ALIMENTACIJA

ALIMENTACIJA

1 odgovor

ANITA

0
0
3996

23.01.2025

oštovani,
da li mi možete odgovoriti ; otac je plaćao alimentaciju za dijete do navršenih 18 godina ( tj.još godinu dana jer se dijete nije zaposlilo, studirao je ) prekinuo je studij i otac je prestao plaćati alimentaciju. Sad ponovo studira željeni fakultet ( izvanredno ) ali ne radi. Treba li otac plaćati alimentaciju? Dijete živi u obitelji sa još jednim bratom koji je punoljetan i majkom koja radi na ugovor o djelu, dakle nije stalno zaposlena. U slučaju da treba ( što in svakako odbija ) može li majka tužiti oca za ne plaćanje alimentacije ili mora dijete samo podnesti tužbu obzirom da je punoljetan 22 godine ima.

Odgovor 23.01.2025
datum odgovora: 23.01.2025

Poštovani,

Vaše pitanje odnosi se na obvezu plaćanja uzdržavanja za punoljetno dijete koje ponovno studira izvanredno i nije zaposleno. Prema hrvatskom zakonodavstvu, obveza uzdržavanja regulirana je Obiteljskim zakonom (NN 103/15, 98/19), a ovdje ćemo detaljno razmotriti situaciju.

Pravni okvir:
Članak 290. Obiteljskog zakona jasno propisuje da roditelji imaju obvezu uzdržavati svoje dijete do punoljetnosti, odnosno do 18. godine života. Međutim, ta se obveza može produljiti ako je dijete nakon punoljetnosti upisano na redovito obrazovanje, sve dok traje obrazovni program, ali ne dulje od 26. godine života.

Ako dijete privremeno prekine obrazovanje, roditelj nije dužan plaćati uzdržavanje za vrijeme prekida, osim ako sudskim putem nije drugačije određeno. Međutim, kada dijete ponovno započne studirati i zadovoljava uvjete iz članka 290., obveza uzdržavanja može ponovno nastati. Ključan je element status djeteta kao redovitog studenta.

Budući da se u vašem slučaju dijete upisalo na izvanredni studij, važno je napomenuti da Obiteljski zakon ne obvezuje roditelja na uzdržavanje za djecu koja nisu redovni studenti, osim ako dijete nije sposobno uzdržavati se iz opravdanih razloga (članak 288.).

Mogućnosti tužbe za uzdržavanje:
Tko može podnijeti tužbu?
Budući da je vaše dijete sada punoljetno (22 godine), pravo na podnošenje tužbe za uzdržavanje pripada isključivo njemu, a ne majci. Punoljetno dijete ima pravo zahtijevati uzdržavanje od roditelja putem nadležnog suda.

Što sud uzima u obzir?
Prilikom odlučivanja o obvezi uzdržavanja sud će razmotriti sljedeće:

Je li dijete redovni student ili postoje opravdani razlozi za izvanredno studiranje.
Financijsku situaciju roditelja, uključujući mogućnost oca da plaća uzdržavanje.
Mogućnost majke da doprinosi uzdržavanju djeteta.
Dokazi i postupak:
Dijete mora priložiti dokaze o svom statusu (potvrdu o upisu na studij), kao i informacije o vlastitim prihodima (ako ih ima). Sud će također razmotriti dokaze o tome kako otac trenutno raspolaže svojom imovinom i prihodima.

Preporuke:
Ako otac odbija dobrovoljno plaćati uzdržavanje, dijete može podnijeti tužbu nadležnom općinskom sudu (u mjestu prebivališta djeteta ili roditelja) radi utvrđivanja obveze uzdržavanja.

S obzirom na to da se radi o izvanrednom studiju, dijete treba biti spremno dokazati da nije sposobno uzdržavati se samo iz opravdanih razloga (npr. nemogućnost zapošljavanja zbog studiranja, zdravstveni problemi itd.).

Preporučujemo da se dijete obrati stručnoj pravnoj pomoći kako bi pravilno sastavilo tužbu i prikupilo potrebne dokaze.

Zaključno:
Na temelju iznesenih informacija i odredbi Obiteljskog zakona, otac nije automatski dužan plaćati uzdržavanje za dijete koje je upisano na izvanredni studij, osim ako dijete dokaže opravdane razloge za nemogućnost uzdržavanja. Punoljetno dijete ima pravo podnijeti tužbu za uzdržavanje, a sud će donijeti odluku temeljem svih relevantnih dokaza i okolnosti.

Похожие вопросы

Kako zaštititi dijete kada se roditelji često svađaju i narušavaju mu psihičko zdravlje?

Nema odgovora
16.12.2024
Moji roditelji neprestano se svađaju pred mlađim bratom, razmjenjuju uvrede i prijetnje. On je još dijete i vidljivo je da ga to psihički pogađa. Zanima me kome se mogu obratiti ako roditelji odbijaju bilo kakvu pomoć, a želim zaustaviti tu toksičnu atmosferu koja šteti djetetu. Mogu li intervenirati centar za socijalnu skrb ili neka druga institucija?
Читать далее
0
0
44

Kako se odvija sudski postupak za priznanje očinstva odbjeglog oca?

Nema odgovora
19.01.2025
Otac mog djeteta nikada nije htio priznati očinstvo, a nakon rođenja djeteta se odselio nepoznato gdje. Želim da dijete ima pravno priznatog oca zbog budućih prava na alimentaciju i nasljeđivanje. Zanima me kako pokrenuti sudski postupak za utvrđivanje očinstva i što se događa ako otac odbija surađivati ili se uopće ne pojavi na ročištu.
Читать далее
0
0
20

Kako podijeliti bračnu imovinu ako smo stekli stan i auto?

Nema odgovora
04.11.2024
Tijekom našeg braka zajedničkim radom i kreditnim zaduženjem uspjeli smo kupiti stan u Zagrebu i automobil. Sada planiramo razvod, ali nismo sigurni kako točno i po kojim pravilima dijelimo bračnu imovinu. Zanima me što se sve smatra bračnom stečevinom, kakva su naša prava na svaki predmet i kako izbjeći dugotrajne sudske sporove oko podjele.
Читать далее
0
0
52

Mogu li kao baka tražiti skrbništvo ako je majka napustila dijete?

Nema odgovora
31.10.2024
Moja kćerka je ostavila svoje dijete kod mene i otišla nepoznato gdje, bez ikakve financijske pomoći ili kontakta. Dijete je već nekoliko mjeseci u mojoj skrbi, a želim formalno pravno biti zaštićena i imati ovlasti brinuti se o njemu. Zanima me mogu li pokrenuti postupak za dobivanje skrbništva i što sve trebam znati o toj proceduri.
Читать далее
0
0
33

Sto uciniti kada dijete lazno prijavi zlostavljanje

1 odgovor
27.03.2025
Moj sin(14) je lazno optuzio mojeg novog supruga za zlostavljanje,inace on ima smetnje u ponasanju i dijagnozu poremecaja u ponasanju,sto uciniti?Sud je supruga pozvao na rociste kao okrivljenika a nije nista ucinio
0
0
1663

Mogu li kao očuh tražiti skrbništvo nad posinkom nakon razvoda?

Nema odgovora
10.12.2024
Oženio sam se s partnericom koja je imala sina iz prethodne veze. Tijekom braka sam aktivno sudjelovao u njegovu odgoju i sada osjećam da imamo snažnu emocionalnu vezu. No, brak nam se raspada i razvod je neizbježan. Želio bih znati mogu li zatražiti skrbništvo nad posinkom ili barem pravo na susrete, iako nisam njegov biološki otac. Postoje li zakonske mogućnosti za to?
Читать далее
0
0
31

Mogu li zatražiti rastavu zbog suprugova psihičkog nasilja?

Nema odgovora
09.12.2024
Već dulje vrijeme osjećam snažan pritisak u braku jer me suprug sustavno vrijeđa, omalovažava i prijeti mi. Njegovo psihičko nasilje negativno utječe na moju dobrobit te sam u strahu za vlastitu sigurnost i mentalno zdravlje. Razmišljam o pokretanju postupka rastave, ali nisam sigurna kako ga pravno utemeljiti i koje dokaze o njegovu nasilju moram prikupiti. Želim saznati koja su moja zakonska prava i koraci koje trebam poduzeti.
Читать далее
0
0
48
Prikaži sve