiteljskom zakonu, ako supružnici imaju zajedničku maloljetnu djecu, obavezno je prethodno savjetovanje prije podnošenja prijedloga za sporazumni razvod. Cilj je upoznati roditelje s mogućim posljedicama razvoda, pravima i obvezama te ponuditi medijaciju. Ako se savjetovanje ne provede, sud može odbiti prijedlog za sporazumni razvod dok se ta procedura ne obavi. Dakle, morate se javiti centru za socijalnu skrb koji će organizirati savjetovanje i izdati potvrdu. Nakon toga možete podnijeti sporazumni prijedlog za razvod braka nadležnom sudu.

Slična pitanja

Kako pokrenuti spor o ukidanju posvojenja zbog zanemarivanja djeteta?

Nema odgovora
06.11.2024
Postoje ozbiljne indicije da je posvojitelj zanemario dijete koje je posvojio prije godinu dana. Ne ispunjava mu osnovne potrebe, a postoje i sumnje na emocionalno zlostavljanje. Zanima me tko može pokrenuti postupak raskida posvojenja, koji su kriteriji i koliko je to pravno izvedivo s obzirom na to da je posvojenje obično trajno.
Čitaj dalje
0
0
14

Mogu li djetetu promijeniti prezime bez pristanka drugog roditelja?

Nema odgovora
14.12.2024
Nakon razvoda, dijete je zadržalo prezime mog bivšeg supružnika. Ja smatram da bi bilo praktičnije i bolje da dijete ima moje prezime, budući da više živimo zajedno i ne održavamo bliske odnose s bivšim supružnikom. On to ne želi dopustiti. Zanima me mogu li svejedno zakonski promijeniti prezime djeteta bez njegova pristanka.
Čitaj dalje
0
0
54

Može li se bračni ugovor sastaviti nakon već sklopljenog braka?

Nema odgovora
Vjenčali smo se prije nekoliko godina bez ikakvog predbračnog ugovora. Sada smo odlučili bolje regulirati naše imovinske odnose, osobito jer planiramo kupiti novu nekretninu. Pitala sam se možemo li sklopiti bračni ugovor i nakon što je brak već sklopljen, kakve su formalnosti te hoće li taj ugovor jednako vrijediti kao da je bio potpisan prije braka.
Čitaj dalje
0
0
25

Koliko traje razvodni postupak kad se supružnik protivi rastavi?

Nema odgovora
11.12.2024
Želim se razvesti jer naš brak više ne funkcionira, ali moj supružnik ne želi pristati na sporazum. Odlučna sam pokrenuti parnični postupak, no zabrinjava me koliko bi on mogao trajati i koliko ću morati dokazivati razloge za razvod. Zanima me što mogu očekivati tijekom sudskog procesa kad druga strana izričito odbija rastavu.
Čitaj dalje
0
0
62

Na koji način mogu urediti osobne odnose bake i djeda s unukom?

Nema odgovora
28.12.2024
Iako moji roditelji obožavaju svog unuka, nakon razvoda između mene i bivšeg supružnika nastale su poteškoće u organizaciji njihovih susreta. Često dolazi do nesporazuma oko termina i mjesta gdje se mogu viđati. Želim saznati postoji li zakonska mogućnost da se bake i djedu odredi određeno vrijeme i način viđanja s unukom, kako bi se izbjegli sukobi i osiguralo djetetu kontakt s proširenom obitelji.
Čitaj dalje
0
0
42

Alimentacija

1 odgovor
16.06.2025
Izvanbračna partnerica odlučila je prekinuti dugogodišnju vezu, imamo zajedničkog sina. Dijete je nedavno prijavljeno i boravi na adresi kod roditelja partnerice, gdje se i sama prijavila, međutim ona ne živi sa djetetom (no viđa ga uredno) te odnedavno ima i novu vezu / partnera. Što je sada događa po pitanju alimentacije, budući da majka ne živi sa djetetom a ima i novog partnera.
Čitaj dalje
0
0
409

Što ako bivši suprug odbija potpisati sporazum o zajedničkom kreditu?

Nema odgovora
30.12.2024
Nakon razvoda, još uvijek je ostao zajednički kredit koji smo dignuli za vrijeme braka. Predložila sam suprugu sporazum kako ćemo ga dalje otplaćivati, no on to odbija i tvrdi da nije njegova obveza. Ne želim biti jedini dužnik banci. Zanima me mogu li sudskim putem riješiti taj problem i osigurati da i on snosi dio duga.
Čitaj dalje
0
0
41

ALIMENTACIJA

1 odgovor
23.01.2025
oštovani, da li mi možete odgovoriti ; otac je plaćao alimentaciju za dijete do navršenih 18 godina ( tj.još godinu dana jer se dijete nije zaposlilo, studirao je ) prekinuo je studij i otac je prestao plaćati alimentaciju. Sad ponovo studira željeni fakultet ( izvanredno ) ali ne radi. Treba li otac plaćati alimentaciju? Dijete živi u obitelji sa još jednim bratom koji je punoljetan i majkom koja radi na ugovor o djelu, dakle nije stalno zaposlena. U slučaju da treba ( što in svakako odbija ) može li majka tužiti oca za ne plaćanje alimentacije ili mora dijete samo podnesti tužbu obzirom da je punoljetan 22 godine ima.
Čitaj dalje
0
0
4277
Prikaži sve