ALIMENTACIJA

ALIMENTACIJA

1 odgovor

ANITA

0
0
2670

23.01.2025

oštovani,
da li mi možete odgovoriti ; otac je plaćao alimentaciju za dijete do navršenih 18 godina ( tj.još godinu dana jer se dijete nije zaposlilo, studirao je ) prekinuo je studij i otac je prestao plaćati alimentaciju. Sad ponovo studira željeni fakultet ( izvanredno ) ali ne radi. Treba li otac plaćati alimentaciju? Dijete živi u obitelji sa još jednim bratom koji je punoljetan i majkom koja radi na ugovor o djelu, dakle nije stalno zaposlena. U slučaju da treba ( što in svakako odbija ) može li majka tužiti oca za ne plaćanje alimentacije ili mora dijete samo podnesti tužbu obzirom da je punoljetan 22 godine ima.

Odgovor 23.01.2025
datum odgovora: 23.01.2025

Poštovani,

Vaše pitanje odnosi se na obvezu plaćanja uzdržavanja za punoljetno dijete koje ponovno studira izvanredno i nije zaposleno. Prema hrvatskom zakonodavstvu, obveza uzdržavanja regulirana je Obiteljskim zakonom (NN 103/15, 98/19), a ovdje ćemo detaljno razmotriti situaciju.

Pravni okvir:
Članak 290. Obiteljskog zakona jasno propisuje da roditelji imaju obvezu uzdržavati svoje dijete do punoljetnosti, odnosno do 18. godine života. Međutim, ta se obveza može produljiti ako je dijete nakon punoljetnosti upisano na redovito obrazovanje, sve dok traje obrazovni program, ali ne dulje od 26. godine života.

Ako dijete privremeno prekine obrazovanje, roditelj nije dužan plaćati uzdržavanje za vrijeme prekida, osim ako sudskim putem nije drugačije određeno. Međutim, kada dijete ponovno započne studirati i zadovoljava uvjete iz članka 290., obveza uzdržavanja može ponovno nastati. Ključan je element status djeteta kao redovitog studenta.

Budući da se u vašem slučaju dijete upisalo na izvanredni studij, važno je napomenuti da Obiteljski zakon ne obvezuje roditelja na uzdržavanje za djecu koja nisu redovni studenti, osim ako dijete nije sposobno uzdržavati se iz opravdanih razloga (članak 288.).

Mogućnosti tužbe za uzdržavanje:
Tko može podnijeti tužbu?
Budući da je vaše dijete sada punoljetno (22 godine), pravo na podnošenje tužbe za uzdržavanje pripada isključivo njemu, a ne majci. Punoljetno dijete ima pravo zahtijevati uzdržavanje od roditelja putem nadležnog suda.

Što sud uzima u obzir?
Prilikom odlučivanja o obvezi uzdržavanja sud će razmotriti sljedeće:

Je li dijete redovni student ili postoje opravdani razlozi za izvanredno studiranje.
Financijsku situaciju roditelja, uključujući mogućnost oca da plaća uzdržavanje.
Mogućnost majke da doprinosi uzdržavanju djeteta.
Dokazi i postupak:
Dijete mora priložiti dokaze o svom statusu (potvrdu o upisu na studij), kao i informacije o vlastitim prihodima (ako ih ima). Sud će također razmotriti dokaze o tome kako otac trenutno raspolaže svojom imovinom i prihodima.

Preporuke:
Ako otac odbija dobrovoljno plaćati uzdržavanje, dijete može podnijeti tužbu nadležnom općinskom sudu (u mjestu prebivališta djeteta ili roditelja) radi utvrđivanja obveze uzdržavanja.

S obzirom na to da se radi o izvanrednom studiju, dijete treba biti spremno dokazati da nije sposobno uzdržavati se samo iz opravdanih razloga (npr. nemogućnost zapošljavanja zbog studiranja, zdravstveni problemi itd.).

Preporučujemo da se dijete obrati stručnoj pravnoj pomoći kako bi pravilno sastavilo tužbu i prikupilo potrebne dokaze.

Zaključno:
Na temelju iznesenih informacija i odredbi Obiteljskog zakona, otac nije automatski dužan plaćati uzdržavanje za dijete koje je upisano na izvanredni studij, osim ako dijete dokaže opravdane razloge za nemogućnost uzdržavanja. Punoljetno dijete ima pravo podnijeti tužbu za uzdržavanje, a sud će donijeti odluku temeljem svih relevantnih dokaza i okolnosti.

Похожие вопросы

Kako najbezbolnije dogovoriti skrbništvo nad djecom nakon razvoda?

Nema odgovora
14.12.2024
Oboje želimo da naša djeca prođu kroz razvod s minimalnim stresom. Slažemo se da moraju imati kvalitetan odnos s oba roditelja, ali još uvijek nismo sigurni na koji način najbolje organizirati njihovo stanovanje, susrete i ostale aspekte roditeljske skrbi. Zanima nas postoje li metode koje pomažu u mirnom dogovoru, kao i savjeti stručnjaka o tome kako zaštititi dobrobit djece.
Читать далее
0
0
16

Mogu li tražiti alimentaciju ako nisam bila vjenčana s ocem djeteta?

Nema odgovora
12.12.2024
Otac mog djeteta i ja nismo bili u braku, ali zajedno smo živjeli nekoliko godina i dijete je priznato. Nakon što smo se razišli, on više ne želi plaćati nikakve troškove niti sudjelovati u uzdržavanju. Zanima me jesam li, iako nismo bili formalno vjenčani, ovlaštena tražiti alimentaciju za svoje dijete te kako pokrenuti postupak ako on to odbija.
Читать далее
0
0
12

Kako se provodi međunarodno priznanje presude o razvodu braka?

Nema odgovora
12.01.2025
Razvela sam se u inozemstvu i sada se vraćam u Hrvatsku. Želim znati je li moja strana presuda o razvodu braka automatski priznata ovdje ili trebam proći neki postupak legalizacije. Također me zanima hoće li hrvatske institucije tražiti novu odluku o alimentaciji i skrbništvu ako su one već određene u inozemstvu.
Читать далее
0
0
5

Može li se bračni ugovor sastaviti nakon već sklopljenog braka?

Nema odgovora
14.12.2024
Vjenčali smo se prije nekoliko godina bez ikakvog predbračnog ugovora. Sada smo odlučili bolje regulirati naše imovinske odnose, osobito jer planiramo kupiti novu nekretninu. Pitala sam se možemo li sklopiti bračni ugovor i nakon što je brak već sklopljen, kakve su formalnosti te hoće li taj ugovor jednako vrijediti kao da je bio potpisan prije braka.
Читать далее
0
0
4

Kako doći do dokaza o prihodima partnera radi povećanja alimentacije?

Nema odgovora
05.12.2024
Sud je prije nekoliko godina odredio alimentaciju na temelju tadašnjih prihoda mog bivšeg partnera. Sumnjam da sada zarađuje više, ali ne želi otkriti svoje stvarne prihode. Želim pokrenuti postupak za povećanje alimentacije, ali nemam službene podatke. Zanima me kako mogu doći do dokaza o njegovim prihodima na zakonit način i hoće li sud sam istražiti te okolnosti.
Читать далее
0
0
17

Koliko traje razvodni postupak kad se supružnik protivi rastavi?

Nema odgovora
11.12.2024
Želim se razvesti jer naš brak više ne funkcionira, ali moj supružnik ne želi pristati na sporazum. Odlučna sam pokrenuti parnični postupak, no zabrinjava me koliko bi on mogao trajati i koliko ću morati dokazivati razloge za razvod. Zanima me što mogu očekivati tijekom sudskog procesa kad druga strana izričito odbija rastavu.
Читать далее
0
0
21
Prikaži sve