Odvjetnik za prava turista u Zabok

Pitanja i odgovori na Savjetovanje za prava turista

Uvjetni otpust zatvorenika 1 odgovor

1 odgovor
0
0
899
16.06.2025

Poštovani,
Ima li zatvorenik pravo izlaza na uvjetni otpust nakon odslužene dvije trećine kazne? Zatvorenik je trenutno u kaznionici u Požegi. Osuđen je ukupno na 4 godine i 11 mjeseci, do sad je odslužio 3 godine i 4 mjeseca s obzirom da je imao stegovni prijestup za korištenje mobitela koji je otišao u zastaru u travnju ove godine. Zatvorenik ima izvrsne ocjene te je prije dolaska u Požegu bio u kaznionici Lipovica gdje je također imao najbolje ocjene do stegovnog prijestupa. Unaprijed zahvaljujem.

Idi na odgovor

Skrb za unuku 1 odgovor

1 odgovor
2
0
1686
11.05.2025

Poštovani,
moja šestogodišnja unuka se nalazi u Dječjem domu Lipik već punih šest mjeseci.Tamo ju je smjestio centar za socijalnu skrb na poziv majke.Ja sam se javila centru da želim preuzeti skrb o unuci,međutim slučaj je predat na Općinski sud u Bjelovaru,saznala sam pod brojem R1 ob-622/2024,protiv oca i majke oduzimanja prava na stanovanje s djetetom.Na ročištima je sudac Ivan Poljak.Moje pitanje je zašto se tako dugo čeka na presudu,gdje će dijete stanovati? Sada nadležnost ima centar Požega.Da li bi mi odvjetnik mogao pomoći da unuku dovedem u dom kojemu ona pripada? Na jesen treba krenuti u školu.
Srdačan pozdrav!I Božji blagoslov svima.

Idi na odgovor

kako tražiti izuzeće od daljnjeg cjepljenja 1 odgovor

1 odgovor
0
0
2051
03.04.2025

Poštovani, dijete mi je očigledno odreagiralo na sva cjepiva. U rodilištu, tzv. Vitamin K je ubrizgan bebi bez moje prisutnosti i obavijesti, dok je bilo odvedeno na kupanje i kad je dijete vraćeno s kupanja razvilo je poremećeno disanje, to sam prijavila sestri koja je pozvala pedijatricu, koja je tada više puta pregledala dijete i uvjeravala me i uvjerila da je to normalno u neke novorođenčadi. Na otpusnom pismu nisu to
napisali niti sam se ja biila žalila jer me pedijatrica uvjerila da je to kod neke djece normalno. Iako mi je bilo čudno, nažalost, prihvatila sam to bez pobune. Druga cjepiva su prošla uz otekline na nogama koje su
trajale 7-10 dana i nakon kojih su se zadržale
kvrge na mjestima uboda veličine oraha i
lješnjaka što je trajalo po par mjeseci.
Pedijatrica se čudila tome, rekla da mažemo i
masiramo kremom za ozljede i ponovno nije
upisano u cjepnu knjižicu. Na žalost, nisam
znala da mogu sama prijaviti nus pojave.
Nedugo sam na Halmedovim stranicama
iskopala da se radilo o nuspojavama. Na
žalost sad sam u situaciji da je izgleda jedini
dokaz moja riječ. I tek sad shvaćam koliko sam bila glupa. Također, uvijek sam pitala za
nuspojave i nikad mi ni od strane pedijatara
ni od strane školskog liječnika nisu rečene sve
nuspojave, rečeno je samo da je moguće
crvenilo, oteklina, povišena temperatura. U
rodilištu sam tek na otpusnom pismo
pročitala da je dano cjepivo K Vitamin, a kad
sam se žalila na poremrćeno disanje
pedijatrica mi nije spomenula da je to
moguća nuspojava te injekcije . Kako mi je
najpametnije sada zaštiti moje dijete koje ima 5 godina, cijepljeno do sada, ali s ovim spoznajama imam strah nastaviti s cijepljenjem i osjećam se prevarenom od liječnika koji mi nisu dali ni pune niti točne informacije i još mi to nije upisano u cjepnu
knjižicu, iako su reakcije bile odmah i očite.
Ima li išta što mogu učiniti da zatražim izuzeće od daljnjeg cjepljenja i da li se je moguće sada naknadno žaliti na to što me nisu informirali o nuspojavama cjepiva i što me nisu zvali da budem prisutna prilikom davanja K vitamina u bolnici, jer takva je praksa, nije se dogodilo samo meni. Da sam
znala da je to drugi dan u rodilištu ubrizgano djetetu, možda me pedijatrica ne bi uspjela uvjeriti da je poremećaj disanja u neke novorođenčadi normalan, jer je prvi dan dijete disalo normalno, a u Italiji, gdje sam rodila prvo dvoje djece taj vitamin se daje kapljicama na usta. Nisam imala pojma da se ovdje to ubrizgava u rodilištu, a po sastavu nije samo vitamin i poremećaj disanja je nažalost jedna od nuspojava. Hvala.

Idi na odgovor

pravo skrbnika nad roditeljem 1 odgovor

1 odgovor
2
0
536
12.07.2025

Poštovani,

molim za savjet i hodogram daljnjih koraka kako bi svojoj majci koja živi sa mnom u domaćinstvu postala i zakonski skrbnik (budući je dementna zadnjih godina), a na sudu u Splitu je njen sin (drugo domaćinstvo, izbacio je iz obitelčjskog doma u kojem je živjela od početka braka s pok ocem) već 2. put zatražio oduzimanje poslovne sposobnosti te je centar za socijalnu skrb kontaktirao liječnika opće medicine moje majke, ali je dugo vremena od tada prošlo?
Pouzdrav,

Idi na odgovor

Prodaja zemljišta 1 odgovor

1 odgovor
2
0
924
10.09.2025

Poštovani!
Bio sam suvlasnik zemljišta sa svojom sestrom svaki je imao udio 1/2 što smo naslijedili nakon ostavinske rasprave. Moja sestra je bez mojeg znanja prodala svoj dio trećoj strani. Ja jam nešto čitao po internetu da sam ja kao suvlasnik trebao biti obaviješten pisanim putem o tome i da imam pravo prvokupa po istim uvjetima po kojima je ona prodala trećoj strani kako piše u kupoprodajnom ugovoru.
Zanima me vaše stručno mišljenje o tome i da li ja mogu osporiti taj ugovor i da li postoji zastara tog procesa. To je bilo prije cca 3 mjeseca. Ja sam sada suvlasnik sa tom trećom stranom i nitko ništa ne smije raditi na toj parceli bez dogovora sa drugom stranom tako da smo obojica u pat poziciji. Hvala na odgovoru.

Idi na odgovor

Razvrgavanje suvlasnistva 1 odgovor

1 odgovor
0
0
1310
15.07.2025

Postovani,

stan je u vlasnistvu 4 osobe, svakom pripada 1/4 stana. 3 osobe su za prodaju stana normalnim putem pa da se svakoj (znaci svima jednako 4/4) osobe isplati njegova cetvrtina dok 1 osoba ne zeli i ne pristaje na nista. Zanima me koja je najbolja opcija za rjesenje, odnosno pretpostavljam u krajnjem slucaju da se mora na sud radi razvrgavanja suvlasnistva pa ce onda svi nakon javne drazbe dobiti isti dio isplate? Da li se moze nekako putem suda dogovoriti da se dio osobe koja ne pristaje na nista isplati od ostale 3 osobe ili bilo kakav drugi nacin da ne dode do javne drazbe?
Hvala

Idi na odgovor

Postovani,
Nakon dobivanja pisane potvrde od HZMO da ostvarujem uvjete za starosnu mirovinu bez penalizacije, odlucila sam otkazati ugovor o radu i predati zahtjev za starosnu mirovinu.
Savjetnica za mirovinsko osiguranje je izracunala da temeljem staza s povecanim trajanjem od 3.7.02 do 31.5.25 po stupnju uvecanja 12 m. /15 m. ostvarujem uvjete za snizenje dobne granice, Potvrdjeno mi je da uz moju dob od 59 godina i 3 mjeseca, sticem pravo na starosnu mirovinu od 1.6.25.
Nakon odjave poslodavca, sluzbenik iz HZMO je ispunio tiskanicu za prijavu na HZZO i ostvarila sam zdravstveno osiguranje preko HZMO. Nista nije djelovalo sporno dok me nije kontaktirala referentica koja obradjuje zahtjev i izdaje rjesenje. Receno mi je da ce rjesenje biti negativno, te da starosnu mirovinu mogu dobiti tek za 6
mjeseci. Greskom HZMO u vidu nestrucnog informiranja i postupanja, ostala sam bez ikakvih primanja. Zdravstveno osiguranje preko HZMO ce mi biti otkazano. Prava na burzi ne ostvarujem jer je radni odnos
raskinut sporazumno zbog odlaska u
mirovinu. Molim savjet moze li se temeljem odredjenog zakona potrazivati naknada steta
zbog dovodjenja u zabludu, izazivanja financijske stete i dovodjenja u jako los materijalni polozaj, bez prava na zdravstveno osiguranje i prava na naknadu na burzi rada.

Idi na odgovor

Poštovani,

Podnio sam tužbu protiv D.O.O. iz Pule zbog neizvršenja obveza iz ugovora o izvođenju građevinskih radova na mojoj nekretnini (Koprivnica).

Protustranka je izradila dva ugovora s istim datumom, brojem i strankama, ali s različitim iznosima i IBAN-ima za uplatu. Tek kasnije sam posumnjao da je to možda bio pokušaj izbjegavanja poreza: manji ugovor (1.200 EUR) sadrži podatke tvrtke, a drugi (13.000+ EUR) podatke privatnog računa direktora. Većina novca uplaćena je upravo direktno njemu kao fizičkoj osobi.

Sud u Koprivnici se proglasio mjesno nenadležnim, iako su radovi izvršeni i nastala je šteta upravo na tom području. Dodijeljena odvjetnica nije u žalbi pozvala na članak 52. Zakona o parničnom postupku (ZPP), niti je žalbu uputila nadležnom sudu (ŽS Varaždin). Uputila je na Sud u Koprivnici.

Molim pravni savjet u vezi sa sljedećim:

Može li se ugovore tretirati kao jedinstven pravni posao?
Postoji li osnova za uključivanje direktora kao fizičke osobe u postupak, budući da je većina novca završila na njegovom osobnom računu?
Postoji li mogućnost kvalifikacije radnji kao prijevare (kazneno djelo)?
Je li sud u Koprivnici ipak mjesno nadležan, pozivom na članak 52. ZPP-a?
Hvala unaprijed na mišljenju i smjernicama.

Idi na odgovor

Najnoviji članci

Prava turista kod otkazanog aranžmana

Zamislite ovo: mjesecima ste planirali svoj odmor iz snova, gledali slike tirkiznog mora ili snježnih vrhova, brojali dane do polaska. A onda, iznenada, stiže hladan tuš – obavijest od turističke agencije da je vaš aranžman otkazan. Srce vam tone, glava vam je puna pitanja: “Što sad? Hoću li dobiti svoj novac natrag? Imam li uopće […]

0
0
148

Turističko pravo u Hrvatskoj: izmjene i praksa 2025

Uvod Turističko pravo u Hrvatskoj obuhvaća regulaciju smještaja, ugostiteljskih usluga, prava turista, rada turističkih agencija i regulaciju najma privatnog smještaja. Glavni propisi su Zakon o pružanju usluga u turizmu, Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, Zakon o turističkim zajednicama i promicanju turizma, te europske direktive o pravima putnika i paket-aranžmanima.U rujnu 2025. uvedene su izmjene koje donose […]

0
0
258
Povratak na sve članke

Najnovije recenzije

Čuljak Maja

Ocjena:

Odvjetnik

V

Vladimir Gizdavić

Može li neko da napiše e mail adresu odvjetnice Maje Čuljak ?

Šimić Ivo Hubertus

Ocjena:

Odvjetnik

T

Tatjana Marković

Preporučam jer je stručan odličan odvjetnik.

Alajbeg Hrvoje

Ocjena:

Odvjetnik

R

Robert Dodoja

Super

Alajbeg Hrvoje

Ocjena:

Odvjetnik

M

Marino Radunić

Super

Milić Nada

Ocjena:

Odvjetnik

M

Maja

Radila mi ugovor o uzdržavanju, jako sam zadovoljna bila pristupom i cijenom

Ćukušić Daniel

Ocjena:

Odvjetnik

A

Ante

Pravodobna i kvalitetna usluga iz podrucja nasljednog prava. Preporuke!

Čuljak Maja

Ocjena:

Odvjetnik

A

Andjelko Ramić

jadni oni koji jedu kruh zaradjen lopovlukom, prevarama, obmanama i hajducijom.
jadan ovaj narod koji nema drzavu pa tako na scenu nastupaju hijene, vukovi, zmije, brsljani koji im sisaju krv.
bez ikakve pravne osnove naplaćuju pristojbe koje u zemljama koje imaju državu su nezamislive.
ako im je do naplate trebali bi organizirati dekodere pa kome se gleda kupi karticu i gleda ove njihove jadne emisije laži, obmana i reklama.
svaki narod koji posjeduje državu ima državni tv/radio koji je dostupan svima bez naplate i to samo u svrhu informiranja o nepogodama/katastrofama i mogućim ratnim stanjima, naravno uz promidzbu raznoraznih ponudjaca rumene kadulje, magle, tarota, kocke, bluda i nemorala.

Prlić Zrinka

Ocjena:

Odvjetnik

A

Anamarija

U početku, dok vas ne pridobije, sve med i mlijeko. Ali uskoro gubi interes kad uvidi da se nedate baš oderati kao ovca jer “ podnescima” po astronomskim cijenama nikad kraja. Onda se ne javlja više, ne odgovara na mail, službenice odgovaraju da je zauzeta….
Nemojte previše gubiti vrijeme, hitno nađite nekog drugog.

Jakšić Vanja

Ocjena:

Odvjetnik

A

Antonija

Super ali me zanima zamjena žalbu ocete vi uložiti ili

Matetić Danijel

Ocjena:

Odvjetnik

D

Denis Hlapčić

Gospodin Daniel je izuzetno uslužan i profesionalan odvjetnik. S nama je odradio velik dio posla vezan uz imovinsko-pravne odnose, pri čemu je pokazao visoku razinu stručnosti, dostupnosti i predanosti. Izuzetno smo zadovoljni njegovom uslugom i cjelokupnim pristupom.

Hvala vam još jednom, a posebno njemu na vrhunskoj usluzi.

Ljudi također pitaju:

Najbolji pravnici u Zabok

Imamo popis najboljih pravnika u Zabok s potpunim informacijama. Cijene, recenzije, telefonski brojevi i adrese.

Recenzije odvjetnika u Zabok

Na našoj platformi prikupljamo stvarne recenzije o odvjetnicima. Ne brišemo negativne recenzije niti postoji mogućnost njihovog lažnog povećavanja.

Koliko košta konzultacija s odvjetnikom u Zabok?

Konzultacije s odvjetnicima u Zabok kreću se od 50 eur pa nadalje (cijene mogu varirati ovisno o složenosti pitanja i obliku odgovora).

Može li se dobiti besplatna pravna usluga u Zabok?

Za početak, jasno i sažeto formulirajte svoje pitanje i pokušajte ga postaviti. Ako je pitanje jednostavno i moguće brzo odgovoriti, odvjetnici često na takva pitanja odgovaraju besplatno. Međutim, pravo na određivanje cijene konzultacije ostaje na odvjetniku.

Gdje pronaći dobrog odvjetnika u Zabok?

To možete učiniti putem hrvatske platforme za pretraživanje odvjetnika Odvjetnici-hr.com potpuno besplatno. Važno je napomenuti da je jednostavno pretraživanje i kontaktiranje stručnjaka besplatno, ali konzultacije i usluge stručnjaka mogu biti naplatne.

Koliko košta angažiranje odvjetnika u Zabok?

Cijene odvjetničkih usluga ovise o opsegu posla i složenosti slučaja. U prosjeku, usluge odvjetnika počinju od 50 eur. Preporučuje se birati kandidate prema ocjenama i recenzijama klijenata. Mnogi odvjetnici također nude primjere svojih ranijih uspješnih slučajeva!

Koja je razlika između odvjetnika i pravnika?

Odvjetnik ima ovlasti zastupati klijente u kaznenim postupcima i sudskim sporovima. Polje djelovanja pravnika je, za razliku od odvjetnika, ograničenije. Pravnik se uglavnom specijalizira za građanske predmete kao što su radni sporovi, naplata dugova, priprema ugovora, stambeni i zemljišni sporovi i sl.

 

Kada se obratiti pravniku?

Kada se obratiti pravniku? Ljudi se odlučuju potražiti pravnu pomoć kada naiđu na složene probleme. U Zabok se često obraćaju pravnicima kada je postupak već u tijeku na sudu ili u nekoj instituciji, a stvari ne idu kako su očekivali. U najgorim slučajevima, to je već nakon gubitka spora. Stoga savjetujemo da se na vrijeme obratite pravniku i riješite problem “na vrijeme” prije nego što se pogorša.

Što uključuje pravno savjetovanje?

Pravno savjetovanje obuhvaća analizu situacije i preporuke odvjetnika o mogućim koracima djelovanja. Postoje dvije vrste savjetovanja – sudsko savjetovanje i pisano savjetovanje (pravno mišljenje). Vrsta pružene pomoći ovisi o specifičnostima slučaja i željama klijenta.