Pravo na naknadu za godišnji odmor - Odvjetnici-hr.com

Pravo na naknadu za godišnji odmor

1 odgovor

Antonia Lauš

0
0
13

11.05.2025

Poštovani,
Od 2022. sam zaposlena na neodređeni. Cijelo vrijeme koristim dopust za njegu djeteta s teekoćama u razvoju. Početkom travnja 2025.predajem zahjev za sporazumni raskid ugovora i u zahtjevu navodim da želim isplatu godienjeg od 2024.g i razmjeran dio iz 2025. Poslodavac u rješenju odbija isplatu jer je uvjet za korištenje ili isplatu naknade povratak radnika na rad, a ja sam raskinula ugovor. Poslodavac je u pravu ili ipak imam pravo na isplatu? Hvala

Odgovor 11.05.2025
datum odgovora: 11.05.2025

Poštovani,

u vezi Vašeg pitanja o pravu na isplatu naknade za neiskorišteni godišnji odmor nakon prestanka radnog odnosa tijekom korištenja dopusta za njegu djeteta s teškoćama u razvoju, ključno je razmotriti nekoliko aspekata iz Zakona o radu i sudske prakse.

1. Pravo na godišnji odmor i naknadu
Prema članku 81. stavku 3. Zakona o radu (NN 93/14, 127/17, 98/19, 151/22):

"Ako radni odnos prestane, a radnik nije iskoristio pravo na godišnji odmor, ima pravo na naknadu u novcu za neiskorišteni godišnji odmor."

Dakle, pravo na novčanu naknadu za neiskorišteni godišnji odmor postoji bez obzira na način prestanka radnog odnosa, uključujući i sporazumni raskid.

2. Utjecaj dopusta za njegu djeteta
Dok koristite dopust za njegu djeteta, radni odnos nije prekinut, već je samo privremeno suspendirano pravo i obveza rada. Tijekom tog razdoblja se ne stječe pravo na korištenje godišnjeg odmora, ali se ne gubi već stečeno pravo, npr. za prethodne godine.

U skladu s praksom Suda Europske unije (npr. presuda C-350/06 i C-520/06 – Schultz-Hoff), pravo na godišnji odmor ne smije propasti automatski samo zato što radnik nije imao priliku iskoristiti ga zbog opravdanog razloga (kao što je roditeljski dopust).

3. Vaš konkretan slučaj
Ako tijekom 2024. godine niste koristili godišnji odmor zbog dopusta (koji je zakonita spriječenost za rad), tada ste stekli pravo na godišnji odmor za tu godinu, koje nije prestalo zbog raskida ugovora, već vam se mora isplatiti kao naknada u novcu. Isto vrijedi i za razmjerni dio godišnjeg odmora za 2025. godinu, ako je odnos trajao više od 6 mjeseci u toj godini.

4. Odbijanje poslodavca
Stav poslodavca prema kojem je uvjet za isplatu povratak na posao nije u skladu sa zakonom, jer:

Povratak na rad nije uvjet za isplatu naknade u slučaju prestanka radnog odnosa.

Činjenica da je radni odnos prestao sporazumno ne ukida pravo na isplatu godišnjeg odmora stečenog u prethodnim godinama.

Preporuka
Preporučujem da uputite pisani prigovor poslodavcu temeljem članka 133. Zakona o radu u roku od 15 dana od primitka rješenja, te zatražite isplatu naknade. U slučaju odbijanja, možete podnijeti tužbu nadležnom sudu za isplatu novčane naknade, uz mogućnost traženja zateznih kamata.

Napomena: Ovaj odgovor predstavlja opće pravne informacije i ne može se smatrati zamjenom za individualni pravni savjet. S obzirom na okolnosti slučaja, preporučujemo da se obratite odvjetniku koji može detaljno pregledati dokumentaciju i zastupati Vas u zaštiti Vaših prava.

Похожие вопросы

radna prava osoba koje obavljaju poslove profesionalnih vatrogasaca

1 odgovor
19.04.2025
prije 20 godina poslodavac nas je uputio na školovanje / prekvalifikaciju za profesionalnog vatrogasca jer rješenjem o kategorizaciji objekata zaštite od požara (2a kategorija) treba imati stalno dežurstvo određenog broja profesionalnih vatrogasaca. poslove profesionalnog vatrogasca smo obavljali sve ove godine uz redovite liječničke preglede po točki 14. pravilnika o posebnim uvjetima rada i kod svakog inspekcijskog nadzora su od strane odgovorne osobe poslodavca pokazivane su naše svjedodžbe i liječničko uvjerenje. ubrzo nakon školovanja na ugovoru o radu je sa vremenom promijenjen naziv radnog mjesta i poslodavac nam svima profesionalnim vatrogascima nije plačao benificirani staž do prije tri mjeseca. sad nam je poslodavac svima profesionalnim vatrogascima platio benificirani radni staž unatrag 4 godine iako nam nekima na ugovoru o radu ne piše vatrogasac, nego recimo samo smjenski poslovođa. Pitanje glasi: 1. Imamo li pravo tražit od poslodavca benificirani radni staž za obavljanje poslova profesionalnog vatrogasca prema Zakonu o vatrogastvu, unatrag za sve vrijeme obavljanja poslova na tom radnom mjestu pošto je nadležni državni inspektorat priznavao naše svjedodžbe i liječničke potvrde da radimo posao profesionalnog vatrogasca?
Читать далее
0
0
187
Prikaži sve