Radno pravo - Odvjetnici-hr.com

Radno pravo

1 odgovor

Nina

0
0
0

12.07.2025

Niz je potpisao ugovor za firmu 09.05 ,otisao s avionom koji je firma platila u Njemačku 13.05,taj dan kad je sletio i dosao u stan od firme, nije mu poslije leta bilo dobro i srusio se i umro u stanu.Nije imao lijecnicki prije jer firma ga nije poslala na lijecnicki.Ugovor ima ali nije nigdje navedena niti polica osiguranja.E sad zanima me sto dalje raditi mogu li tuziti firmu sto mu nije prije samog odlaska na teren nije obavila lijecnicki vec mu je odmah tražila let da sto prije ide.Iako je taj dan dodao i odmah umro poslije tog leta😥Imam li osnovu na koju ih mogu tuziti .Iako je poslodavac platio prijevoz muza iz Njemačke za Hrvatsku za pogreb .Dali je sam propust tog lijecnickig mogao biti presudan

Odgovor 12.07.2025
datum odgovora: 12.07.2025

Poštovani,

Prije svega, izražavamo iskrenu sućut zbog vašeg gubitka.

Na temelju činjenica koje navodite, postoji osnovana sumnja u propuste poslodavca, što može dovesti do pravne odgovornosti. U nastavku iznosimo pregled pravnih osnova i mogućnosti za daljnje postupanje.

1. Obveza poslodavca na liječnički pregled prije početka rada
Prema Zakonu o zaštiti na radu (NN 71/14, 118/18, 94/18, 96/18, 64/22), poslodavac je obvezan uputiti radnika na prethodni zdravstveni pregled, prije nego što počne obavljati poslove koji mogu utjecati na zdravlje i sigurnost.

Članak 24. Zakona o zaštiti na radu:
„Poslodavac je dužan osigurati da radnik obavi prethodni i periodični zdravstveni pregled, ovisno o poslovima koje će obavljati.“

Ako poslodavac nije osigurao taj pregled, a radnik je poslan na službeni put bez provjere zdravstvene sposobnosti — to predstavlja teški propust u ispunjavanju zakonskih obveza.

2. Odgovornost poslodavca za smrt na radu / u vezi s radom
Činjenica da se smrt dogodila na službenom putu, neposredno nakon leta koji je organizirao i platio poslodavac, u stanu koji je osigurala firma, može se pravno kvalificirati kao nesretan slučaj u vezi s radnim odnosom.

Prema čl. 1046. Zakona o obveznim odnosima:

„Poslodavac odgovara za štetu koju radnik pretrpi u vezi s obavljanjem posla ako nije poduzeo sve mjere zaštite zdravlja i sigurnosti.“

3. Moguće pravne opcije za vas (obitelj umrlog):
a) Građanska tužba protiv firme zbog nemara:
Za naknadu štete zbog smrti bliske osobe (materijalna i nematerijalna šteta),

Zbog povrede zakonskih obveza (neobavljen liječnički pregled),

Zbog nepružanja dužne pažnje prema radniku uoči službenog puta.

b) Prijava inspekciji rada i zaštite na radu:
Možete podnijeti prijavu Državnom inspektoratu – Odjel zaštite na radu, radi pokretanja nadzora.

c) Provjera postoji li osiguranje ili europska polica pokrića:
Iako nije navedena u ugovoru, poslodavac može biti obveznik police kod putovanja ili u okviru kolektivnog osiguranja.

Što učiniti odmah:
Zatražite svu dokumentaciju od firme:

Ugovor o radu

Eventualne putne naloge

Dokumentaciju o stanu i letu

Internu komunikaciju

Zatražite izvod obdukcije (ako postoji) – može pomoći u utvrđivanju uzroka i uzročne veze.

Obratite se odvjetniku specijaliziranom za radno i odštetno pravo – možemo vas povezati s provjerenim odvjetnikom preko naše platforme.

Zaključak:
Da, imate pravni temelj za pokretanje postupka protiv poslodavca, osobito zbog propusta da osigura prethodni liječnički pregled i potencijalno izlaganje radnika naporu koji je mogao doprinijeti tragičnom ishodu.

S poštovanjem,
Odvjetnički tim – odvjetnici-hr.com
Pravna podrška obiteljima u slučaju nesreća povezanih s radnim odnosom

Slična pitanja

radna prava osoba koje obavljaju poslove profesionalnih vatrogasaca

1 odgovor
19.04.2025
prije 20 godina poslodavac nas je uputio na školovanje / prekvalifikaciju za profesionalnog vatrogasca jer rješenjem o kategorizaciji objekata zaštite od požara (2a kategorija) treba imati stalno dežurstvo određenog broja profesionalnih vatrogasaca. poslove profesionalnog vatrogasca smo obavljali sve ove godine uz redovite liječničke preglede po točki 14. pravilnika o posebnim uvjetima rada i kod svakog inspekcijskog nadzora su od strane odgovorne osobe poslodavca pokazivane su naše svjedodžbe i liječničko uvjerenje. ubrzo nakon školovanja na ugovoru o radu je sa vremenom promijenjen naziv radnog mjesta i poslodavac nam svima profesionalnim vatrogascima nije plačao benificirani staž do prije tri mjeseca. sad nam je poslodavac svima profesionalnim vatrogascima platio benificirani radni staž unatrag 4 godine iako nam nekima na ugovoru o radu ne piše vatrogasac, nego recimo samo smjenski poslovođa. Pitanje glasi: 1. Imamo li pravo tražit od poslodavca benificirani radni staž za obavljanje poslova profesionalnog vatrogasca prema Zakonu o vatrogastvu, unatrag za sve vrijeme obavljanja poslova na tom radnom mjestu pošto je nadležni državni inspektorat priznavao naše svjedodžbe i liječničke potvrde da radimo posao profesionalnog vatrogasca?
Čitaj dalje
0
0
521
Prikaži sve