Skrb za unuku - Odvjetnici-hr.com

Skrb za unuku

1 odgovor

Davorka Barišić

0
0
6

11.05.2025

Poštovani,
moja šestogodišnja unuka se nalazi u Dječjem domu Lipik već punih šest mjeseci.Tamo ju je smjestio centar za socijalnu skrb na poziv majke.Ja sam se javila centru da želim preuzeti skrb o unuci,međutim slučaj je predat na Općinski sud u Bjelovaru,saznala sam pod brojem R1 ob-622/2024,protiv oca i majke oduzimanja prava na stanovanje s djetetom.Na ročištima je sudac Ivan Poljak.Moje pitanje je zašto se tako dugo čeka na presudu,gdje će dijete stanovati? Sada nadležnost ima centar Požega.Da li bi mi odvjetnik mogao pomoći da unuku dovedem u dom kojemu ona pripada? Na jesen treba krenuti u školu.
Srdačan pozdrav!I Božji blagoslov svima.

Odgovor 11.05.2025
datum odgovora: 11.05.2025

Poštovani,

hvala Vam na upitu i izraženoj brizi za dobrobit Vaše unuke. Situacije vezane uz skrbništvo i smještaj djece uvijek su posebno osjetljive i zahtijevaju pažljiv pravni i ljudski pristup.

1. Postupak oduzimanja prava roditeljima i nadležnost suda
S obzirom na to da je u tijeku sudski postupak pred Općinskim sudom u Bjelovaru (predmet R1 Ob-622/2024), protiv oba roditelja zbog oduzimanja prava na stanovanje s djetetom, sud mora prvo donijeti odluku o roditeljskoj skrbi i odgovornosti. Dok ta odluka ne bude donesena, dijete ostaje pod privremenim mjerama koje je odredio nadležni Centar za socijalnu skrb, trenutno CZSS Požega.

Postupci ovakve vrste, iako se vode kao hitni, često se otegnu zbog:

složenosti predmeta,

potrebe za pribavljanjem vještačenja, izvješća CZSS-a, psiholoških nalaza itd.,

zauzetosti suda i ročišta koja se zakazuju u dužim vremenskim razmacima.

2. Vaše pravo kao bake (srodnik u ravnoj liniji)
Imate pravo tražiti da Vam se dijete povjeri na skrb, osobito s obzirom da ste blizak krvni srodnik. Ovo je u skladu s člankom 224. Obiteljskog zakona, koji predviđa da se dijete smješta kod srodnika ako je to u njegovu najboljem interesu.

Ako ste već podnijeli zahtjev CZSS-u da preuzmete skrb, trebate:

službeno zatražiti status stranke u postupku na sudu,

dostaviti dokaze o sposobnosti za skrb (npr. zdravstveno stanje, smještaj, primanja),

naglasiti hitnost zbog skorašnjeg početka školske godine.

3. Uloga odvjetnika
Odvjetnik Vam svakako može i preporučljivo je da Vam pomogne, jer može:

odmah zatražiti uvid u spis i pratiti dinamiku postupka,

podnijeti žurni zahtjev sudu da se odluči o privremenom povjeravanju djeteta Vama (barem dok se ne donese konačna presuda),

pomoći u komunikaciji s Centrom i eventualno tražiti premještaj djeteta bliže prebivalištu ili potencijalno u Vaš dom.

S obzirom da dijete uskoro treba krenuti u školu, odvjetnik može uputiti i poseban hitan podnesak sudu radi zaštite interesa djeteta.

Preporuka
Preporučujem da se što hitnije obratite odvjetniku, osobito specijaliziranom za obiteljsko pravo, kako bi poduzeo sve potrebne radnje za zaštitu prava Vaše unuke i olakšao proces njezinog povratka u obiteljsku sredinu.

Napomena: Ovaj odgovor predstavlja opće pravne informacije i ne može zamijeniti pravni savjet prilagođen konkretnom slučaju. Zbog osjetljivosti i važnosti pitanja preporučujemo osobni razgovor s odvjetnikom koji će Vas zastupati i zaštititi interese djeteta pred sudom i institucijama.

Похожие вопросы

Mogu li kao očuh tražiti skrbništvo nad posinkom nakon razvoda?

Nema odgovora
10.12.2024
Oženio sam se s partnericom koja je imala sina iz prethodne veze. Tijekom braka sam aktivno sudjelovao u njegovu odgoju i sada osjećam da imamo snažnu emocionalnu vezu. No, brak nam se raspada i razvod je neizbježan. Želio bih znati mogu li zatražiti skrbništvo nad posinkom ili barem pravo na susrete, iako nisam njegov biološki otac. Postoje li zakonske mogućnosti za to?
Читать далее
0
0
22

Sto uciniti kada dijete lazno prijavi zlostavljanje

1 odgovor
27.03.2025
Moj sin(14) je lazno optuzio mojeg novog supruga za zlostavljanje,inace on ima smetnje u ponasanju i dijagnozu poremecaja u ponasanju,sto uciniti?Sud je supruga pozvao na rociste kao okrivljenika a nije nista ucinio
0
0
1045

Što učiniti ako mi bivši partner brani viđanje zajedničkog djeteta?

Nema odgovora
10.11.2024
Nakon razvoda, sud je donio odluku da zajedničko dijete živi s mojim bivšim partnerom, a meni je određeno pravo na susrete i druženja. Ipak, on mi konstantno onemogućuje viđanje djeteta te ignorira sve dogovore i presude. Ne znam što mogu poduzeti da se poštuje sudska odluka i moje pravo na viđanje djeteta. Želim razumjeti koje zakonske mjere imam na raspolaganju kako bih zaštitio svoj odnos s djetetom.
Читать далее
0
0
31

Mogu li posvojiti dijete kao samohrana osoba i koji su uvjeti za to?

Nema odgovora
01.11.2024
Oduvijek sam željela imati dijete, ali nisam u braku niti u izvanbračnoj zajednici. Razmatram mogućnost posvojenja kao samohrana osoba. Zanima me jesam li uopće podobna za posvojitelja, postoje li dodatni uvjeti koje moram ispuniti i je li takvo posvojenje češće ili rjeđe od posvojenja u braku.
0
0
8

Kako naplatiti alimentaciju ako je suprug potpuno nedostupan?

Nema odgovora
26.12.2024
Suprug je napustio zajednički dom i uopće ne odgovara na moje pozive niti poruke. Nemam informacije gdje živi i potpuno je nedostupan. Želim saznati na koji način mogu pokrenuti postupak za dobivanje alimentacije za djecu, a možda ću trebati i razvod braka jer se više ne možemo dogovoriti ni o čemu.
0
0
12

Mogu li tražiti alimentaciju ako nisam bila vjenčana s ocem djeteta?

Nema odgovora
12.12.2024
Otac mog djeteta i ja nismo bili u braku, ali zajedno smo živjeli nekoliko godina i dijete je priznato. Nakon što smo se razišli, on više ne želi plaćati nikakve troškove niti sudjelovati u uzdržavanju. Zanima me jesam li, iako nismo bili formalno vjenčani, ovlaštena tražiti alimentaciju za svoje dijete te kako pokrenuti postupak ako on to odbija.
Читать далее
0
0
26
Prikaži sve