ALIMENTACIJA

ALIMENTACIJA

1 odgovor

ANITA

0
0
4288

23.01.2025

oštovani,
da li mi možete odgovoriti ; otac je plaćao alimentaciju za dijete do navršenih 18 godina ( tj.još godinu dana jer se dijete nije zaposlilo, studirao je ) prekinuo je studij i otac je prestao plaćati alimentaciju. Sad ponovo studira željeni fakultet ( izvanredno ) ali ne radi. Treba li otac plaćati alimentaciju? Dijete živi u obitelji sa još jednim bratom koji je punoljetan i majkom koja radi na ugovor o djelu, dakle nije stalno zaposlena. U slučaju da treba ( što in svakako odbija ) može li majka tužiti oca za ne plaćanje alimentacije ili mora dijete samo podnesti tužbu obzirom da je punoljetan 22 godine ima.

Odgovor 23.01.2025
datum odgovora: 23.01.2025

Poštovani,

Vaše pitanje odnosi se na obvezu plaćanja uzdržavanja za punoljetno dijete koje ponovno studira izvanredno i nije zaposleno. Prema hrvatskom zakonodavstvu, obveza uzdržavanja regulirana je Obiteljskim zakonom (NN 103/15, 98/19), a ovdje ćemo detaljno razmotriti situaciju.

Pravni okvir:
Članak 290. Obiteljskog zakona jasno propisuje da roditelji imaju obvezu uzdržavati svoje dijete do punoljetnosti, odnosno do 18. godine života. Međutim, ta se obveza može produljiti ako je dijete nakon punoljetnosti upisano na redovito obrazovanje, sve dok traje obrazovni program, ali ne dulje od 26. godine života.

Ako dijete privremeno prekine obrazovanje, roditelj nije dužan plaćati uzdržavanje za vrijeme prekida, osim ako sudskim putem nije drugačije određeno. Međutim, kada dijete ponovno započne studirati i zadovoljava uvjete iz članka 290., obveza uzdržavanja može ponovno nastati. Ključan je element status djeteta kao redovitog studenta.

Budući da se u vašem slučaju dijete upisalo na izvanredni studij, važno je napomenuti da Obiteljski zakon ne obvezuje roditelja na uzdržavanje za djecu koja nisu redovni studenti, osim ako dijete nije sposobno uzdržavati se iz opravdanih razloga (članak 288.).

Mogućnosti tužbe za uzdržavanje:
Tko može podnijeti tužbu?
Budući da je vaše dijete sada punoljetno (22 godine), pravo na podnošenje tužbe za uzdržavanje pripada isključivo njemu, a ne majci. Punoljetno dijete ima pravo zahtijevati uzdržavanje od roditelja putem nadležnog suda.

Što sud uzima u obzir?
Prilikom odlučivanja o obvezi uzdržavanja sud će razmotriti sljedeće:

Je li dijete redovni student ili postoje opravdani razlozi za izvanredno studiranje.
Financijsku situaciju roditelja, uključujući mogućnost oca da plaća uzdržavanje.
Mogućnost majke da doprinosi uzdržavanju djeteta.
Dokazi i postupak:
Dijete mora priložiti dokaze o svom statusu (potvrdu o upisu na studij), kao i informacije o vlastitim prihodima (ako ih ima). Sud će također razmotriti dokaze o tome kako otac trenutno raspolaže svojom imovinom i prihodima.

Preporuke:
Ako otac odbija dobrovoljno plaćati uzdržavanje, dijete može podnijeti tužbu nadležnom općinskom sudu (u mjestu prebivališta djeteta ili roditelja) radi utvrđivanja obveze uzdržavanja.

S obzirom na to da se radi o izvanrednom studiju, dijete treba biti spremno dokazati da nije sposobno uzdržavati se samo iz opravdanih razloga (npr. nemogućnost zapošljavanja zbog studiranja, zdravstveni problemi itd.).

Preporučujemo da se dijete obrati stručnoj pravnoj pomoći kako bi pravilno sastavilo tužbu i prikupilo potrebne dokaze.

Zaključno:
Na temelju iznesenih informacija i odredbi Obiteljskog zakona, otac nije automatski dužan plaćati uzdržavanje za dijete koje je upisano na izvanredni studij, osim ako dijete dokaže opravdane razloge za nemogućnost uzdržavanja. Punoljetno dijete ima pravo podnijeti tužbu za uzdržavanje, a sud će donijeti odluku temeljem svih relevantnih dokaza i okolnosti.

Slična pitanja

Sto uciniti kada dijete lazno prijavi zlostavljanje

1 odgovor
27.03.2025
Moj sin(14) je lazno optuzio mojeg novog supruga za zlostavljanje,inace on ima smetnje u ponasanju i dijagnozu poremecaja u ponasanju,sto uciniti?Sud je supruga pozvao na rociste kao okrivljenika a nije nista ucinio
0
0
1934

Može li dijete s 16 odlučiti kod kojeg roditelja će živjeti?

Nema odgovora
15.01.2025
Moj sin je navršio 16 godina i želi živjeti s ocem, iako sam ja do sada imala primarno skrbništvo. Kaže da mu ne smeta promjena sredine ni udaljenost škole. Zanima me može li on to jednostrano odlučiti ili sud i dalje mora potvrditi takvu promjenu?
0
0
68

Mogu li posvojiti dijete kao samohrana osoba i koji su uvjeti za to?

Nema odgovora
01.11.2024
Oduvijek sam željela imati dijete, ali nisam u braku niti u izvanbračnoj zajednici. Razmatram mogućnost posvojenja kao samohrana osoba. Zanima me jesam li uopće podobna za posvojitelja, postoje li dodatni uvjeti koje moram ispuniti i je li takvo posvojenje češće ili rjeđe od posvojenja u braku.
0
0
18

Mogu li kao baka tražiti skrbništvo ako je majka napustila dijete?

Nema odgovora
31.10.2024
Moja kćerka je ostavila svoje dijete kod mene i otišla nepoznato gdje, bez ikakve financijske pomoći ili kontakta. Dijete je već nekoliko mjeseci u mojoj skrbi, a želim formalno pravno biti zaštićena i imati ovlasti brinuti se o njemu. Zanima me mogu li pokrenuti postupak za dobivanje skrbništva i što sve trebam znati o toj proceduri.
Čitaj dalje
0
0
36

Mogu li dobiti naknadu od države ako otac ne plaća alimentaciju dulje?

Nema odgovora
05.01.2025
Otac djece nije plaćao alimentaciju već nekoliko mjeseci, a moj pokušaj ovrhe nije uspio jer je on nezaposlen i nema imovinu. Teško mi je samostalno podmirivati sve troškove za djecu. Pitala sam se postoji li mogućnost dobivanja novčane pomoći od države kako bi se djeci osigurala barem minimalna sredstva za život.
Čitaj dalje
0
0
25

Kako najbezbolnije dogovoriti skrbništvo nad djecom nakon razvoda?

Nema odgovora
14.12.2024
Oboje želimo da naša djeca prođu kroz razvod s minimalnim stresom. Slažemo se da moraju imati kvalitetan odnos s oba roditelja, ali još uvijek nismo sigurni na koji način najbolje organizirati njihovo stanovanje, susrete i ostale aspekte roditeljske skrbi. Zanima nas postoje li metode koje pomažu u mirnom dogovoru, kao i savjeti stručnjaka o tome kako zaštititi dobrobit djece.
Čitaj dalje
0
0
49

Kako izbjeći dugotrajno suđenje i riješiti obiteljski spor dogovorom?

Nema odgovora
26.11.2024
Imam konflikt s bivšim supružnikom u vezi s podjelom bračne imovine i uzdržavanjem djece, ali želim izbjeći dug i skup sudski proces. Čula sam za mogućnost obiteljske medijacije ili drugih načina mirnog rješenja spora. Zanima me kako to funkcionira, je li potrebno imati odvjetnika i hoće li sud prihvatiti takav dogovor.
Čitaj dalje
0
0
45

Može li se dokazati izvanbračna zajednica bez službenog registriranja odnosa?

Nema odgovora
03.12.2024
Partner i ja živjeli smo pet godina zajedno, dijelili troškove i zajednički se odnosili kao bračni par, ali nikada nismo formalno registrirali nikakvu izvanbračnu zajednicu. Sada se rastajemo i ja želim ostvariti prava na dio zajedničke imovine, ali on kaže da nismo bili u nikakvoj službenoj vezi. Zanima me mogu li ipak dokazati izvanbračnu zajednicu i tražiti bračnu stečevinu.
Čitaj dalje
0
0
52

Lišenje roditeljske skrbi

1 odgovor
27.02.2025
Poštovani ako otac dijete nije viđao više od 3godine i ne placa niti se brine ni u kojem pogledu o dijetetu dali postoji mogucnost da ga se lisi roditeljske skrbi, imala sam jedan sud međutim su odbili
1
0
3092
Prikaži sve