Status njegovatelja - Odvjetnici-hr.com

Status njegovatelja

1 odgovor

Tamara Smiljanec

1
0
520

03.06.2025

Poštovani,

Moja majka ima 78 godina i 100% je invalid. Živimo zajedno u istom kućanstvu, a ona u potpunosti ovisi o mojoj pomoći. Brinem se za nju 24 sata dnevno.
Zanima me imam li ja kao njezina kćer pravo na status njegovatelja?

Također, molim informaciju je li moguće cijeli postupak provesti uz pravni savjet i pomoć odvjetnika.

Unaprijed zahvaljujem!

Srdačan pozdrav,
Tamara

Odgovor 03.06.2025
datum odgovora: 03.06.2025

Poštovana gospođo Tamara,

Hvala Vam na upitu.

S obzirom na okolnosti koje ste opisali – da Vaša majka ima 78 godina, da je 100% invalid i da u potpunosti ovisi o Vašoj pomoći – postoji mogućnost da ostvarite pravo na status njegovatelja, odnosno status njege člana obitelji. To pravo uređeno je Zakonom o socijalnoj skrbi.

Tko može postati njegovatelj?
Prema važećim propisima, član obitelji može steći status njegovatelja ako osoba o kojoj se brine:

ima utvrđeno 100% tjelesno oštećenje ili težak invaliditet,

nije u mogućnosti samostalno zadovoljiti osnovne životne potrebe,

živi u zajedničkom kućanstvu s osobom koja se o njoj brine.

U Vašem slučaju, kao kćer koja živi s majkom i skrbi o njoj 24 sata dnevno, svakako ispunjavate osnovne uvjete za podnošenje zahtjeva za priznavanje statusa njegovatelja.

Koja su prava njegovatelja?
Osoba kojoj se prizna status njegovatelja ostvaruje pravo na:

naknadu za obavljanje njege (u visini propisanoj od strane centra za socijalnu skrb),

plaćene doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje,

stručnu podršku i savjetovanje.

Postupak ostvarivanja prava
Zahtjev se podnosi nadležnom centru za socijalnu skrb prema mjestu prebivališta. Potrebno je priložiti medicinsku dokumentaciju, rješenje o invaliditetu, dokaz o zajedničkom kućanstvu i druge tražene dokumente. Centar će potom provesti socijalnu i zdravstvenu procjenu, a može biti zatraženo i mišljenje liječničkog povjerenstva.

Pravna pomoć odvjetnika
Cijeli postupak možete provesti uz pravnu pomoć i savjetovanje odvjetnika. Odvjetnik Vam može pomoći u:

pripremi dokumentacije,

komunikaciji s nadležnim tijelima,

pisanju žalbi ako dođe do odbijanja zahtjeva,

zaštiti Vaših prava u eventualnom upravnom postupku.

Ovo su opće informacije i ne predstavljaju pravni savjet. Svaki slučaj ima svoje specifičnosti, stoga preporučujem da se radi točne i cjelovite procjene Vašeg prava obratite odvjetniku koji se bavi socijalnim i obiteljskim pravom.

Slična pitanja

Kako doći do dokaza o prihodima partnera radi povećanja alimentacije?

Nema odgovora
05.12.2024
Sud je prije nekoliko godina odredio alimentaciju na temelju tadašnjih prihoda mog bivšeg partnera. Sumnjam da sada zarađuje više, ali ne želi otkriti svoje stvarne prihode. Želim pokrenuti postupak za povećanje alimentacije, ali nemam službene podatke. Zanima me kako mogu doći do dokaza o njegovim prihodima na zakonit način i hoće li sud sam istražiti te okolnosti.
Čitaj dalje
0
0
42

Viđenje djeteta

1 odgovor
20.06.2025
Zanima me koliko otac može tražiti pravo na viđenje djeteta starog 6godina tj. koliko moze traziti da boravi kod oca.S tim da radi na terenu i kod kuće je samo za vikend.A majka radi u županiji u kojoj i zivi i svaki dan je sa djetetom.Koje su mogućnosti da može imati djeteta svaki vikend i da ima kontakt telefonom kad je na terenu.
Čitaj dalje
0
0
340

Može li sud odrediti da dijete živi tjedan kod mene i tjedan kod oca?

Nema odgovora
12.01.2025
Želim predložiti model izmjenične skrbi, tzv. 'tjedan – tjedan', prema kojem bi dijete jedan tjedan živjelo kod mene, a idući tjedan kod oca. Smatram da bi to bilo pravedno i za dijete i za nas roditelje. Zanima me je li takva organizacija skrbi zakonski dozvoljena i hoće li sud uvažiti taj prijedlog.
Čitaj dalje
0
0
82

Mogu li tražiti alimentaciju ako nisam bila vjenčana s ocem djeteta?

Nema odgovora
12.12.2024
Otac mog djeteta i ja nismo bili u braku, ali zajedno smo živjeli nekoliko godina i dijete je priznato. Nakon što smo se razišli, on više ne želi plaćati nikakve troškove niti sudjelovati u uzdržavanju. Zanima me jesam li, iako nismo bili formalno vjenčani, ovlaštena tražiti alimentaciju za svoje dijete te kako pokrenuti postupak ako on to odbija.
Čitaj dalje
0
0
42

Što učiniti ako mi bivši partner brani viđanje zajedničkog djeteta?

Nema odgovora
10.11.2024
Nakon razvoda, sud je donio odluku da zajedničko dijete živi s mojim bivšim partnerom, a meni je određeno pravo na susrete i druženja. Ipak, on mi konstantno onemogućuje viđanje djeteta te ignorira sve dogovore i presude. Ne znam što mogu poduzeti da se poštuje sudska odluka i moje pravo na viđanje djeteta. Želim razumjeti koje zakonske mjere imam na raspolaganju kako bih zaštitio svoj odnos s djetetom.
Čitaj dalje
0
0
46

Kako se provodi postupak za oduzimanje roditeljske skrbi nasilnom ocu?

Nema odgovora
18.11.2024
Bivši suprug je bio nasilan tijekom našeg braka, a sada nastavlja agresivno ponašanje i prema djetetu tijekom susreta. Dijete se sve više boji i odbija provoditi vrijeme s njim, a on prijeti i vrši pritisak. Želim poduzeti zakonske mjere kako bih zaštitila dijete, uključujući mogućnost da mu se oduzme roditeljska skrb. Zanima me kakav je postupak pred sudom i koje dokaze moram imati.
Čitaj dalje
0
0
29

Kako najbezbolnije dogovoriti skrbništvo nad djecom nakon razvoda?

Nema odgovora
14.12.2024
Oboje želimo da naša djeca prođu kroz razvod s minimalnim stresom. Slažemo se da moraju imati kvalitetan odnos s oba roditelja, ali još uvijek nismo sigurni na koji način najbolje organizirati njihovo stanovanje, susrete i ostale aspekte roditeljske skrbi. Zanima nas postoje li metode koje pomažu u mirnom dogovoru, kao i savjeti stručnjaka o tome kako zaštititi dobrobit djece.
Čitaj dalje
0
0
49

Mogu li djetetu promijeniti prezime bez pristanka drugog roditelja?

Nema odgovora
Nakon razvoda, dijete je zadržalo prezime mog bivšeg supružnika. Ja smatram da bi bilo praktičnije i bolje da dijete ima moje prezime, budući da više živimo zajedno i ne održavamo bliske odnose s bivšim supružnikom. On to ne želi dopustiti. Zanima me mogu li svejedno zakonski promijeniti prezime djeteta bez njegova pristanka.
Čitaj dalje
0
0
56

Kako se odvija sudski postupak za priznanje očinstva odbjeglog oca?

Nema odgovora
19.01.2025
Otac mog djeteta nikada nije htio priznati očinstvo, a nakon rođenja djeteta se odselio nepoznato gdje. Želim da dijete ima pravno priznatog oca zbog budućih prava na alimentaciju i nasljeđivanje. Zanima me kako pokrenuti sudski postupak za utvrđivanje očinstva i što se događa ako otac odbija surađivati ili se uopće ne pojavi na ročištu.
Čitaj dalje
0
0
29
Prikaži sve