Ovjera - Odvjetnici-hr.com

Ovjera

1 odgovor

Irena Radulovic

1
0
1289

08.04.2025

Postovani,
Zanima me ako se jedna sestra odrice svoga dijela imovine u korist druge sestre, moze li tu uzjavu ovjeriti u Hrvatskoj bez prisustva te druge sestre. Problem je sto je sestra koja se prihvata nasljedsva, u drugoj drzavi i nije u mogucnosti doci u Hrvatsku.

Odgovor 08.04.2025
datum odgovora: 08.04.2025

Na Vaše pitanje o mogućnosti odricanja jedne sestre od njezina dijela imovine u korist druge sestre, obavještavam Vas o sljedećem:

Prema zakonodavstvu Republike Hrvatske, odricanje od nasljedstva (ili dijela imovine) mora biti sastavljeno u pisanom obliku i ovjereno kod javnog bilježnika. Prisutnost nasljednika koji se odriče svoje imovine nije obavezna, ukoliko je to potvrđeno notarski.

Međutim, potrebno je uzeti u obzir sljedeće:

Izjava o odricanju: Sestra koja se odriče nasljedstva trebala bi sastaviti pisanu izjavu o svojoj namjeri. U toj izjavi treba jasno navesti od kojeg dijela imovine se odriče i u korist koga (u ovom slučaju — druge sestre).

Notarska ovjera: Izjava mora biti potpisana i ovjerena kod javnog bilježnika. Javni bilježnik može ovjeriti dokument bez potrebe za prisustvom druge sestre, ako prva sestra dostavi bilježniku sve potrebne dokumente i informacije.

Dokumenti: Za odricanje mogu biti potrebni sljedeći dokumenti:

Osobna iskaznica ili putovnica obje sestre.

Dokumenti koji potvrđuju pravo vlasništva nad imovinom (npr. uvjerenje o nasljedstvu ili kupoprodajni ugovor).

Pravna pomoć: Preporučuje se da se obratite javnom bilježniku ili odvjetniku u Hrvatskoj koji će vam pomoći u sastavljanju svih potrebnih dokumenata i dodatno objasniti postupak.

Ako imate dodatnih pitanja ili vam je potrebna pomoć u ovom procesu, slobodno se obratite.

Slična pitanja

Kako se odvija sudski postupak za priznanje očinstva odbjeglog oca?

Nema odgovora
19.01.2025
Otac mog djeteta nikada nije htio priznati očinstvo, a nakon rođenja djeteta se odselio nepoznato gdje. Želim da dijete ima pravno priznatog oca zbog budućih prava na alimentaciju i nasljeđivanje. Zanima me kako pokrenuti sudski postupak za utvrđivanje očinstva i što se događa ako otac odbija surađivati ili se uopće ne pojavi na ročištu.
Čitaj dalje
0
0
28

Može li se tražiti naknada za kućanske radove jednog supružnika u braku?

Nema odgovora
06.12.2024
Tijekom braka ja sam vodila kućanstvo, kuhala, čistila i brinula o djeci, dok je suprug radio i primao plaću. Sada kada se razvodimo, on tvrdi da sam doprinosila manje, jer nisam zarađivala. Smatram da bi se i moji kućanski radovi trebali vrednovati. Zanima me mogu li tražiti naknadu za to ili se to uračunava u moj dio bračne stečevine.
Čitaj dalje
0
0
83

Može li sud odrediti da dijete živi tjedan kod mene i tjedan kod oca?

Nema odgovora
12.01.2025
Želim predložiti model izmjenične skrbi, tzv. 'tjedan – tjedan', prema kojem bi dijete jedan tjedan živjelo kod mene, a idući tjedan kod oca. Smatram da bi to bilo pravedno i za dijete i za nas roditelje. Zanima me je li takva organizacija skrbi zakonski dozvoljena i hoće li sud uvažiti taj prijedlog.
Čitaj dalje
0
0
77

Kako zaštititi dijete ako drugi roditelj zlorabi alkohol i drogu?

Nema odgovora
15.12.2024
Bojim se za sigurnost našeg maloljetnog djeteta jer bivši partner učestalo konzumira alkohol i drogu, a dijete često boravi kod njega prema sudskoj odluci o podjeli skrbi. Već sam primijetila da dijete dolazi uznemireno i s lošim psihofizičkim stanjem nakon boravka kod oca. Želim znati kako pravno reagirati kako bih zaštitila dijete i postoji li mogućnost promjene sudske odluke o skrbništvu.
Čitaj dalje
0
0
31

Može li se bračni ugovor sastaviti nakon već sklopljenog braka?

Nema odgovora
14.12.2024
Vjenčali smo se prije nekoliko godina bez ikakvog predbračnog ugovora. Sada smo odlučili bolje regulirati naše imovinske odnose, osobito jer planiramo kupiti novu nekretninu. Pitala sam se možemo li sklopiti bračni ugovor i nakon što je brak već sklopljen, kakve su formalnosti te hoće li taj ugovor jednako vrijediti kao da je bio potpisan prije braka.
Čitaj dalje
0
0
25

Kako se dijeli dug nastao za vrijeme braka kod razvoda supružnika?

Nema odgovora
19.12.2024
Za vrijeme braka suprug i ja smo podigli zajednički kredit kako bismo adaptirali stan. Sada smo u fazi razvoda i pitam se kako će se podijeliti taj dug. On tvrdi da je sav dug moj jer je glavni ugovaratelj kredita, a ja smatram da bismo dug trebali ravnomjerno snositi. Zanima me kako se to zakonski regulira i na što trebam paziti.
Čitaj dalje
0
0
46

Je li potrebno ići na obavezno savjetovanje prije sporazumnog razvoda?

Nema odgovora
16.11.2024
Planiram sporazumni razvod sa supružnikom, a imamo dvoje maloljetne djece. Čula sam da postoji obaveza savjetovanja ili medijacije prije razvoda, ali nisam sigurna odnosi li se to i na slučajeve kad se supružnici u svemu slažu. Zanima me moram li se ipak javiti u centar za socijalnu skrb i što će se dogoditi ako ne ispunimo tu obvezu.
Čitaj dalje
0
0
33

Može li sud spriječiti odvoz djeteta u inozemstvo bez suglasnosti?

Nema odgovora
15.11.2024
Bojim se da bi moj bivši partner mogao bez moje dozvole odvesti naše dijete u inozemstvo, gdje ima obitelj i prijatelje. Nemam kontrolu nad djetetovim putnim dokumentima i ne želim da dijete bude odvedeno bez dogovora. Zanima me mogu li na sudu zatražiti neku mjeru kojom bih se zaštitila od eventualnog nezakonitog odvođenja.
Čitaj dalje
0
0
28
Prikaži sve