Mogu li posvojiti dijete kao samohrana osoba i koji su uvjeti za to? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Mogu li posvojiti dijete kao samohrana osoba i koji su uvjeti za to?

Mogu li posvojiti dijete kao samohrana osoba i koji su uvjeti za to?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
18

01.11.2024

Oduvijek sam željela imati dijete, ali nisam u braku niti u izvanbračnoj zajednici. Razmatram mogućnost posvojenja kao samohrana osoba. Zanima me jesam li uopće podobna za posvojitelja, postoje li dodatni uvjeti koje moram ispuniti i je li takvo posvojenje češće ili rjeđe od posvojenja u braku.

Odgovor 06.11.2024
datum odgovora: 06.11.2024

Hrvatski Obiteljski zakon ne isključuje posvojenje od strane samohranih osoba, ali centar za socijalnu skrb i sud temeljito procjenjuju uvjete. Morate dokazati da imate primjerene stambene, financijske i emocionalne mogućnosti za skrb o djetetu. U praksi će se gledati najbolji interes djeteta, što često znači da se prioritet daje stabilnom obiteljskom okruženju, no ako ispunjavate sve uvjete, nema zabrane da posvojite kao samohrani roditelj. Postupak može potrajati duže, jer je broj djece koja se mogu posvojiti ograničen, a konkurencija parova velika. Budite spremni na detaljne provjere i suradnju s centrom za socijalnu skrb tijekom cijelog procesa.

Slična pitanja

Mogu li djetetu promijeniti prezime bez pristanka drugog roditelja?

Nema odgovora
14.12.2024
Nakon razvoda, dijete je zadržalo prezime mog bivšeg supružnika. Ja smatram da bi bilo praktičnije i bolje da dijete ima moje prezime, budući da više živimo zajedno i ne održavamo bliske odnose s bivšim supružnikom. On to ne želi dopustiti. Zanima me mogu li svejedno zakonski promijeniti prezime djeteta bez njegova pristanka.
Čitaj dalje
0
0
54

Mogu li se žaliti na presudu o alimentaciji ako smatram da je preniska?

Nema odgovora
19.01.2025
Sud je donio presudu o alimentaciji za moje dijete, no smatram da je iznos prenizak i ne pokriva stvarne potrebe djeteta. U postupku sam predočila sve troškove i financijske dokaze, ali čini mi se da sud nije uzeo u obzir neke važne stavke. Zanima me imam li pravo na žalbu te kako točno teče taj postupak, odnosno na koje više instance se mogu obratiti.
Čitaj dalje
0
0
63

Kako najbezbolnije dogovoriti skrbništvo nad djecom nakon razvoda?

Nema odgovora
14.12.2024
Oboje želimo da naša djeca prođu kroz razvod s minimalnim stresom. Slažemo se da moraju imati kvalitetan odnos s oba roditelja, ali još uvijek nismo sigurni na koji način najbolje organizirati njihovo stanovanje, susrete i ostale aspekte roditeljske skrbi. Zanima nas postoje li metode koje pomažu u mirnom dogovoru, kao i savjeti stručnjaka o tome kako zaštititi dobrobit djece.
Čitaj dalje
0
0
45

Što ako bivši suprug odbija potpisati sporazum o zajedničkom kreditu?

Nema odgovora
30.12.2024
Nakon razvoda, još uvijek je ostao zajednički kredit koji smo dignuli za vrijeme braka. Predložila sam suprugu sporazum kako ćemo ga dalje otplaćivati, no on to odbija i tvrdi da nije njegova obveza. Ne želim biti jedini dužnik banci. Zanima me mogu li sudskim putem riješiti taj problem i osigurati da i on snosi dio duga.
Čitaj dalje
0
0
41

Kako zaštititi maloljetnu kćer od prisilnog braka koji obitelj planira?

Nema odgovora
02.01.2025
Moja obitelj planira udati moju maloljetnu kćer protiv njezine volje, pozivajući se na tradiciju i dogovore s drugom obitelji. Kćerka ima tek 16 godina i izrazila je da to nipošto ne želi. Želim znati kakve zakonske korake mogu poduzeti kako bih spriječila prisilni brak, kome se obratiti za pomoć i kako zaštititi njezinu dobrobit i prava.
Čitaj dalje
0
0
47

Koliko traje razvodni postupak kad se supružnik protivi rastavi?

Nema odgovora
11.12.2024
Želim se razvesti jer naš brak više ne funkcionira, ali moj supružnik ne želi pristati na sporazum. Odlučna sam pokrenuti parnični postupak, no zabrinjava me koliko bi on mogao trajati i koliko ću morati dokazivati razloge za razvod. Zanima me što mogu očekivati tijekom sudskog procesa kad druga strana izričito odbija rastavu.
Čitaj dalje
0
0
60

ALIMENTACIJA

1 odgovor
23.01.2025
oštovani, da li mi možete odgovoriti ; otac je plaćao alimentaciju za dijete do navršenih 18 godina ( tj.još godinu dana jer se dijete nije zaposlilo, studirao je ) prekinuo je studij i otac je prestao plaćati alimentaciju. Sad ponovo studira željeni fakultet ( izvanredno ) ali ne radi. Treba li otac plaćati alimentaciju? Dijete živi u obitelji sa još jednim bratom koji je punoljetan i majkom koja radi na ugovor o djelu, dakle nije stalno zaposlena. U slučaju da treba ( što in svakako odbija ) može li majka tužiti oca za ne plaćanje alimentacije ili mora dijete samo podnesti tužbu obzirom da je punoljetan 22 godine ima.
Čitaj dalje
0
0
4272
Prikaži sve