datum odgovora: 25.03.2025
Pravo na viđanje djeteta i sudska praksa u Hrvatskoj
Poštovani,
Vaše pitanje odnosi se na pravo oca da viđa dijete i eventualno ostvari pravo na vikend-posjete s noćenjem, uzimajući u obzir dob djeteta i veliku udaljenost između roditelja.
1. Pravni okvir
Prava i obveze roditelja nakon razvoda ili prekida zajedničkog života regulirani su Obiteljskim zakonom Republike Hrvatske (Zakon o obitelji, NN 103/15, 98/19). Ključni članci koji se odnose na ovo pitanje su:
Članak 105. – Dijete ima pravo na osobne odnose s roditeljem s kojim ne živi.
Članak 108. – Sud određuje način ostvarivanja osobnih odnosa vodeći računa o dobi djeteta, njegovoj dobrobiti i drugim okolnostima.
Članak 110. – Dijete koje je mlađe od tri godine u pravilu ne bi trebalo biti odvojeno od roditelja skrbnika dulje vrijeme, osim ako to nije u njegovu najboljem interesu.
2. Sudska praksa u sličnim slučajevima
Hrvatski sudovi u većini slučajeva smatraju da dijete mlađe od tri godine ne bi trebalo biti odvojeno od roditelja skrbnika (u ovom slučaju majke) dulje vrijeme, posebno ako to uključuje putovanje od 300-600 km i promjenu okoline.
Sudska praksa pokazuje da sudovi obično:
Ne odobravaju noćenje kod drugog roditelja za djecu mlađu od tri godine, osim ako postoje posebne okolnosti (npr. ako je dijete već naviklo spavati kod oca).
Dopuštaju kraće dnevne posjete, ali ne i višednevna odvajanja.
Imaju oprezan pristup kod dugih putovanja, jer bi odvajanje od majke i promjena okoline mogla negativno utjecati na emocionalni razvoj djeteta.
Primjer iz sudske prakse:
U presudi Gž Ob-486/2018, Županijski sud u Zagrebu potvrdio je odluku Općinskog suda da dijete mlađe od tri godine ne može biti obavezano provoditi vikende s ocem s noćenjem, već su mu dodijeljeni češći, ali kraći posjeti.
3. Što može učiniti otac?
Ako otac inzistira na noćenju i duljem boravku s djetetom, može podnijeti zahtjev sudu za izmjenu plana viđanja. No, sud će pri donošenju odluke:
Tražiti mišljenje Centra za socijalnu skrb.
Možda angažirati vještaka psihologa, koji će procijeniti kako bi takva promjena utjecala na dijete.
Uzet će u obzir postojeću rutinu djeteta, bliskost s ocem i njegovu sposobnost brige za dijete.
S obzirom na dob djeteta i udaljenost, malo je vjerojatno da bi sud u ovom trenutku odobrio takav zahtjev, osim ako ne postoji dokaz da bi to bilo u najboljem interesu djeteta.
Zaključak
Na temelju hrvatskog Obiteljskog zakona i sudske prakse, sudovi obično ne odobravaju noćenje djeteta mlađeg od tri godine kod roditelja koji s njim ne živi, posebno kada postoji velika udaljenost. Umjesto toga, preporučuju češće, ali kraće susrete, prilagođene dobi djeteta.
Ako majka ne pristane na vikend s noćenjem, otac može pokrenuti sudski postupak, ali sud će prvenstveno uzeti u obzir dobrobit djeteta i mišljenje stručnjaka.