ALIMENTACIJA

ALIMENTACIJA

1 odgovor

ANITA

0
0
4277

23.01.2025

oštovani,
da li mi možete odgovoriti ; otac je plaćao alimentaciju za dijete do navršenih 18 godina ( tj.još godinu dana jer se dijete nije zaposlilo, studirao je ) prekinuo je studij i otac je prestao plaćati alimentaciju. Sad ponovo studira željeni fakultet ( izvanredno ) ali ne radi. Treba li otac plaćati alimentaciju? Dijete živi u obitelji sa još jednim bratom koji je punoljetan i majkom koja radi na ugovor o djelu, dakle nije stalno zaposlena. U slučaju da treba ( što in svakako odbija ) može li majka tužiti oca za ne plaćanje alimentacije ili mora dijete samo podnesti tužbu obzirom da je punoljetan 22 godine ima.

Odgovor 23.01.2025
datum odgovora: 23.01.2025

Poštovani,

Vaše pitanje odnosi se na obvezu plaćanja uzdržavanja za punoljetno dijete koje ponovno studira izvanredno i nije zaposleno. Prema hrvatskom zakonodavstvu, obveza uzdržavanja regulirana je Obiteljskim zakonom (NN 103/15, 98/19), a ovdje ćemo detaljno razmotriti situaciju.

Pravni okvir:
Članak 290. Obiteljskog zakona jasno propisuje da roditelji imaju obvezu uzdržavati svoje dijete do punoljetnosti, odnosno do 18. godine života. Međutim, ta se obveza može produljiti ako je dijete nakon punoljetnosti upisano na redovito obrazovanje, sve dok traje obrazovni program, ali ne dulje od 26. godine života.

Ako dijete privremeno prekine obrazovanje, roditelj nije dužan plaćati uzdržavanje za vrijeme prekida, osim ako sudskim putem nije drugačije određeno. Međutim, kada dijete ponovno započne studirati i zadovoljava uvjete iz članka 290., obveza uzdržavanja može ponovno nastati. Ključan je element status djeteta kao redovitog studenta.

Budući da se u vašem slučaju dijete upisalo na izvanredni studij, važno je napomenuti da Obiteljski zakon ne obvezuje roditelja na uzdržavanje za djecu koja nisu redovni studenti, osim ako dijete nije sposobno uzdržavati se iz opravdanih razloga (članak 288.).

Mogućnosti tužbe za uzdržavanje:
Tko može podnijeti tužbu?
Budući da je vaše dijete sada punoljetno (22 godine), pravo na podnošenje tužbe za uzdržavanje pripada isključivo njemu, a ne majci. Punoljetno dijete ima pravo zahtijevati uzdržavanje od roditelja putem nadležnog suda.

Što sud uzima u obzir?
Prilikom odlučivanja o obvezi uzdržavanja sud će razmotriti sljedeće:

Je li dijete redovni student ili postoje opravdani razlozi za izvanredno studiranje.
Financijsku situaciju roditelja, uključujući mogućnost oca da plaća uzdržavanje.
Mogućnost majke da doprinosi uzdržavanju djeteta.
Dokazi i postupak:
Dijete mora priložiti dokaze o svom statusu (potvrdu o upisu na studij), kao i informacije o vlastitim prihodima (ako ih ima). Sud će također razmotriti dokaze o tome kako otac trenutno raspolaže svojom imovinom i prihodima.

Preporuke:
Ako otac odbija dobrovoljno plaćati uzdržavanje, dijete može podnijeti tužbu nadležnom općinskom sudu (u mjestu prebivališta djeteta ili roditelja) radi utvrđivanja obveze uzdržavanja.

S obzirom na to da se radi o izvanrednom studiju, dijete treba biti spremno dokazati da nije sposobno uzdržavati se samo iz opravdanih razloga (npr. nemogućnost zapošljavanja zbog studiranja, zdravstveni problemi itd.).

Preporučujemo da se dijete obrati stručnoj pravnoj pomoći kako bi pravilno sastavilo tužbu i prikupilo potrebne dokaze.

Zaključno:
Na temelju iznesenih informacija i odredbi Obiteljskog zakona, otac nije automatski dužan plaćati uzdržavanje za dijete koje je upisano na izvanredni studij, osim ako dijete dokaže opravdane razloge za nemogućnost uzdržavanja. Punoljetno dijete ima pravo podnijeti tužbu za uzdržavanje, a sud će donijeti odluku temeljem svih relevantnih dokaza i okolnosti.

Slična pitanja

Trebam li odvjetnik u postupku sporazumne rastave braka?

Nema odgovora
22.11.2024
Odlučili smo se za sporazumni razvod braka jer se slažemo oko svih glavnih aspekata: podjele imovine, uzdržavanja djece i ostalih detalja. Unatoč tome, nisam sigurna trebam li odvjetnika kako bih bila sigurna da su svi dokumenti u redu i da nema pravnih posljedica koje bi me kasnije mogle iznenaditi. Želim znati isplati li se angažirati odvjetnika u ovom postupku.
Čitaj dalje
0
0
53

pravo skrbnika nad roditeljem

1 odgovor
12.07.2025
Poštovani, molim za savjet i hodogram daljnjih koraka kako bi svojoj majci koja živi sa mnom u domaćinstvu postala i zakonski skrbnik (budući je dementna zadnjih godina), a na sudu u Splitu je njen sin (drugo domaćinstvo, izbacio je iz obitelčjskog doma u kojem je živjela od početka braka s pok ocem) već 2. put zatražio oduzimanje poslovne sposobnosti te je centar za socijalnu skrb kontaktirao liječnika opće medicine moje majke, ali je dugo vremena od tada prošlo? Pouzdrav,
Čitaj dalje
0
0
25

Može li sud spriječiti odvoz djeteta u inozemstvo bez suglasnosti?

Nema odgovora
15.11.2024
Bojim se da bi moj bivši partner mogao bez moje dozvole odvesti naše dijete u inozemstvo, gdje ima obitelj i prijatelje. Nemam kontrolu nad djetetovim putnim dokumentima i ne želim da dijete bude odvedeno bez dogovora. Zanima me mogu li na sudu zatražiti neku mjeru kojom bih se zaštitila od eventualnog nezakonitog odvođenja.
Čitaj dalje
0
0
28

Može li centar za socijalnu skrb naložiti obvezno savjetovanje roditeljima?

Nema odgovora
28.11.2024
Nakon brojnih sukoba s bivšim supružnikom u vezi s odgojem djeteta, centar za socijalnu skrb nas je pozvao na obvezno savjetovanje. Nisam siguran što to podrazumijeva i mogu li odbiti taj poziv. Zanima me ima li centar pravnu snagu naložiti nam savjetovanje i što se događa ako se ne odazovemo.
0
0
31

Što ako drugi roditelj ne poštuje dogovoreni raspored susreta djeteta?

Nema odgovora
14.11.2024
Nedavno smo potpisali sudsku nagodbu o rasporedu susreta i druženja s našim djetetom. Međutim, drugi roditelj često kasni, otkazuje susrete u zadnji tren ili se uopće ne pojavi. Dijete zbog toga pati i osjeća se zbunjeno. Zanima me što mogu poduzeti da se dogovoreni raspored poštuje te kakve su sankcije za roditelja koji krši dogovor.
Čitaj dalje
0
0
34

Može li se dokazati izvanbračna zajednica bez službenog registriranja odnosa?

Nema odgovora
03.12.2024
Partner i ja živjeli smo pet godina zajedno, dijelili troškove i zajednički se odnosili kao bračni par, ali nikada nismo formalno registrirali nikakvu izvanbračnu zajednicu. Sada se rastajemo i ja želim ostvariti prava na dio zajedničke imovine, ali on kaže da nismo bili u nikakvoj službenoj vezi. Zanima me mogu li ipak dokazati izvanbračnu zajednicu i tražiti bračnu stečevinu.
Čitaj dalje
0
0
52

Može li muž zahtijevati test očinstva nakon rođenja djeteta u braku?

Nema odgovora
29.10.2024
Suprug sumnja da dijete nije njegovo jer smo imali probleme u braku i bili neko vrijeme razdvojeni. Ipak, dijete je rođeno u braku, pa se po zakonu on smatra ocem. On sad želi pokrenuti test očinstva. Zanima me ima li zakonsko pravo na to s obzirom na pretpostavku očinstva za djecu rođenu u braku.
0
0
25

Što ako se roditelj osvećuje preko djeteta i krši sudsku odluku?

Nema odgovora
17.01.2025
Moja bivša supružnica koristi svaku priliku da mi oteža odnose s djetetom i ne poštuje naše dogovorene termine, iako postoji sudska odluka. Čini mi se da dijete postaje sredstvo njezine osvete, a ono zbog toga pati. Želim znati kako to zakonski spriječiti, zaštititi dijete i sebe od daljnjih manipulacija.
Čitaj dalje
0
0
67

Alimentacija

1 odgovor
16.06.2025
Izvanbračna partnerica odlučila je prekinuti dugogodišnju vezu, imamo zajedničkog sina. Dijete je nedavno prijavljeno i boravi na adresi kod roditelja partnerice, gdje se i sama prijavila, međutim ona ne živi sa djetetom (no viđa ga uredno) te odnedavno ima i novu vezu / partnera. Što je sada događa po pitanju alimentacije, budući da majka ne živi sa djetetom a ima i novog partnera.
Čitaj dalje
0
0
409
Prikaži sve