Odvjetnik za zaštitu podataka u IT sektoru u Pazin

Pitanja i odgovori na Savjetovanje za zaštitu podataka u IT-u

Pravo na otpremninu 1 odgovor

1 odgovor
0
0
719
16.06.2025

Poštovani,

Lijepo molim informaciju, Firma je najavila da ce biti tehnološki višak 250 ljudi, te da svi koji žele otići uz otpremninu mogu podnijeti zahtjev i da ce ovisno o sredstvima namijenjenim za otpremnine, biti pozvani prema redoslijedu kojim su se prijavljivali zaposlenici koji žele ići. Međutim kako je od toga prijavljivanja prošlo vec par mjeseci na svaki moj upit o statusu mog predmeta dobijem odgovor da imaju ljude koji su se prije mene prijavili. Neslužbeno doznajem da se prijavilo 600 ljudi, odnosno da ne mogu svi otići uz otpremninu. Kako ne bih htjela ostati bez otpremnine, a kolektivnim ugovor imam pravo na bruto plaću za svaku godinu staža samo u slučaju kad poslodavac otkaz uje ugovor o radu. Što mogu pravno poduzeti kako bih sve bilo transparentnom, odnosno da li mogu zatražiti uvidi u redoslijed prijava za odlazak? Znam da postoji pisani trag svakog zahtjeva, a ne znam da li postoji zakon o zaštiti podataka obzirom da se radi o internom popisu zaposlenika. Unaprijed zahvaljujem.

Idi na odgovor

Moguća odšteta za pad na cesti 1 odgovor

1 odgovor
0
0
356
10.09.2025

Poštovana!
2.09.25. utorak, oko 10 h pala sam u ul. T.Ujevića, SISAK ispred polupod.spremnika za mj.kom.otpad. Njega koristimo i mi stanari iz ul. I.Andrića 2 gdje i ja stanujem! Pad je bio pokliznuće na kamenčiće koji padaju sa kamiona koji već cca 2 god. grade 2 zgrade ispred naše zgređe firma Strabag, a da pri tome ne čiste za sobom. Znači: 2.9.25. Ut. Oko 10 sati.Imam 2 svjedoka koji su me podigli sa ceste, nalaze Hitne; kamera na stupu od Komunalca sig.ima snimku koju sam zatražila od g.Mankas Igora tj. supruge Mateje – susjedi u zgradi I.Andrića 2, danas 8.9.25. Tu sam možda napravila pogrešku, trebala sam prije doći k Vama Milice / Vedranina mama/. Tako je to kad si pošten i ništa ne kalkuliraš..mislim da će snimku obrisati, jer se zgrade grade po Ugovoru sa Gradom Siskom, a Mankas I. radi u gradskoj firmi! Ništa ne prejudiciram…. da li me možete primiti? M.OTIĆ 098/196-48-44

Idi na odgovor

Ev.odšteta za pad na cestu 1 odgovor

1 odgovor
0
0
227
10.09.2025

Ovo je dodatak prethodnom mailu tj. Upitu na Vašu adresu.
Pregledom svojih fotografija i filmića na mom mobitelu, pala sam u pon. 1.9.2025. Oko 10 sati ujutro.
Kamera instalirana na stupu ulične rasvjete gleda na spremnik mj.kom.otp.
U nekim ranijim razgovorima sa susjedom u ulazu g.Mankas Igorom koji radi u Komunalcu ili srodna tvrtka za odvoz otpada / a kamera sve prekršaje bilježi/ tako je sigurno snimila i moj pad, a to je krucijalni dokaz.
Međutim, kako sam naivna, tražila sam tu snimku od njega, tj. Njegove supruge Mateje jer njega nije bilo neposredno, da ga zamoli da mi izreže taj dio pada!
Bojim se da će biti obrisan, jer je tu sigurno sprega Grada Siska po čijem odobrenju se grade zgrade u ul. T.Ujevića i zbog toga je sve posuto pijeskom i kamenčićima što se nikada ne čisti- i sa druge strane, Komunalac- firma u gradskom vlasništvu!
Razgovor između mene i Mateje Mankas vođen oko 18 sati pon. 8.9.2025.
Sa poštovanjem,
Mirjana Otić

Idi na odgovor

Može li se promijeniti odvjetnik kad je već napravljena procijena nekretnine od strane sudskog vještaka i procijenitalja

Idi na odgovor

Pravo jednog stanara u zgradi 1 odgovor

1 odgovor
1
0
516
12.07.2025

Poštovani, u potresu je oštećena naša zgrada. Za konstrukcijsku obnovu smo dobili sredstva države, no jedan vlasnik stana ne dozvoljava obnovu u svom stanu. Postoji li zakon po kojem mora pristati?

Idi na odgovor

Poštovani,
Vezano uz prethodno navedeno pitanje i vaš odgovor, molim samo informaciju da li postoji rok za podnošenje pisanog zahtjeva poslodavcu za priznavanje benificiranog radnog staža za cijelo razdoblje rada na navedenom poslu?
Prema članku 133. Zakona o radu je navedeno:
(1) Radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava.

Pitanje glasi: Da li navedenih 15 dana vrijedi u ovom slučaju, odnosno od kad se broje sa činjenicom da sam tek danas vidio vaš odgovor na prethodni upit, tako da od danas imam saznanje o povredi prava. Također je pitanje da li se u tih navedenih 15 dana broje samo radni dani ili se broje kalendarski dani?

Idi na odgovor

kako tražiti izuzeće od daljnjeg cjepljenja 1 odgovor

1 odgovor
0
0
2051
03.04.2025

Poštovani, dijete mi je očigledno odreagiralo na sva cjepiva. U rodilištu, tzv. Vitamin K je ubrizgan bebi bez moje prisutnosti i obavijesti, dok je bilo odvedeno na kupanje i kad je dijete vraćeno s kupanja razvilo je poremećeno disanje, to sam prijavila sestri koja je pozvala pedijatricu, koja je tada više puta pregledala dijete i uvjeravala me i uvjerila da je to normalno u neke novorođenčadi. Na otpusnom pismu nisu to
napisali niti sam se ja biila žalila jer me pedijatrica uvjerila da je to kod neke djece normalno. Iako mi je bilo čudno, nažalost, prihvatila sam to bez pobune. Druga cjepiva su prošla uz otekline na nogama koje su
trajale 7-10 dana i nakon kojih su se zadržale
kvrge na mjestima uboda veličine oraha i
lješnjaka što je trajalo po par mjeseci.
Pedijatrica se čudila tome, rekla da mažemo i
masiramo kremom za ozljede i ponovno nije
upisano u cjepnu knjižicu. Na žalost, nisam
znala da mogu sama prijaviti nus pojave.
Nedugo sam na Halmedovim stranicama
iskopala da se radilo o nuspojavama. Na
žalost sad sam u situaciji da je izgleda jedini
dokaz moja riječ. I tek sad shvaćam koliko sam bila glupa. Također, uvijek sam pitala za
nuspojave i nikad mi ni od strane pedijatara
ni od strane školskog liječnika nisu rečene sve
nuspojave, rečeno je samo da je moguće
crvenilo, oteklina, povišena temperatura. U
rodilištu sam tek na otpusnom pismo
pročitala da je dano cjepivo K Vitamin, a kad
sam se žalila na poremrćeno disanje
pedijatrica mi nije spomenula da je to
moguća nuspojava te injekcije . Kako mi je
najpametnije sada zaštiti moje dijete koje ima 5 godina, cijepljeno do sada, ali s ovim spoznajama imam strah nastaviti s cijepljenjem i osjećam se prevarenom od liječnika koji mi nisu dali ni pune niti točne informacije i još mi to nije upisano u cjepnu
knjižicu, iako su reakcije bile odmah i očite.
Ima li išta što mogu učiniti da zatražim izuzeće od daljnjeg cjepljenja i da li se je moguće sada naknadno žaliti na to što me nisu informirali o nuspojavama cjepiva i što me nisu zvali da budem prisutna prilikom davanja K vitamina u bolnici, jer takva je praksa, nije se dogodilo samo meni. Da sam
znala da je to drugi dan u rodilištu ubrizgano djetetu, možda me pedijatrica ne bi uspjela uvjeriti da je poremećaj disanja u neke novorođenčadi normalan, jer je prvi dan dijete disalo normalno, a u Italiji, gdje sam rodila prvo dvoje djece taj vitamin se daje kapljicama na usta. Nisam imala pojma da se ovdje to ubrizgava u rodilištu, a po sastavu nije samo vitamin i poremećaj disanja je nažalost jedna od nuspojava. Hvala.

Idi na odgovor

Vojni umirovljenik. Rad na četiri sata. 1 odgovor

1 odgovor
2
0
365
12.07.2025

Gdje se mogu obratiti i raspitati o pravu rada od četiri sata?

Idi na odgovor

Najnoviji članci

Kako se štiti intelektualno vlasništvo u IT-u

U dinamičnom svijetu IT-a, gdje inovacije nastaju brzinom svjetlosti, lako je previdjeti jedan od najvažnijih aspekata uspjeha: zaštitu vašeg intelektualnog vlasništva. Zamislite sate, dane, mjesece truda uloženog u razvoj softvera, jedinstvenog algoritma ili inovativne aplikacije. Što ako netko jednostavno preuzme vaš rad, preimenuje ga i počne ostvarivati profit, a vi ostanete praznih ruku? To je […]

0
0
52

Zaštita intelektualnog vlasništva u IT-u u Hrvatskoj: izmjene i praksa 2025

Uvod IT sektor u Hrvatskoj i EU rapidno raste, a s njim i potreba za zaštitom autorskih prava, softverskih licenci, zaštite brendova, baza podataka i inovacija. Intelektualno vlasništvo u IT-u posebno je osjetljivo jer uključuje digitalne proizvode koje je lako kopirati i distribuirati bez dozvole.Glavni propisi su Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima, Zakon […]

0
0
196
Povratak na sve članke

Najnovije recenzije

Čuljak Maja

Ocjena:

Odvjetnik

V

Vladimir Gizdavić

Može li neko da napiše e mail adresu odvjetnice Maje Čuljak ?

Šimić Ivo Hubertus

Ocjena:

Odvjetnik

T

Tatjana Marković

Preporučam jer je stručan odličan odvjetnik.

Alajbeg Hrvoje

Ocjena:

Odvjetnik

R

Robert Dodoja

Super

Alajbeg Hrvoje

Ocjena:

Odvjetnik

M

Marino Radunić

Super

Milić Nada

Ocjena:

Odvjetnik

M

Maja

Radila mi ugovor o uzdržavanju, jako sam zadovoljna bila pristupom i cijenom

Ćukušić Daniel

Ocjena:

Odvjetnik

A

Ante

Pravodobna i kvalitetna usluga iz podrucja nasljednog prava. Preporuke!

Čuljak Maja

Ocjena:

Odvjetnik

A

Andjelko Ramić

jadni oni koji jedu kruh zaradjen lopovlukom, prevarama, obmanama i hajducijom.
jadan ovaj narod koji nema drzavu pa tako na scenu nastupaju hijene, vukovi, zmije, brsljani koji im sisaju krv.
bez ikakve pravne osnove naplaćuju pristojbe koje u zemljama koje imaju državu su nezamislive.
ako im je do naplate trebali bi organizirati dekodere pa kome se gleda kupi karticu i gleda ove njihove jadne emisije laži, obmana i reklama.
svaki narod koji posjeduje državu ima državni tv/radio koji je dostupan svima bez naplate i to samo u svrhu informiranja o nepogodama/katastrofama i mogućim ratnim stanjima, naravno uz promidzbu raznoraznih ponudjaca rumene kadulje, magle, tarota, kocke, bluda i nemorala.

Prlić Zrinka

Ocjena:

Odvjetnik

A

Anamarija

U početku, dok vas ne pridobije, sve med i mlijeko. Ali uskoro gubi interes kad uvidi da se nedate baš oderati kao ovca jer “ podnescima” po astronomskim cijenama nikad kraja. Onda se ne javlja više, ne odgovara na mail, službenice odgovaraju da je zauzeta….
Nemojte previše gubiti vrijeme, hitno nađite nekog drugog.

Jakšić Vanja

Ocjena:

Odvjetnik

A

Antonija

Super ali me zanima zamjena žalbu ocete vi uložiti ili

Matetić Danijel

Ocjena:

Odvjetnik

D

Denis Hlapčić

Gospodin Daniel je izuzetno uslužan i profesionalan odvjetnik. S nama je odradio velik dio posla vezan uz imovinsko-pravne odnose, pri čemu je pokazao visoku razinu stručnosti, dostupnosti i predanosti. Izuzetno smo zadovoljni njegovom uslugom i cjelokupnim pristupom.

Hvala vam još jednom, a posebno njemu na vrhunskoj usluzi.

Ljudi također pitaju:

Najbolji pravnici u Pazin

Imamo popis najboljih pravnika u Pazin s potpunim informacijama. Cijene, recenzije, telefonski brojevi i adrese.

Recenzije odvjetnika u Pazin

Na našoj platformi prikupljamo stvarne recenzije o odvjetnicima. Ne brišemo negativne recenzije niti postoji mogućnost njihovog lažnog povećavanja.

Koliko košta konzultacija s odvjetnikom u Pazin?

Konzultacije s odvjetnicima u Pazin kreću se od 50 eur pa nadalje (cijene mogu varirati ovisno o složenosti pitanja i obliku odgovora).

Može li se dobiti besplatna pravna usluga u Pazin?

Za početak, jasno i sažeto formulirajte svoje pitanje i pokušajte ga postaviti. Ako je pitanje jednostavno i moguće brzo odgovoriti, odvjetnici često na takva pitanja odgovaraju besplatno. Međutim, pravo na određivanje cijene konzultacije ostaje na odvjetniku.

Gdje pronaći dobrog odvjetnika u Pazin?

To možete učiniti putem hrvatske platforme za pretraživanje odvjetnika Odvjetnici-hr.com potpuno besplatno. Važno je napomenuti da je jednostavno pretraživanje i kontaktiranje stručnjaka besplatno, ali konzultacije i usluge stručnjaka mogu biti naplatne.

Koliko košta angažiranje odvjetnika u Pazin?

Cijene odvjetničkih usluga ovise o opsegu posla i složenosti slučaja. U prosjeku, usluge odvjetnika počinju od 50 eur. Preporučuje se birati kandidate prema ocjenama i recenzijama klijenata. Mnogi odvjetnici također nude primjere svojih ranijih uspješnih slučajeva!

Koja je razlika između odvjetnika i pravnika?

Odvjetnik ima ovlasti zastupati klijente u kaznenim postupcima i sudskim sporovima. Polje djelovanja pravnika je, za razliku od odvjetnika, ograničenije. Pravnik se uglavnom specijalizira za građanske predmete kao što su radni sporovi, naplata dugova, priprema ugovora, stambeni i zemljišni sporovi i sl.

 

Kada se obratiti pravniku?

Kada se obratiti pravniku? Ljudi se odlučuju potražiti pravnu pomoć kada naiđu na složene probleme. U Pazin se često obraćaju pravnicima kada je postupak već u tijeku na sudu ili u nekoj instituciji, a stvari ne idu kako su očekivali. U najgorim slučajevima, to je već nakon gubitka spora. Stoga savjetujemo da se na vrijeme obratite pravniku i riješite problem “na vrijeme” prije nego što se pogorša.

Što uključuje pravno savjetovanje?

Pravno savjetovanje obuhvaća analizu situacije i preporuke odvjetnika o mogućim koracima djelovanja. Postoje dvije vrste savjetovanja – sudsko savjetovanje i pisano savjetovanje (pravno mišljenje). Vrsta pružene pomoći ovisi o specifičnostima slučaja i željama klijenta.