Je li dijete obvezno susretati se s roditeljem koji ga ne želi viđati? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Je li dijete obvezno susretati se s roditeljem koji ga ne želi viđati?

Je li dijete obvezno susretati se s roditeljem koji ga ne želi viđati?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
10

05.12.2024

Nakon razvoda, sud je odredio da dijete ima pravo i obvezu susretati se s drugim roditeljem. Međutim, taj roditelj uopće ne pokazuje interes za viđanje djeteta, ne dolazi na dogovorene susrete i uglavnom izbjegava kontakt. Brine me utjecaj takve situacije na dijete, koje se osjeća odbijeno i tužno, a istovremeno ne znam trebam li ga i dalje poticati na susrete koji se možda neće ni dogoditi.

Odgovor 06.12.2024
datum odgovora: 06.12.2024

Roditelj koji je dobio pravo na susrete istodobno ima i dužnost održavati odnos s djetetom, no ne postoji način da se roditelja prisili na emocionalni angažman ako on to ne želi. Vaša je obveza djetetu omogućiti susrete (npr. dovesti ga na dogovoreno mjesto), ali ako se roditelj ne pojavi, Vi ste ispunili svoju dužnost. Možete obavijestiti centar za socijalnu skrb jer takva situacija može negativno utjecati na psihičko stanje djeteta. Ako se roditelj i dalje ne pojavljuje, moguće je zatražiti i preispitivanje dosadašnje odluke o susretima, posebno ako je djetetu to prevelik emocionalni teret. U svakom slučaju, važno je razgovarati s djetetom, objasniti mu da njegova vrijednost ne ovisi o ponašanju drugog roditelja te potražiti stručnu pomoć ako primijetite veće posljedice.

Похожие вопросы

Viđanje dijeteta

1 odgovor
25.03.2025
Poštovani, Molim vas odgovor vezano za situaciju kada otac traži da dijete od dvije godine prenoći kod njega cijeli vikend. Dijete živi s majkom od rođenja, a otac viđa dijete prema dogovorenom planu. Da li otac može ostvariti putem suda da tako malo dijete putuje 300km do 600km obzirom da ne živimo u istom gradu da bi dijete prenoćilo dvije noći izvan svoga doma? Napominjem curica ima dvije godine. Molim vas da mi odgovorite kakva je sudska praksa u takvim slučajevima ? Zahvaljujem
Читать далее
1
0
776

Može li muž zahtijevati test očinstva nakon rođenja djeteta u braku?

Nema odgovora
29.10.2024
Suprug sumnja da dijete nije njegovo jer smo imali probleme u braku i bili neko vrijeme razdvojeni. Ipak, dijete je rođeno u braku, pa se po zakonu on smatra ocem. On sad želi pokrenuti test očinstva. Zanima me ima li zakonsko pravo na to s obzirom na pretpostavku očinstva za djecu rođenu u braku.
0
0
9

Koje su moje opcije za posvojenje djeteta iz udomiteljske obitelji?

Nema odgovora
20.11.2024
Već dulje vrijeme razmišljam o posvojenju djeteta koje se trenutno nalazi u udomiteljskoj obitelji. Uvjete za posvojenje želim ispuniti u potpunosti, ali me zanima kako točno funkcionira postupak, kakvu ulogu ima centar za socijalnu skrb te što se događa ako biološki roditelji još uvijek imaju neka zakonska prava na dijete. Želim saznati koliko dugo otprilike traje postupak i koji su moji pravni koraci da dobijem posvojiteljsku dozvolu.
Читать далее
0
0
7

Na koji način mogu urediti osobne odnose bake i djeda s unukom?

Nema odgovora
28.12.2024
Iako moji roditelji obožavaju svog unuka, nakon razvoda između mene i bivšeg supružnika nastale su poteškoće u organizaciji njihovih susreta. Često dolazi do nesporazuma oko termina i mjesta gdje se mogu viđati. Želim saznati postoji li zakonska mogućnost da se bake i djedu odredi određeno vrijeme i način viđanja s unukom, kako bi se izbjegli sukobi i osiguralo djetetu kontakt s proširenom obitelji.
Читать далее
0
0
14

Kako zaštititi dijete kada se roditelji često svađaju i narušavaju mu psihičko zdravlje?

Nema odgovora
16.12.2024
Moji roditelji neprestano se svađaju pred mlađim bratom, razmjenjuju uvrede i prijetnje. On je još dijete i vidljivo je da ga to psihički pogađa. Zanima me kome se mogu obratiti ako roditelji odbijaju bilo kakvu pomoć, a želim zaustaviti tu toksičnu atmosferu koja šteti djetetu. Mogu li intervenirati centar za socijalnu skrb ili neka druga institucija?
Читать далее
0
0
27

Ovjera

1 odgovor
08.04.2025
Postovani, Zanima me ako se jedna sestra odrice svoga dijela imovine u korist druge sestre, moze li tu uzjavu ovjeriti u Hrvatskoj bez prisustva te druge sestre. Problem je sto je sestra koja se prihvata nasljedsva, u drugoj drzavi i nije u mogucnosti doci u Hrvatsku.
0
0
215
Prikaži sve