Je li dijete obvezno susretati se s roditeljem koji ga ne želi viđati? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Je li dijete obvezno susretati se s roditeljem koji ga ne želi viđati?

Je li dijete obvezno susretati se s roditeljem koji ga ne želi viđati?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
30

05.12.2024

Nakon razvoda, sud je odredio da dijete ima pravo i obvezu susretati se s drugim roditeljem. Međutim, taj roditelj uopće ne pokazuje interes za viđanje djeteta, ne dolazi na dogovorene susrete i uglavnom izbjegava kontakt. Brine me utjecaj takve situacije na dijete, koje se osjeća odbijeno i tužno, a istovremeno ne znam trebam li ga i dalje poticati na susrete koji se možda neće ni dogoditi.

Odgovor 06.12.2024
datum odgovora: 06.12.2024

Roditelj koji je dobio pravo na susrete istodobno ima i dužnost održavati odnos s djetetom, no ne postoji način da se roditelja prisili na emocionalni angažman ako on to ne želi. Vaša je obveza djetetu omogućiti susrete (npr. dovesti ga na dogovoreno mjesto), ali ako se roditelj ne pojavi, Vi ste ispunili svoju dužnost. Možete obavijestiti centar za socijalnu skrb jer takva situacija može negativno utjecati na psihičko stanje djeteta. Ako se roditelj i dalje ne pojavljuje, moguće je zatražiti i preispitivanje dosadašnje odluke o susretima, posebno ako je djetetu to prevelik emocionalni teret. U svakom slučaju, važno je razgovarati s djetetom, objasniti mu da njegova vrijednost ne ovisi o ponašanju drugog roditelja te potražiti stručnu pomoć ako primijetite veće posljedice.

Slična pitanja

Vidjanje maloljetnog dijeteta

1 odgovor
19.04.2025
Postovani molila bih vas odgovor na pitanje u vezi vidjanja djeteta ,naime razvedena sam 9g ,bivsi suprug zivi u njemackoj ,imamo zajednicko dijete od 12g koje zivi sa mnom u zadru nadalje bivsi suprug i bivsa svekrva mi nikako nedaju mira ,lazno su me prijavili za nasilje nad djetetom ,dijete izjevljuje da natjerano od strane bivse svekrve da mora ici na policiju i prijavit mamu ,mada zna da nasilja nije bilo ,bisa svekrva mi godina salje prijetnje smrcu i prijetnje oduzimanjem djeteta ,sto je vec i 2 puta provela u djelo ,sto je po meni otmica jer nje nema u planu obiteljske skrbi ,najzabrinjavajuca cinjenica je ta da sam nekidan saznala da moj bivsi suprug i njegova majka imaju incezuozan odnos ,sto mi je bivsi suprug i priznao telefonskim razgovorom a i sama sam svjedocila neprimjerenom ponasanju nijih dvoje ,ono sto meni zabrinjava u ovoj stravicnoj situaciji je to sto su moj bivsi suprug i njegova majka za njihov incezuozan odnos rekli djetetu sto imam evidentirano u porukama ,i sad molim vas da mi pimognete dali ja mogu trazit zabranu boravka djeteta kod bake kad mu otac dodje iz njemacke posto to nikako niie sigurna okolina za dijete ,muci me odvodjenje jeteta u njemacku sa takvim ocem ,hvala unaprijed
Čitaj dalje
1
0
1195

Mogu li dobiti naknadu od države ako otac ne plaća alimentaciju dulje?

Nema odgovora
05.01.2025
Otac djece nije plaćao alimentaciju već nekoliko mjeseci, a moj pokušaj ovrhe nije uspio jer je on nezaposlen i nema imovinu. Teško mi je samostalno podmirivati sve troškove za djecu. Pitala sam se postoji li mogućnost dobivanja novčane pomoći od države kako bi se djeci osigurala barem minimalna sredstva za život.
Čitaj dalje
0
0
25

Može li sud spriječiti odvoz djeteta u inozemstvo bez suglasnosti?

Nema odgovora
15.11.2024
Bojim se da bi moj bivši partner mogao bez moje dozvole odvesti naše dijete u inozemstvo, gdje ima obitelj i prijatelje. Nemam kontrolu nad djetetovim putnim dokumentima i ne želim da dijete bude odvedeno bez dogovora. Zanima me mogu li na sudu zatražiti neku mjeru kojom bih se zaštitila od eventualnog nezakonitog odvođenja.
Čitaj dalje
0
0
28

Mogu li tražiti alimentaciju ako nisam bila vjenčana s ocem djeteta?

Nema odgovora
12.12.2024
Otac mog djeteta i ja nismo bili u braku, ali zajedno smo živjeli nekoliko godina i dijete je priznato. Nakon što smo se razišli, on više ne želi plaćati nikakve troškove niti sudjelovati u uzdržavanju. Zanima me jesam li, iako nismo bili formalno vjenčani, ovlaštena tražiti alimentaciju za svoje dijete te kako pokrenuti postupak ako on to odbija.
Čitaj dalje
0
0
42

ALIMENTACIJA

1 odgovor
23.01.2025
oštovani, da li mi možete odgovoriti ; otac je plaćao alimentaciju za dijete do navršenih 18 godina ( tj.još godinu dana jer se dijete nije zaposlilo, studirao je ) prekinuo je studij i otac je prestao plaćati alimentaciju. Sad ponovo studira željeni fakultet ( izvanredno ) ali ne radi. Treba li otac plaćati alimentaciju? Dijete živi u obitelji sa još jednim bratom koji je punoljetan i majkom koja radi na ugovor o djelu, dakle nije stalno zaposlena. U slučaju da treba ( što in svakako odbija ) može li majka tužiti oca za ne plaćanje alimentacije ili mora dijete samo podnesti tužbu obzirom da je punoljetan 22 godine ima.
Čitaj dalje
0
0
4282

Kako se nasljeđuje ako supružnik umre tijekom razvoda, postupak traje?

Nema odgovora
20.12.2024
U postupku sam razvoda, ali je suprug prije završetka brakorazvodne parnice iznenada preminuo. Nismo stigli pravno razriješiti bračnu stečevinu niti je razvod pravomoćan. Zanima me kakav je sad moj status kao nasljednika i hoće li mi pripasti dio suprugove imovine, budući da je brak formalno postojao do njegove smrti.
Čitaj dalje
0
0
50

Kako se odvija sudski postupak za priznanje očinstva odbjeglog oca?

Nema odgovora
19.01.2025
Otac mog djeteta nikada nije htio priznati očinstvo, a nakon rođenja djeteta se odselio nepoznato gdje. Želim da dijete ima pravno priznatog oca zbog budućih prava na alimentaciju i nasljeđivanje. Zanima me kako pokrenuti sudski postupak za utvrđivanje očinstva i što se događa ako otac odbija surađivati ili se uopće ne pojavi na ročištu.
Čitaj dalje
0
0
28

Što učiniti ako mi bivši partner brani viđanje zajedničkog djeteta?

Nema odgovora
10.11.2024
Nakon razvoda, sud je donio odluku da zajedničko dijete živi s mojim bivšim partnerom, a meni je određeno pravo na susrete i druženja. Ipak, on mi konstantno onemogućuje viđanje djeteta te ignorira sve dogovore i presude. Ne znam što mogu poduzeti da se poštuje sudska odluka i moje pravo na viđanje djeteta. Želim razumjeti koje zakonske mjere imam na raspolaganju kako bih zaštitio svoj odnos s djetetom.
Čitaj dalje
0
0
46

Dijete se ne želi vratiti u Hrvatsku

1 odgovor
12.07.2025
Poštovani, prije dvije godine vratili smo se iz inozemstva (Njemačka) u Hrvatsku. Naša kći, koja je tad imala 14,5 godina, krenula je u prvi razred srednje škole. Prilikom posjeta rodbini u Njemačkoj javila se centru za socijalnu skrb i prijavila navodno nasilje u obitelji. Centar ju je zadržao a sud u Njemačkoj u prvostupanjskom postupku donio privremenu mjeru kojom su nam oduzeli skrbništvo nad djetetom. Privremena mjera je važeća dok sud u Hrvatskoj ne donese konačnu odluku. Na sudu u Hrvatskoj smo podnijeli prijedlog kojim bi se izuzelo stanovanje djeteta i provelo vještačenje, kako djeteta tako i nas roditelja. Centar za socijalnu skrb je podnio isto takav prijedlog i predmet je objedinjen. Na sudu je obavljeno saslušanje nas roditelja kao i saslušanje naše kćeri putem videolinka. Na tom saslušanju naša kći je rekla da se nipošto ne želi vratiti u Hrvatsku. Izričito napominjemo da bilo kakvog nasilja u obitelji nije bilo. Naša kći se već prije obraćala centru za socijalnu skrb namjeravajući provesti svoj plan ostanka u Njemačkoj, ali je vraćena doma jer za to nije bilo nikakve osnove. Stoga je ovaj put prijavila navodno nasilje kako bi je ovaj put ipak zadržali. Inače sve to provodi po uputama muške osobe s kojom je u kontaktu. Socijalna služba iz Njemačke vrši intenzivan pritisak na sud tvrdeći da bi se njenim povratkom u Hrvatsku ugrozilo njeno zdravstveno stanje. Posebna skrbnica koju joj je dodijeljena odlukom suda je također podlegla tom pritisku. Mi roditelji želimo da se u suradnji sa centrom za socijalnu skrb provede vještačenje a dijete privremeno smjesti u odgovarajuću ustanovu socijalne skrbi. Naša kći nema prijavljeno boravište u Njemačkoj, već mjesecima ne ide u školu. Prekinut je tretman kod ortodonta. Molim Vas za savjet što i kako učiniti. Lp
Čitaj dalje
0
0
39
Prikaži sve