Kako se nasljeđuje ako supružnik umre tijekom razvoda, postupak traje? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Kako se nasljeđuje ako supružnik umre tijekom razvoda, postupak traje?

Kako se nasljeđuje ako supružnik umre tijekom razvoda, postupak traje?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
50

20.12.2024

U postupku sam razvoda, ali je suprug prije završetka brakorazvodne parnice iznenada preminuo. Nismo stigli pravno razriješiti bračnu stečevinu niti je razvod pravomoćan. Zanima me kakav je sad moj status kao nasljednika i hoće li mi pripasti dio suprugove imovine, budući da je brak formalno postojao do njegove smrti.

Odgovor 24.12.2024
datum odgovora: 24.12.2024

Ako supružnik umre za vrijeme postupka razvoda, brak formalno postoji sve do trenutka smrti, jer nije nastupila pravomoćnost presude o razvodu. Preživjeli supružnik u tom slučaju ostaje zakonski nasljednik prema Zakonu o nasljeđivanju. Zajedno s drugom ostalom rodbinom (npr. djecom) nasljeđuje dio imovine. Pokušaj osporavanja nasljednih prava supružnika (npr. tvrdeći da je brak bio faktički okončan) rijetko uspijeva ako nema valjanih dokaza i pravomoćne presude o razvodu prije smrti. Stoga se standardna pravila o nasljeđivanju najčešće primjenjuju, a bračna stečevina i ostavinska imovina dijele se na uobičajen način.

Slična pitanja

Može li sud odrediti da dijete živi tjedan kod mene i tjedan kod oca?

Nema odgovora
12.01.2025
Želim predložiti model izmjenične skrbi, tzv. 'tjedan – tjedan', prema kojem bi dijete jedan tjedan živjelo kod mene, a idući tjedan kod oca. Smatram da bi to bilo pravedno i za dijete i za nas roditelje. Zanima me je li takva organizacija skrbi zakonski dozvoljena i hoće li sud uvažiti taj prijedlog.
Čitaj dalje
0
0
82

Kako zaštititi dijete ako drugi roditelj zlorabi alkohol i drogu?

Nema odgovora
15.12.2024
Bojim se za sigurnost našeg maloljetnog djeteta jer bivši partner učestalo konzumira alkohol i drogu, a dijete često boravi kod njega prema sudskoj odluci o podjeli skrbi. Već sam primijetila da dijete dolazi uznemireno i s lošim psihofizičkim stanjem nakon boravka kod oca. Želim znati kako pravno reagirati kako bih zaštitila dijete i postoji li mogućnost promjene sudske odluke o skrbništvu.
Čitaj dalje
0
0
35

Koje su moje opcije za posvojenje djeteta iz udomiteljske obitelji?

Nema odgovora
20.11.2024
Već dulje vrijeme razmišljam o posvojenju djeteta koje se trenutno nalazi u udomiteljskoj obitelji. Uvjete za posvojenje želim ispuniti u potpunosti, ali me zanima kako točno funkcionira postupak, kakvu ulogu ima centar za socijalnu skrb te što se događa ako biološki roditelji još uvijek imaju neka zakonska prava na dijete. Želim saznati koliko dugo otprilike traje postupak i koji su moji pravni koraci da dobijem posvojiteljsku dozvolu.
Čitaj dalje
0
0
18

Status njegovatelja

1 odgovor
03.06.2025
Poštovani, Moja majka ima 78 godina i 100% je invalid. Živimo zajedno u istom kućanstvu, a ona u potpunosti ovisi o mojoj pomoći. Brinem se za nju 24 sata dnevno. Zanima me imam li ja kao njezina kćer pravo na status njegovatelja? Također, molim informaciju je li moguće cijeli postupak provesti uz pravni savjet i pomoć odvjetnika. Unaprijed zahvaljujem! Srdačan pozdrav, Tamara
Čitaj dalje
1
0
526

Kako se provodi međunarodno priznanje presude o razvodu braka?

Nema odgovora
12.01.2025
Razvela sam se u inozemstvu i sada se vraćam u Hrvatsku. Želim znati je li moja strana presuda o razvodu braka automatski priznata ovdje ili trebam proći neki postupak legalizacije. Također me zanima hoće li hrvatske institucije tražiti novu odluku o alimentaciji i skrbništvu ako su one već određene u inozemstvu.
Čitaj dalje
0
0
17

Je li dijete obvezno susretati se s roditeljem koji ga ne želi viđati?

Nema odgovora
05.12.2024
Nakon razvoda, sud je odredio da dijete ima pravo i obvezu susretati se s drugim roditeljem. Međutim, taj roditelj uopće ne pokazuje interes za viđanje djeteta, ne dolazi na dogovorene susrete i uglavnom izbjegava kontakt. Brine me utjecaj takve situacije na dijete, koje se osjeća odbijeno i tužno, a istovremeno ne znam trebam li ga i dalje poticati na susrete koji se možda neće ni dogoditi.
Čitaj dalje
0
0
30

Kako zaštititi dijete kada se roditelji često svađaju i narušavaju mu psihičko zdravlje?

Nema odgovora
16.12.2024
Moji roditelji neprestano se svađaju pred mlađim bratom, razmjenjuju uvrede i prijetnje. On je još dijete i vidljivo je da ga to psihički pogađa. Zanima me kome se mogu obratiti ako roditelji odbijaju bilo kakvu pomoć, a želim zaustaviti tu toksičnu atmosferu koja šteti djetetu. Mogu li intervenirati centar za socijalnu skrb ili neka druga institucija?
Čitaj dalje
0
0
52

Mogu li djetetu promijeniti prezime bez pristanka drugog roditelja?

Nema odgovora
14.12.2024
Nakon razvoda, dijete je zadržalo prezime mog bivšeg supružnika. Ja smatram da bi bilo praktičnije i bolje da dijete ima moje prezime, budući da više živimo zajedno i ne održavamo bliske odnose s bivšim supružnikom. On to ne želi dopustiti. Zanima me mogu li svejedno zakonski promijeniti prezime djeteta bez njegova pristanka.
Čitaj dalje
0
0
56

Kako podijeliti bračnu imovinu ako smo stekli stan i auto?

Nema odgovora
04.11.2024
Tijekom našeg braka zajedničkim radom i kreditnim zaduženjem uspjeli smo kupiti stan u Zagrebu i automobil. Sada planiramo razvod, ali nismo sigurni kako točno i po kojim pravilima dijelimo bračnu imovinu. Zanima me što se sve smatra bračnom stečevinom, kakva su naša prava na svaki predmet i kako izbjeći dugotrajne sudske sporove oko podjele.
Čitaj dalje
0
0
68
Prikaži sve