Kako se regulira rad na određeno vrijeme duži od tri godine? - Odvjetnici-hr.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Kako se regulira rad na određeno vrijeme duži od tri godine?

Kako se regulira rad na određeno vrijeme duži od tri godine?

Nema odgovora

Pitanje

0
0
1

18.11.2024

Čuo sam da se ugovor na određeno često produžuje, pa me zanima smije li to trajati u nedogled ili postoji granica.

Odgovor 21.11.2024
datum odgovora: 21.11.2024

Zakon o radu propisuje da ukupno trajanje ugovora o radu na određeno vrijeme (uključujući produženja i obnove) ne smije prijeći tri godine, osim ako je drugačije određeno posebnim zakonom ili je riječ o opravdanim objektivnim razlozima (npr. zamjena privremeno odsutnog radnika). U suprotnom, smatra se da je radni odnos sklopljen na neodređeno.

Slična pitanja

Pravo na otpremninu

1 odgovor
16.06.2025
Poštovani, Lijepo molim informaciju, Firma je najavila da ce biti tehnološki višak 250 ljudi, te da svi koji žele otići uz otpremninu mogu podnijeti zahtjev i da ce ovisno o sredstvima namijenjenim za otpremnine, biti pozvani prema redoslijedu kojim su se prijavljivali zaposlenici koji žele ići. Međutim kako je od toga prijavljivanja prošlo vec par mjeseci na svaki moj upit o statusu mog predmeta dobijem odgovor da imaju ljude koji su se prije mene prijavili. Neslužbeno doznajem da se prijavilo 600 ljudi, odnosno da ne mogu svi otići uz otpremninu. Kako ne bih htjela ostati bez otpremnine, a kolektivnim ugovor imam pravo na bruto plaću za svaku godinu staža samo u slučaju kad poslodavac otkaz uje ugovor o radu. Što mogu pravno poduzeti kako bih sve bilo transparentnom, odnosno da li mogu zatražiti uvidi u redoslijed prijava za odlazak? Znam da postoji pisani trag svakog zahtjeva, a ne znam da li postoji zakon o zaštiti podataka obzirom da se radi o internom popisu zaposlenika. Unaprijed zahvaljujem.
Čitaj dalje
0
0
232

radna prava osoba koje obavljaju poslove profesionalnih vatrogasaca

1 odgovor
19.04.2025
prije 20 godina poslodavac nas je uputio na školovanje / prekvalifikaciju za profesionalnog vatrogasca jer rješenjem o kategorizaciji objekata zaštite od požara (2a kategorija) treba imati stalno dežurstvo određenog broja profesionalnih vatrogasaca. poslove profesionalnog vatrogasca smo obavljali sve ove godine uz redovite liječničke preglede po točki 14. pravilnika o posebnim uvjetima rada i kod svakog inspekcijskog nadzora su od strane odgovorne osobe poslodavca pokazivane su naše svjedodžbe i liječničko uvjerenje. ubrzo nakon školovanja na ugovoru o radu je sa vremenom promijenjen naziv radnog mjesta i poslodavac nam svima profesionalnim vatrogascima nije plačao benificirani staž do prije tri mjeseca. sad nam je poslodavac svima profesionalnim vatrogascima platio benificirani radni staž unatrag 4 godine iako nam nekima na ugovoru o radu ne piše vatrogasac, nego recimo samo smjenski poslovođa. Pitanje glasi: 1. Imamo li pravo tražit od poslodavca benificirani radni staž za obavljanje poslova profesionalnog vatrogasca prema Zakonu o vatrogastvu, unatrag za sve vrijeme obavljanja poslova na tom radnom mjestu pošto je nadležni državni inspektorat priznavao naše svjedodžbe i liječničke potvrde da radimo posao profesionalnog vatrogasca?
Čitaj dalje
0
0
533
Prikaži sve